Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347425 puta)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1780 poslato: 12. Februar 2016. u 11:07 »
 ^^ Nadam se da ce tako biti! :) Za decembar je dosta dobro predvideo odstupanje temperature ali za januar i ne bas



Italijani vec objavili ocekivanja za prolece:

http://www.3bmeteo.com/giornale-meteo/meteo-primavera-2016--le-previsioni-in-italia-e-in-europa-87932

Kod nas bi prema tome bilo nesto vise padavina od proseka, slicno i za temperaturu (na linku ima i slicica koje pokazuju procese tj. postavke sistema koje bi obelezile prolecne mesece)





WRF za Srdjana ako vec nije nasao link :)

http://195.66.163.8/nwp/modeli/wrfv35/oper2/meteogrami/new/grads/index.php
« Poslednja izmena: 12. Februar 2016. u 11:40 skomimaster »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1781 poslato: 12. Februar 2016. u 11:11 »
 ^^
A opet Italijani su dobro prognozirali decembar i januar ali veoma lose februar koji je znatno topliji od prognoziranog.
Sada najavljuju prolece u nekoj normali ali kisovitije od proseka.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1782 poslato: 13. Februar 2016. u 14:26 »
O tome kakva je ova zima u našem regionu je već dosta napisano a ako je za utehu svima koji vole sneg i žale što ga je ove godine bilo malo (i sam pripadam toj grupi "snegoljubaca") -na području Alpa je ova zima (do sada) takođe siromašna snegom (u većem delu). U prethodnih 14 dana bilo je nekoliko kratkotrajnih "epizoda" sa snegom ali je granica snega (u smislu nad. visine na kojoj se sneg zadržavao, dakle nije samo "uzalud" padao) uglavnom bila oko 1700m što je preterano visoko za ovo doba godine. Samo se pre 3 dana sneg "spustio" do 700mnv )i sutradan otopio) a do tada je na visinama sve do 1500m uglavnom bilo samo ostataka starog snega uz dosta predela na kojima se videla zemlja-trava bez ikakvog snega (ne računajući ski-staze koje su od ranije dobro pripremljene i koje su redovno održavane pa su uslovi za skijanje do 1500-1600mnv bili uglavnom dobri ali ne i odlični a tek iznad 1700m visine je bio pravi sneg za uživanje).
Na visinama 1700-2000m je sneg bio u odličnom stanju a iznad 2000m je onakav kakav bi u januaru i februaru "morao" da bude i na npr. "samo" 1000mnv.
Sa slikica se možda ne vidi dobro ali "debeo" sneg na Alpima je tek iznad 2000mnv.




Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1783 poslato: 13. Februar 2016. u 16:12 »
Evo i ja cu se malo nadovezati na Profijev post  :) Potpuno se slazem sa ovim iznesenim,imam dosta stranica na Fb-u i Instagramu vezanih za Svajcarsku i Austriju i mesta sa oko 1500mnv su pod snegom ali ne nesto preteranim,na oko i po slikama  od 20 do 50cm otprilike..  :)

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1784 poslato: 14. Februar 2016. u 14:56 »
na mene se obično ljute kada kritikujem ovu zimu, ali ne kritikujem je zbog toga što obožavam sneg već zbog toga što se polako sve više plašim onog "balansa" tj. da se sve ovo nadoknadi na proleće uz niske temperature i sa kišom u nedogled

nadam se da grešim, ali je činjenica da u poslednje vreme imamo te duge periode toplog i suvog vremena i hladnog i kišovitog, a sve ređe malo normalniji raspored tokom godine

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1785 poslato: 14. Februar 2016. u 15:10 »
 ^^ ^^
 :grin:


NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1786 poslato: 15. Februar 2016. u 15:11 »
Kada se sve frustracije i osećanja ostave po strani, mora se priznati da je ona zimska epizoda u januaru u većini krajeva bila zaista maksimum iz ove situacije, odnosno ovakvog setup-a koji nam je ova zimska sezona nametala.

Godine sa vrlo snažnim El Nino efektom nisu se nikad karakterisale po jakoj zimi u Evropi čini mi se. Neka me Srks ili ko već ispravi ako grešim.

Posledica EL Nina je snažan, odnosno vrlo zastupljen afrički greben. Njega smo, kao dominantnog, imali na jugu. Na severu je tu luda islandska depresija, sa aktivnošću daleko iznad proseka. Razlog zašto je ona bila tako izražena je hladnija  voda Atlantika od proseka tamo bliže severnomameričkim oblama, koja zna se da doprinosi konstatnom obnavljanju islandskog minimuma.

