Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1360319 puta)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1760 poslato: 06. Februar 2016. u 11:08 »
 ^^ Nisi jedini kolega, ima nas sigurno nekoliko ovde koji uživamo u toplim danima u sred januara ili februara.
Nego, ne smemo puno da se veselimo, ipak su zimoljupci u mnogo većem broju.  :slap:  :grin:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.456
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1761 poslato: 06. Februar 2016. u 11:53 »
I ja volim toplo vreme u januaru i februaru kad vec nema snega, ali mi savest kaze da ne treba sada da bude toplo  :slap:, pre svega zbog biljaka tj. voca, rano je da krene...
Ma ja volim svako vreme  :D

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.470
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1762 poslato: 06. Februar 2016. u 13:47 »
Što se mene tiče ova zima je do jaja. :-) Samo neka pegla ovako do marta.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1763 poslato: 06. Februar 2016. u 16:00 »
Imam neki osecaj da ce u martu zima uzvratiti udarac, naravno u manjoj meri ali tek toliko da nas podseti da i dalje postoji.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1764 poslato: 06. Februar 2016. u 18:21 »
Što se mene tiče, sneg ove zime ne mora ni da padne. Meni su dani kao danas idealni. Sneg je lep samo dok pada, a uživanje na hladnoći traje kratko (osim ako se ne radi o nekom športu na snegu). Jedva čekam mart i prve oluje!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1765 poslato: 06. Februar 2016. u 18:34 »
 ^^
A kad dodje mart tj. prolece i leto ni "O" od oluje ne bude i tako u krug...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1766 poslato: 06. Februar 2016. u 18:36 »
Onda se svi kolektivno sa foruma preselimo u Ameriku, i svi zadovoljni. :grin:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.385
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1767 poslato: 06. Februar 2016. u 18:45 »
Klima nam je takva kakva je i treba da je prihvatimo i uživamo u svim vremenskim prilikama. Ja priznajem da zimi najviše volim snijeg, ali nemam ništa ni protiv ovih prolećnih temperatura. Jer, hladnoća mi sama po sebi ne prija, volim je samo uz snijeg, jer mi snijeg grije srce. :) Ono što najmanje volim zimi je dugotrajno anticiklonalno tmurno vrijeme.

Što se tiče marta, to je mjesec sa dobrim potencijalima. Moguć je poslednji snijeg (više puta u prošlosti je bilježen obilan), zatim prve oluje, a stvaraju se i najbolji uslovi za pljuskove snijega u toku godine. Na kraju, u velikoj većini slučajeva ne bude ništa od toga i mart bude pored novembra najdosadniji mjesec. Ali sjetimo se samo marta 2013.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1768 poslato: 06. Februar 2016. u 19:47 »
Za očekivati je da u toku zime imamo 3-4 takva prodora u trajanju od po nekoliko dana, rijetko duže. Jednostavno, ono što se dogodilo 2012. nije nešto uobičajeno, već nešto za šta su šanse toliko male da je pitanje hoće li se ponoviti ikad više za naših života. Na sjeverostoku SAD takvih situacija bude gotovo svake zime.

Stalno se prisećamo tog događaja u februaru 2012. godine - zaista jeste bio izuzetan i po intenzitetu i po trajanju. Međutim, zime 2011/12. godine sneg nismo videli u nižim predelima do kraja januara, a pre toga je ta zima bila prilično topla. A zaboravljamo npr. zimu 2010/11. godine - koja je imala kontinuitet, od decembra do marta se nakupilo čak 59 dana sa snežnim pokrivačem u Beogradu, uz baš dosta hladnih prodora i par većih snegova, ali i kraćih naglih otopljenja. Za mene je to bila baš prava zima.  :)
I da, te zime smo imali 25 ledenih dana, ali dosta pravilno raspoređenih.

Čisto poređenja radi, prethodne tri zime u BG-u + ova sada, do današnjeg dana - ukupno broje svega 22 ledena dana.  :)
« Poslednja izmena: 06. Februar 2016. u 20:12 Srks »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.385
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1769 poslato: 06. Februar 2016. u 20:23 »
Sad se vraćamo na priču od prije 20-ak dana, kad smo se prisjećali i analizirali. Ako pogledamo zime od 2008/09 do 2012/13 svaka je bila bogata snijegom i zanimljiva na svoj način, tu 2011/12 obično izdvajamo zbog onog niza od nestvarnih 30-ak dana.

