Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347603 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2420 poslato: 17. Januar 2017. u 01:15 »
 ^^ Da je previse daleko za ozbiljno razmatranje  :)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2421 poslato: 17. Januar 2017. u 09:21 »
 ^^
Ja mislim da bi to bilo odlicno. Da se ove vazdusne mase "resetuju" da otopli pa onda ispocetka, cekamo blok na zapadu ili AC na severu pa upad hladnoce sa istoka, formiranje ciklona u Sredozemlju i onda sneg, puno snega!

A ako se to ne dese ni tada onda lepo otopli u februaru kao prosle godine, milina, nema smrzavanja ni oblacenja(skidanja) pola sata, auto se zagreje za minut, nema pucanja vodomera pa menjaja istog jer je -20C, kancelarija topla mogu i da radim malo a ne da napisem 156 poruka u prognozama pokusavajuci da odgonetnem da li ce pasti 3 ili 5 cm snega i na kraju promasim jer padne 0(nula)!

Eto to ja mislim o otopljenju...  :nnc:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2422 poslato: 17. Januar 2017. u 09:33 »
 ^^  :tu: Od prve do poslednje reci se slazem!  :) :worthy:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2423 poslato: 17. Januar 2017. u 12:11 »
Moj komentar je ipak prikladniji za Meteo-chat, u onim brojnim "aktuelnim" će se "izgubiti".

Taj radar sa Košutnjaka "ne hvata" uzano područje oko Beograda (sasvim logično) i zato je slika takva kakva je -to nije "kompozitna" slika.

Zamolio bih eksperta za radarske slike (on zna da se ja ne šalim kada ovo pišem), mog dragog prijatelja a istovremeno i zaposlenog u RHMZu da napiše (makar kratak) tekst o radarskim slikama dostupnim na sajtu RHMZa jer čini mi se da mnogi tumače pogrešno neke slike -svakako NE mislim na Paunov komentar u vezi slike koju je postavio već generalno na radarske slike a posebno na kompozitni radar jer "neke boje" na radarskoj slici svakako ne znače "automatski" određeni intenzitet padavina koje "stignu" do zemlje... Da ne dužim, mladi ali uspešni gospodin koga spominjem (i jedina osoba iz RHMZa sa kojom sam u kontaktu) će to moći stručno da objasni, koristeći lako razumljive rečenice.

Hvala ti prijatelju (znam da pratiš forum i da ćeš se lako prepoznati)!  :) :tu:

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2424 poslato: 17. Januar 2017. u 12:25 »
Evo i ja molim gore pomenutog kolegu, experta za radare ako moze neko pojasnjenje. Čini mi se da nam je većini taj radarski sistem nepoznanica...

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2425 poslato: 17. Januar 2017. u 12:40 »
^^
Ja mislim da bi to bilo odlicno. Da se ove vazdusne mase "resetuju" da otopli pa onda ispocetka, cekamo blok na zapadu ili AC na severu pa upad hladnoce sa istoka, formiranje ciklona u Sredozemlju i onda sneg, puno snega!

A ako se to ne dese ni tada onda lepo otopli u februaru kao prosle godine, milina, nema smrzavanja ni oblacenja(skidanja) pola sata, auto se zagreje za minut, nema pucanja vodomera pa menjaja istog jer je -20C, kancelarija topla mogu i da radim malo a ne da napisem 156 poruka u prognozama pokusavajuci da odgonetnem da li ce pasti 3 ili 5 cm snega i na kraju promasim jer padne 0(nula)!

Eto to ja mislim o otopljenju...  :nnc:
U potpunosti se slazem sa ovim  :tu:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2426 poslato: 17. Januar 2017. u 13:41 »
^^
Ja mislim da bi to bilo odlicno. Da se ove vazdusne mase "resetuju" da otopli pa onda ispocetka, cekamo blok na zapadu ili AC na severu pa upad hladnoce sa istoka, formiranje ciklona u Sredozemlju i onda sneg, puno snega!

A ako se to ne dese ni tada onda lepo otopli u februaru kao prosle godine, milina, nema smrzavanja ni oblacenja(skidanja) pola sata, auto se zagreje za minut, nema pucanja vodomera pa menjaja istog jer je -20C, kancelarija topla mogu i da radim malo a ne da napisem 156 poruka u prognozama pokusavajuci da odgonetnem da li ce pasti 3 ili 5 cm snega i na kraju promasim jer padne 0(nula)!

Eto to ja mislim o otopljenju...  :nnc:

Mnogo jako.  :rofl:

Pogotovo deo za resetovanje vazdužnih masa. To je meni par puta palo napamet. Mislio sam da sam jedini frik.  :rofl:

Ja ne mogu da shvatim da ne može cela Srbija da dobije sneg. Pa nismo mi baš tako veliki i ne tražimo puno.  :ranting:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2427 poslato: 17. Januar 2017. u 19:56 »

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2428 poslato: 17. Januar 2017. u 20:41 »
Elem, već sada se po pogledu na satelit da naslutiti da će EC i WRF imati pravo za moj kraj, dakle u toku noći će definitivno padavine usloviti ova oblačnost koja jasno napreduje sa juga Balkana, iz Grčke. To svakako važi i za tvoj kraj @Gaara, pa budi tu sa nama i u nastaku.  :)

Hoću  :tu:  Ovo se ne propušta   :D

 :zima


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2429 poslato: 18. Januar 2017. u 14:29 »
Свака част Миле!  :)

Иначе коју оцену би дали за досадашњи ток зиме?