Godina sa EL Ninom bi bila zimska jedino ako bi uz dominantan afrički greben išao i negativan NAO i QBO index.

Elem, naučnici u člancima na internetu ( a čuh čini mi se i na RTS-u pre neko veče u prognozi ) pričaju da bi od druge polovine ove godine moglo doći do suprotnog efekta, La Nine. Čini mi se da je ona povoljnija generalno za zimsko vreme u Evropi, mada, kao što se zna, treba se tu još dosta stvari poklopiti.

Evo šta je osrednjeno gledajući obeležilo period npr. od 1 decembra do 18 januara, apsolutno je sve jasno:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1787 poslato: 16. Februar 2016. u 18:43 »
 A danas sneg u Alziru... Mesto se zove Setif...

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1788 poslato: 16. Februar 2016. u 21:55 »
Moram ovo da kazem ili cu da prsnem.Ovo je cetvrta zima totalna losa po pitanju snega.Ove 4 zime su toliko jadne na severu zemlje,da bukvalno imamo 2 sanse u toku zime da padne sneg i da se odrzi na par dana.Kad otopli,komotno se moze reci da mesec i po dana  nece pasti sneg.I pre je otopljavalo ali ne 30-40  dana, ovo je neverovatno.Smesna je bila zima 2006/2007,ali zima pre toga je bila prebogata  snegom.I posle toga je bilo lepih zima.Nikad 4 ovako smesne i jadne.Nekad se znalo brate oko 20-og novembra pada prvi sneg,a pocetkom decembra ili oko 10- og je prava,prava zima.Ova zima je stigla 2.januara,a zavrsena sredinom januara.Toliko,pozdrav svima :facepalm:
« Poslednja izmena: 16. Februar 2016. u 22:26 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1789 poslato: 16. Februar 2016. u 22:05 »
Apsolutno pravo imaš Man.

Samo, ja to ne bih povezivao kao neki sa "bežanjem" ili "iseljavanjem"  (i to obično u smislu trajnim) zime sa ovih prostora.

Prosto, dešavali su se i pre ovakvi periodi slabijih zima u nizu, tako da, i više je nego sigurno da je i ovaj sada jedan od takvih.

Mada je januar za južnije krajeve ipak bio dosta na visini zadatka...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Sapcanin123

  • **
  • Poruke: 618
  • Lokacija: Sabac-centar
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1790 poslato: 16. Februar 2016. u 23:37 »
Dobro vece!
A setite se samo kako je pocelo onim neocekivanim snegom na Arandjelovdan,i posle toga je narednih nekoliko dana bilo snega povremeno,a sada pata karta.
Pozdrav iz Sapca!  :morning:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1791 poslato: 16. Februar 2016. u 23:55 »
Dobro vece!
A setite se samo kako je pocelo onim neocekivanim snegom na Arandjelovdan,i posle toga je narednih nekoliko dana bilo snega povremeno,a sada pata karta.
Pozdrav iz Sapca!  :morning:
Bogami taj sneg cu pamtiti iako ga kod mene nije bilo zbog temperatura u Novom Sadu i Zajecaru, tad je u Novom Sadu oko ponoci bio sneg i 0C a u isto vreme u Zajecaru 21C...


Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1792 poslato: 17. Februar 2016. u 01:15 »
Kao sto se moglo naslutiti, druga nedelja februara:



Apsolutno bih se slozio s Kimijem, mislim da je u pitanju takva serija zima koja ne moze doveka trajati i da ne treba da brinemo da se zima nece vracati vise na ovo podneblje osim kratko i povremeno. Strasno bi bilo da je sve manje hladnoce na severnoj hemisferi, onda bi smo trebali da brinemo, ovako ona "curi" na neku drugu stranu sveta, sta da se radi. Pritom je kao sto kolega rece januar temperaturno bio u granicama proseka a bilo je i dobrog snega u pojedinim delovima zemlje.
Nasa klima je cudo stvarno, eto ne mogu da verujem da sam u ponedeljak posle pljuska s grmljavinom sedeo u majici kratkih rukava na terasi i uzivao u suncu. A u istom tom mesecu pre 4 godine video najveci sneg u zivotu na debelom minusu. Pa onda ono leto 2007. godine i one 40-ice pa leto 2014. koje je bilo relativno sveze uz sve one nepogode. To i jeste car ove nauke i vremenskih prilika, svaka situacija je prica za sebe, svedocimo nekim nevidjenim dogadjajima, obaranjima rekorda itd. sad sto nam priroda ne ispunjava ocekivanje, ne ponavlja ono na sta nas je tako reci navikla i ponekad se ne uklapa u statisticke norme (gledajuci krace vremenske dekade) nas problem.  :grin:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1793 poslato: 17. Februar 2016. u 03:41 »
S obzirom da ne mogu da zaspim, iskopao sam ovu zanimljivu vezbicu koju smo radili iz statistike u srednjoj skoli. Crtali smo duzinu trajanja sneznog pokrivaca u zimskom periodu za Beograd od 1900. do 1930. godine (imali smo te jako stare godisnjake za obradu, sad vidim da ti godisnjaci nisu dostupni na sajtu Zavoda). Svaka kockica milimetarskog papira odgovara jednom danu.




