Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum

Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Aktuelne vremenske prilike u svetu - 2017. godina  (Pročitano 20395 puta)

Van mreže Gaara

• **
Odg: Aktuelne vremenske prilike u svetu - 2017. godina
« Odgovor #120 poslato: 13. Januar 2018. u 20:04 »
Извињавам се што "мало" касним са одговором али надам се да нећу изаћи из термина "актуелне...". Додуше прво сам чекао да децембар прође (мада сам га већ и неколико дана пре краја солидно проценио) а касније нешто нисам имао времена.
Gaara, ја сам своју и овде цитирану процену базирао на прочитаним подацима за Москву, који су се у мој мозак урезали још кад сам био баш млад :facepalm:. Ево као да их сад читам: Јануар (-10,9оС), Фебруар (-9,2оС), Март (-5,и нештооС), април (3,6оС), мај (око 10оС)... октобар (3,4оС), новембар (-2,6оС) и децембар колико се добро сећам (-8,8оС). Годишња (3,7оС). Ако сам ово прочитао негде раних осамдесетих, онда се то не односи чак ни на просек за период 1961-1990 јер још није био завршен. За тај период од 1961. до 1990. просек за московски децембар је (-6,1оС). Вероватно су ови подаци које сам ја запамтио  или за период 1931-1960 или за период од почетка мерења у Москви, па до, поменутих, раних осамдесетих.
Просек који ти наводиш односи се на, климатским променама изнуђен, нередовни тридесетогодишњи период (WMO). Свеједно податак ти је тачан. Међутим већ за период од 2006. до 2015. тај просек је скочио на (-3,2оС).

Последњи децембар 2017-е је, према Огимет-у, отишао сасвим незнатно у минус (-0,04оС). Тако да је одступање од просека, зависно од референтног периода, нешто преко пет степени Целзијуса, нешто преко шест степени Целзијуса и нешто преко осам степени Целзијуса. Много, у сваком случају.
Москва, иначе, већ припада релативно високим географским ширинама које трпе веће последице глобалног загревања. Поред тога као и код многих великих градова, појачава се ефекат топлотног острва.
Како год, док је на западу Русије неки месец или дужи период без бар просечне хладноће, ни код нас нема ништа од зиме. 
Иначе, "наш" децембар из 2016-е је био хладнији  за око два степена од овог последњег московског. А гурали су наши децембри, ако се добро сећам ( :)) и до -6оС и кусур...

Бркајући по подацима нађох и овај занимљив текст, који ће још боље разумети млади лавови Форума. А Хитлера сам поменуо пре него што га прочитах.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1256/wea.248.04/pdf

... а тек спасавао децу по италијанско-француско-швајцарском Фекетићу! Место се налази баш на тромеђи и на опасној ветрометини.

Procena mi je bila pogrešna za ''stepen-dva''   :grin:  Eto šta se dešava kad čovek na brzinu pregleda podatke bez malo ozbljnije analize.   Zanimljivo je da u Moskvi poslednje 3 godine bar jedan zimski mesec ima srednju T bar 5 stepeni višu od normalne za period 1981-2010. Najveće odstupanje je bilo februara 2016.  ( +6.1 C ). 

Van mreže mareeram

« Odgovor #121 poslato: 14. Januar 2018. u 15:31 »
Obilna kisa u reonu Larise u Grckoj izazvala je poplave, a na planinskom podrucju tog dela je snezna vejavica.

http://vesti.mk/read/news/14937813/5178981/snezhno-nevreme-ja-paralizirashe-grcija

Van mreže Profiamater

• Moderator
  • Starost: 99
« Odgovor #122 poslato: 18. Januar 2018. u 16:10 »
Ciklon "Friederike" danas pravi "krš i lom" u delu Nemačke, nakon što je napravio probleme u Holandiji (nezvanično se 3 smrtna slučaja u Holandiji povezuju sa olujnim vetrom a tokom prepodneva u okolini Amsterdama udari vetra su bili 140km/h što se uslovilo otkazivanje brojnih letova sa inače izuzetno prometnog aerodroma Schiphol).
Na poznatoj lokaciji Brocken (1130m) udari vetra su dostigli brzinu od 205km/h.
Na današnji dan pre 11 godina ciklon "Kyrill" je na istoj lokaciji uslovio udare vetra od 198km/h a na jugu Nemačke je tada najjači registrovan udar imao brzinu 202km/h.

Evo brzina udara vetra u ranim popodnevnim satima:

Source: WetterOnline GmbH, Vreme&Radar free app

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18