A što se tiče ove poslednje tri zime, mrtva je trka koja je bila manje sniježna, kad je Beograd u pitanju. Bilo bi zanimljivo da napravimo statistiku poređenja broja dana sa sniježnim pokrivačem i ukupnim novim snijegom. Mislim da je po tome ova zima za nijansu bila bolja od prethodne dvije, čak i da ne bude više snijega do kraja.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1770 poslato: 06. Februar 2016. u 23:45 »
I meni prijaju ove prolecne temperature u zimskim mesecima kad vec nema snega. Kao sto Milos rece, jedino sto volim u vezi zime jeste sneg naravno. Medjutim, i taj sneg u gradskoj sredini kao sto zec rece je uglavnom lep samo dok pada (osim u slucaju kad uslede ledeni dani). Maglu, nisku oblacno i kosavu ne podnosim, prva dva i nekako u slucaju kad je tlo pokriveno snegom. Slicno vazi i za jesen, toplije vreme u novembru mi je recimo omogucilo da vozim bicikl znatno duze nego sto sam ocekivao da cu moci.

Sredjujuci slicice u kompu naidjoh na ovu od 18.01.2016. lici li jos nekom ovo na pticu rasirenih krila? :D



Evo jedne zanimljivosti, pri zalasku sunca planina je bacila senku na oblake, u pitanju je zapad SAD-a:

https://www.facebook.com/TheWeatherChannel/videos/10154022110480921/

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.456
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1771 poslato: 07. Februar 2016. u 12:38 »
Pre neki dan u Australiji... Prelepo...  :)


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.385
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1772 poslato: 08. Februar 2016. u 17:08 »
Nisam tražio mnogo od ove zime, ali radovao sam se unaprijed slobodnoj sedmici u februaru od 11. do 18. jer već par godina nisam bio na skijanju, a računao sam da u ovo doba godine makar u višim planinama ne može da omane.
Čak je i prethodne zime koja nije bila bogata snijegom u tom periodu na Kopu bilo preko metar snijega, a tokom cijelog februara nije padalo ispod 70cm.

Onda pogledah aktuelnu prognozu i sva je prilika da će skijanje pričekati do neke naredne zime, osim ako ne želim da skijam u blatu:



 :confused:


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1773 poslato: 08. Februar 2016. u 19:39 »
 ^^
Razocarenje je i kod mene veliko iz istog razloga s tim da meni odgovaraju i kasniji termini pa ce me vreme valjda posluziti.
Prosle godine sam bio krajem marta, prva cetiri dana su bila dobra, temperatura ispod 0C a onda dva dana sa temperaturom oko 4-5C sto je uzas za skijanje.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.802
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1774 poslato: 08. Februar 2016. u 20:55 »
ja rezervisao Staru planinu od 21. februara
biće povuci-potegni da bude novog snega do tad, jer ovaj će sigurno da ode

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1775 poslato: 08. Februar 2016. u 21:51 »
Ja iskreno verujem da ce planine dobiti sneg u sledecih desetak dana i da ce poslednja dekada februara bar na visim planinama biti prava zimska.
Cekacu pogodan trenutak i kad vidim da prognoza ide u prilog tome odlucujem kad i gde idem.

Ne zelim da verujem da pocetkom februara pisemo ovakve poruke...

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1776 poslato: 11. Februar 2016. u 18:46 »
Ako se ovakvo vreme nastavi ovo ce biti najtopliji februar,od kad se vrse merenja!
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1777 poslato: 11. Februar 2016. u 19:27 »
Iako prija ovakvo vreme definitivno nije prikladno dobu godine, poneko drvo je cak pustilo pupoljke, a ja sam pod utiskom da je vec uveliko pocelo prolece...

Prva nedelja ovog meseca znatno toplija od proseka



Januar je uspeo da ostane u granicama proseka sto se temperature tice u vecem delju zemlje usled onih zimskih epizoda


Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1778 poslato: 11. Februar 2016. u 21:37 »
Da li moze neko da okaci link crnogorskog WRF-a, molim vas?
Hvala unapred.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.188
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1779 poslato: 12. Februar 2016. u 00:45 »
Kad već Škomi spomenu ova odstupanja, gledah zadnjih 4-5 run-ova CFS-a ( kad već zimskih scenarija nema na vidiku ) i neverovatno mi je koliko je taj model ubeđen u prosečno ili iznadprosečno padavinsko leto, kao i prosečno sa temperaturom.

Za 2014-tu je leto bio lepo nanjušio.

A i red je da opet nakon lošeg i jako jako monotonog leta opet dođe jedno uzbudljivije.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*