Kao sto se moze videti (ako sam bio dovoljno precizan i skoncentrisan pri izradi tada) bilo je "jako losih" zima pa cak i perioda i tako davno, a i onih sa veoma dugim zadrzavanjem sneznog pokrivaca.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1794 poslato: 17. Februar 2016. u 08:41 »
Zanimljiv grafik skomi, lepo se tu vidi da su postojali periodi, kako izrazito snežnih i hladnih zima, tako i onih toplijih sa manje snega.
Što može ići u prilog teoriji o periodičnoj prirodi atmosfere sa dominantnim periodima koji se stalno menjaju kao ciklusi.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1795 poslato: 17. Februar 2016. u 20:26 »
U ovakvoj situaciji cudo je da mi juznije u januaru dobismo nesto, ali za pravu zimu ove zime ocigledno nije bilo sanse... Mada jos nije gotovo...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1796 poslato: 17. Februar 2016. u 20:38 »
Uvek mi je interesantan na ovim karatama odstupanja Antarktik.

Uvek kada gledam odstupanje je negativno od proseka u većem delu..

Arktik je kao po običaju sa druge strane obično "papren"  :grin:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1797 poslato: 18. Februar 2016. u 01:11 »
Kada se sve frustracije i osećanja ostave po strani, mora se priznati da je ona zimska epizoda u januaru u većini krajeva bila zaista maksimum iz ove situacije, odnosno ovakvog setup-a koji nam je ova zimska sezona nametala.

Godine sa vrlo snažnim El Nino efektom nisu se nikad karakterisale po jakoj zimi u Evropi čini mi se. Neka me Srks ili ko već ispravi ako grešim.

Posledica EL Nina je snažan, odnosno vrlo zastupljen afrički greben. Njega smo, kao dominantnog, imali na jugu. Na severu je tu luda islandska depresija, sa aktivnošću daleko iznad proseka. Razlog zašto je ona bila tako izražena je hladnija  voda Atlantika od proseka tamo bliže severnomameričkim oblama, koja zna se da doprinosi konstatnom obnavljanju islandskog minimuma.



Najjači El Nino događaji tokom zimskih meseci bili su sledećih sezona: 1982/3. , 1997/8. i  ove, 2015/6.  Sve tri pomenute zime bile su tople kod nas, i u većem delu Evrope.

Evo i karata 500mb odstupanja geopotencijalne visine od proseka.

Ova prva karta se odnosi na zime 1982/3. i 1997/8. godine (zbirno prikazane). Očigledna je pozitivna anomalija nad većim delom Evrope, što ukazuje upravo na izražen afrički greben.




Ova karta pokazuje stanje za ovu zimu (do 15. februara). Pozitivno odstupanje je još izraženije nad većim delom evropskog kopna, a imamo i vrlo intenzivnu ciklonsku aktivnost nad Atlantikom.




E sad, ovo je statistika koja se tiče isključivo najjačih El Nino događaja, u koje spada i ovaj 2015/6. godine. Jer, sa druge strane, neverovatno hladna zima 1963/4. godine u Evropi i kod nas je bila baš za vreme umerenog El Nina, isto kao i zima 2002/3. godine, koja je bila najhladnija kod nas od 2000tih do danas.
« Poslednja izmena: 18. Februar 2016. u 01:49 Srks »

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1798 poslato: 18. Februar 2016. u 19:40 »
Zima 97/98 je bez premca..Bez  snega tj  par cm u Novembru koliko me secanje sluzi :) Bas bih voleo statisticki prikaz da vidim,ako neko nadje  nek objavi..  :tu:

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.