По мени ако би се сложио још један продор хладноће и нешто обилнији снег ( 30 + cm ) без икакве сумње иде оцена 10  :D
ovo sam i ja hteo da pitam... Da prebacim ovde da ne zatrpavamo prognoze...
Slazem se sa Medom a moze  25+cm sneg i da ne bude nekog znacajnijeg otopljenja do 15. februara ali da ne bude ni neke ekstremne zime kao oko Bozica  :)

Na mreži Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.279
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2430 poslato: 18. Januar 2017. u 18:38 »
ovo sam i ja hteo da pitam... Da prebacim ovde da ne zatrpavamo prognoze...
Slazem se sa Medom a moze  25+cm sneg i da ne bude nekog znacajnijeg otopljenja do 15. februara ali da ne bude ni neke ekstremne zime kao oko Bozica  :)

20-25 cm snega koji ce da se odrzi bar dve nedelje i minus do najvise -10 uvelo bi ovu zimu u top 10 ;)
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2431 poslato: 18. Januar 2017. u 20:31 »
U Prokuplju bi, po meni, ova mogla da bude i najbolja u poslednjih 15 godina, ako ovako nastavi  :thumbup:


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2433 poslato: 19. Januar 2017. u 10:32 »
Da li se zna koliko 1mm znači stvarnog snega? Zadnja tri dana sam pratio YR i još par nekih servisa i za moj kraj su najavljivali ukupno možda 2mm za tri dana. U onom zadnjem talasu mnogo je više tih mm bilo ali čini mi se manje snega. Ja sam juče u dvorištu, na mestu gde niko nije gazio niti bacao sneg izmerio 28cm snega. Da li to znači da je 1mm = 10cm?

Modeli su podbacili sa padavinama ovaj put. Inače visina snežnog pokrivača zavisi od toga koliko je sneg vlažan.
Uglavnom bi 1mm kiše bio 1cm mokrog ili 2cm suvog snega.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2434 poslato: 19. Januar 2017. u 11:29 »
Led na Dunavu debljine četiri metra

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=01&dd=19&nav_category=12&nav_id=1221751

Kao i obično, komentari su informativniji (korisniji za čitaoce) od samog teksta sa "bombastičnim" naslovom:

http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=1221751

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2435 poslato: 19. Januar 2017. u 11:55 »
 ^^ Upravo sam video ovo na vestima. Nisam bas siguran u tacnost tog podatka od 4m ali u svakom slucaju je led debeo, cini mi se, i vise nego sto bi ovakvi ledolomci to mogli da probiju. Ne razumem se preterano u tu tematiku ali znam da je preventivnim delovanjem mogla bar da se smanji kolicina leda. Takve stvari se desavaju kada se stanje ne zadrzi pod kontrolom (u ovom slucaju zbog manjka sredstava kojima bi se moglo bilo sta uraditi po tom pitanju) onda kada je to moguce. Led je nastavio da se gomila i da se sabija, sante leda su se gomilale tamo gde se stvorio cep i sada imamo ovakvu situaciju. Bice potrebni ogromni napori da se to probije, a miimamo jako malo ledolomaca, a i oni su u losem stanju, pa moramo da se oslonimo na komsijsku pomoc. Veoma ozbiljna situacija je to.
« Poslednja izmena: 19. Januar 2017. u 12:15 Mile94 »

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2436 poslato: 19. Januar 2017. u 12:47 »
Mile94, ovo postavljam i ovde za arhivu, retko se ovo viđa!  :grin:



Primera radi trenutna temperatura na istom mestu je negde oko -40.



Konačna razlika u temperaturama 48 celzijusa.

Na mreži Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.279
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2437 poslato: 19. Januar 2017. u 13:28 »
Led na Dunavu debljine četiri metra

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=01&dd=19&nav_category=12&nav_id=1221751

Kao i obično, komentari su informativniji (korisniji za čitaoce) od samog teksta sa "bombastičnim" naslovom:

http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=1221751

Kakva gomila pacera, nesposobnjakovica i pijavica :( Do skora su se sa ljudima iz Novog Sada naganjali sta je u cijoj nadleznosti dok se led gomilao polako...

Podizu dron  :thumbup: wow...

Ma nemam reci  :facepalm: kad se setim koliko su me osinuli za tzv. "odvodnjavanje" terao bih celu bratiju da pijucima razbija taj led tamo negde do juna meseca  :ranting:
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2438 poslato: 19. Januar 2017. u 13:32 »
@Miki Da, vrlo nagle i nasilne promene u temperaturama nastaju u stratosferi kada dodje do usporavanja polar jet stream-a, a opet je dosta predvidljivije nego promene u troposferi. :D  I na PP smo pisali o tome, veoma zanimljiva tema koja ima mnogo toga o cemu bi moglo da se pise. Za kraj januara je izvesno zagrevanje nad severnim polom u stratosferi, pa bismo verovatno od druge dekade februara imali cesce anticiklone na severu, AO u negativi i vece sanse za nove upade sa severoistoka. U daljem terminu od toga sto si postavio, recimo u onoj karti koju si mi poslao na PP se vidi potpuno izmestanje PV-a sa severnog pola. Vrlo zanimljiva tema svakako, nastavicemo da pratimo, i dalje ucimo o tome u isto vreme.  :tu:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2439 poslato: 19. Januar 2017. u 13:50 »
 ^^ Jel ovo znaci moguce stvaranje jakog Sibirca koji bi dosao i do nas?  :)