Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Grom u auto  (Pročitano 27803 puta)

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Grom u auto
« poslato: 29. Jun 2011. u 23:47 »
















http://englishrussia.com/2011/06/28/news-from-russian-roads-part-36/

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Grom u auto
« Odgovor #1 poslato: 29. Jun 2011. u 23:58 »
hm... a ja kao chuo da je nemogce da grom udari u auto i da je najbezbednije biti u kolima kada je oluja

na forumu skoro svaki dan saznam neshto novo,shto je od koristi :D

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Grom u auto
« Odgovor #2 poslato: 30. Jun 2011. u 00:10 »
Kako nemoguce?
Moguce je, ali i jeste najbezbednije :)
Auto je Faradejev kavez, tako da struju sprovede po povrsini , pa u zemlju...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Grom u auto
« Odgovor #3 poslato: 30. Jun 2011. u 00:27 »
 ^^

a,ok :D Ispao sam jako inteligentan malopre,nije mi to trebalo  ???

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Grom u auto
« Odgovor #4 poslato: 30. Jun 2011. u 00:30 »
Znaci da je neko bio u tim kolima ne bi mu bilo nista?  :o Zamislite kakav je to osecaj kad ti grom udari u auto a ti u njemu  :rofl:  :pop:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Grom u auto
« Odgovor #5 poslato: 30. Jun 2011. u 09:04 »
Zamislite kakav je to osecaj kad ti grom udari u auto a ti u njemu  :rofl:  :pop:
Verovatno ne želiš da znaš ... imao sam par "bliskih" susreta i nije mi se dopalo ni malo!  :-[

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Grom u auto
« Odgovor #6 poslato: 30. Jun 2011. u 16:41 »
a po mestu udara deluje mi kao da je pravo u antenu udario grom

znao sam da je moguće da grom udari u automobil, ali mi nije bilo jasno kako se to desi i pored toga što je auto jedino gumama u kontaktu sa zemljom?

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Grom u auto
« Odgovor #7 poslato: 30. Jun 2011. u 16:54 »
Da, kaze tekstu da je lupio u antenu.
Sto se tice ovog drugog...postoji nesto sto se zove probojni napon, tj. napon koji je potreban da 'varnica' probije izolator, u ovom slucaju da skoci od sasije, kroz vazduh (izolator) do zemlje. To su uglavnom visoke vrednosti, a toga u munji ima dovoljno :)
Neko ko se bolje razume u materiju ce detaljnije objasniti.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Grom u auto
« Odgovor #8 poslato: 30. Jun 2011. u 18:17 »
Verovatno ne želiš da znaš ... imao sam par "bliskih" susreta i nije mi se dopalo ni malo!  :-[
Jel' nije problem opis tvojih iskustava, jer i mene zanima

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Grom u auto
« Odgovor #9 poslato: 30. Jun 2011. u 18:28 »
Verovatno ne želiš da znaš ... imao sam par "bliskih" susreta i nije mi se dopalo ni malo!  :-[

Imao sam i ja jedan bliski susret, igrao sam karte sa caletom i sa nekim njegovim prijateljima kad odjednom puce grom u komsijsku banderu! Tada mi je otisao bojler iz kojeg je varnica iskocila pored mene  :pop: uzas!  >:(

A pre 20-ak godina je moja baba imala jedno veoma neprijatno iskustvo. Evo price>

Bilo je poslepodne i spremalo se nevreme. Posto je u to vreme namirivala stoku i zivinu, nije stigla da zavrsi pre pocetka nevremena. Kada je u jednom trenutku drzala vile, grom je udario u stablo duda koje je bilo oko 10 metara dalje od nje. Od siline udara ona je bacena pored raspalog stabla, na pola metra, klececi i drzeci se rukama - a vile ispod nje!  :o Bila je u soku ali je posle lekarskog pregleda konstatovano da je prosla bez vecih povreda, samo malo ugruvana!  :pop: Kaze da se seca samo da je videla munju i posle nicega vise. Imala je mnogo srece!

ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Grom u auto
« Odgovor #10 poslato: 01. Jul 2011. u 10:08 »
Jel' nije problem opis tvojih iskustava, jer i mene zanima
Ma nema tu šta da se priča!  ;) Kada sam bio mali, munja je udarila da li negde kod nas ili kod komšije i spržila sve što je bilo uključeno u struju! Od tada, kod nas se SVE isključuje kada grmi!
Pre nekoliko godina, negde pred zoru počela grmljavina ... toliko jako i često je pucalo da sam se i ja zabrinuo ... s obzirom da se ne bojim grmljavine (ne preterano  :D ). Prilikom svakog udara, u svakoj utičnici se čuo nekakav zvuk ... kao prekidač!
... i tako ... bliski sustret pred Đurđevdan sam već opisao ...
:selam:
Ja sam kod komšije pre nekoliko godina imao "bliski susret" sa munjom ... dan pre Đurđevdana on je u dvorištu pekao prase pa se okupilo društvo. Grmelo je u daljini i činilo se da se polako udaljava ... a onda "kao grom iz vedra neba" je sastavilo tako da smo svi bili ošamućeni. Nismo ni slutili gde je udar bio i koliko je bilo blizu! Nakon par dana, komšija me zove da mi pokaže gde je udar bio! Naježio sam se kada sam video ... nekih 10-ak metara od mesta gde smo mi bili. Munja je probila crepove i udarila u vrh betonskog stuba odvalivši parče betona.  :-[
Imam negde i slike .. pokušaću da ih nađem.
EDIT: Evo tih slika ...
Razbijeni crepovi ...

Provodnik ...

Razbijen stub ...

Nisam slikao, ali ovaj stub je razbijen i na mestu gde ulazi u zemlju, a cigle koje su bilo okolo su izbijene iz zemlje!  :oboze:
Izvinjavam se za skretanje sa teme!
A doživljaji sa protivgradne su tek priča za sebe ... šta misliš Stef, gde najčešće udara?

Oko protivgradne na 1 km nema ni jedan objekat ... slabo da ima i drveća ... a ova bandera sa gromobranom kao meta ...  :-[

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Grom u auto
« Odgovor #11 poslato: 24. Jun 2012. u 10:58 »
Ne bih da otvaram novu temu, pa ću napisati ovde jer je tema slična!
U petak (22.06.2012.) dok sam bio na protivgradnoj, nekoliko puta je munja udarila u neposrednoj bizini. Kasnije, kada sam došao kući, drugar mi je javio da je munja udarila u kombajn i da je stradao kompjuter u njemu! Čim se čula detonacija, nešto je zadimilo i tu je bio kraj ... ništa više nije radilo! Ovih dana treba da dođu majstori, pa će se onda verovatno znati šta je tačno "crklo" i da li je munja udarila direktno ili indirektno!
Rekao sam mu da mi javi ukoliko nešto bude zanimljivo za slikanje!


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Grom u auto
« Odgovor #12 poslato: 24. Jun 2012. u 12:09 »
Isto u petak u Senti kod mog dede je udario grom negde u ulici i puno njih je ostalo bez telefona ili televizora, izgleda je "povišen" napon prošao kroz telefonsku i kablovsku infrastrukturu. Što je bolje nego kroz električnu jer onda strada puno više uređaja, ovako su oni preživeli.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Grom u auto
« Odgovor #13 poslato: 27. Jun 2012. u 18:01 »
Ne bih da otvaram novu temu, pa ću napisati ovde jer je tema slična!
U petak (22.06.2012.) dok sam bio na protivgradnoj, nekoliko puta je munja udarila u neposrednoj bizini. Kasnije, kada sam došao kući, drugar mi je javio da je munja udarila u kombajn i da je stradao kompjuter u njemu! Čim se čula detonacija, nešto je zadimilo i tu je bio kraj ... ništa više nije radilo! Ovih dana treba da dođu majstori, pa će se onda verovatno znati šta je tačno "crklo" i da li je munja udarila direktno ili indirektno!
Rekao sam mu da mi javi ukoliko nešto bude zanimljivo za slikanje!
Slično kao kod ovog automobila, udario u antenu i spržio neke delove kompjutera! Šteta oko 1500 evra! Gume nisu stradale.