Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji  (Pročitano 30417 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« poslato: 06. Decembar 2007. u 14:30 »
Interesuje me, posto sada vec imamo nekoliko clanova koji se profesionalno bave meteorologijom, kada se desio najveci grad u Srbiji? Takodje me interesuje i podatak najveceg grada u Beogradu i Novom Sadu.

Ja ne pamtim krupan grad u Beogradu. Najkrupniji koji pamtim je iz 9.5.2001. Bio je uglavnom velicine suvog grozdja, ali bilo je i vecih komada velicine svezeg grozdja.

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« Odgovor #1 poslato: 06. Decembar 2007. u 14:39 »
Eh za to teba zagrnuti u gomile papira da bi se naslo
zatim velicina nepogode se pored same velicine zrna grada odredjuje i po nastaloj steti
Recimo jedan oblak moze da daje grad jako dugo i da napravi stetu na 10 000 hektara pa i vise
A obicno kada prolazi fron njie jedan Cb
ali mogu ti reci ovo ja sam video grad i velicine oraha
a po pricama drugih bilo je i vece
recimo velicine jajeta pa mozda i krupnijih

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« Odgovor #2 poslato: 06. Decembar 2007. u 14:48 »
Ja sam jednom pred fudbalsku utakmicu bio bukvalno zatrpan gradom velicine lešnika. Bilo je sunčano sa tek po kojim kumulusom i odjednom niotkuda (barem sa moje tačke gledišta pored stadiona) je naišao CB i padao je čist grad jedno 10 minuta. Bilo je 5cm grada veličine lešnika. Odmah nakon toga se potpuno razvedrilo i za vreme cele utakmice nije bilo ni oblačka.  :o Znači bukvalno sija sunce, pada led 10minuta pa opet sija sunce.  ???

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« Odgovor #3 poslato: 06. Decembar 2007. u 14:54 »
Negde u literaturi imam podatke o gradu koji je padao negde 70ih u okolini Valjeva. Navodno, zrno je bilo teško oko 500-600 grama. Potražiću i prepisaću ako šta nađem, a imam to negde, sigurno.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« Odgovor #4 poslato: 06. Decembar 2007. u 15:04 »
Joe, kada je bilo to?

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« Odgovor #5 poslato: 06. Decembar 2007. u 15:17 »
Igrali su Vojvodina - Partizan i nije bilo davno tako da ću lako pronaći pravi datum samo da se setim rezultata.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« Odgovor #6 poslato: 08. Decembar 2007. u 23:27 »
Ove godine sam u centru zabeležio tri nevremena sa gradom-negde krajem maja,12.juna i 16.juna.Po intenzitetu i veličini zrna ubedljivo pobeđuje nevreme od 12.6.(opisano i u meteo reportažama sa slikom zrna u saksiji).
Što se tiče prošle godine sećam se onog grada na Novom Beogradu istog dana kada je bio zemljotres oko 19h.
Ove godine početkom juna koliko me pamćenje služi,Valjevski kraj je često bio na Dnevniku zbog šteta od grada.
I Jagodinu je ovog leta (10. ili 11. avgust) iznenadio krupan grad,uz polomljene šoferke itd.

Inače,najveći grad (po šteti) sam doživeo (ali ne i video,bilo je gluvo doba noći) leta 2000. u mom selu Srednji Bučumet,opština Medveđa.Oblak je izgleda uleteo sa Kosova.Bilo je oko 2h ujutru,znam da me je probudilo dobovanje grada u prozore i da sam se uplašio da ne puknu prozori.Oko kilometar dalje prozori i automobili su ujutru osvanuli malo izlupani,kod nas sva sreća bez štete.

mali off :redface:
Petre Panu,imaš li neke informacije o trombi kod Pauna 1993. god?

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« Odgovor #7 poslato: 24. Decembar 2007. u 16:48 »
Svi ste potpuno u pravu sto ste napisali
evo ovako padavinska zona jednog Cb moze da bude i nekoliko kilometara siroka, medjutim sam grad pada iz relativno uzanog dela Cb do 0.5-2 km(obzirom na dimenzije Cb koje mogu da budu i oko 20 pa i vise km).

Velicina zrna grada zavisi od tga koliko je zrno grada provelo u oblako odnosno koliko je da kazemo krugova gore dole u oblaku napravilo dok konacno nije savladalo uzlaznu struju i palo na zemlju. Svaki put kada napravi krug zrno raste tako sto se nova kolicina vode sublimuje ili ledi na njemu.

Takodje postoji i ralika dali je zrno kompaktno ili se sastoji iz vise zrna grada koji su se negde u oblaku sudarili i zalepili jedno a drugo. Naravno ovo kompaktno zrno je veoma cvrsto i jako opasno dok ova zrna koju su da kazemo slepljena su manje opasna jer se pri udaru rasprsnu na sitne delove.

Ovo pisem iz razloga da treba voditi racuna o tome jer kada pokazuju na TV zrno grada cesto moze ta velicina da nas zavara kada se radi o intenzitetu pojave grada i velicini stete.

duzina zone zavhacene gradom je obicno oko 2 do 4 km kada obicno Cb prestaje da daje grad i pocinje da se regenerise a zatim ajmo jovo nanovo.
U knjigama pise da jedan Cb zivi oko 30 min e pa nije bas tako. Secam se jednog koga sam gledao jos severozapadno od Zagreba nekih 20km od Zagreba, usao na teritoriju Srbije oko Loznice i zavrsio negde oko Krusevca.
Taj jedan Cb je na teritoriji Srbije napravio stetu na nekih 20 000 ha od 10-100%

Inace Maj i Jun ove godine su bili katastrofalni, gotovo da u ta dva meseca nije bilo jedva 10 dana bez pojave Cb u Srbiji

Za pavlovic
E sada ako mislis na selo Pune u Valjevskom kraju zaista neznam inace te godine sam ja poceo da radim i mogu ti reci u pocetku nisam ni znao gde se nalazim jer u skoli se uci jako malo o ovoj oblasti. Iskreno neznam nista o tome.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« Odgovor #8 poslato: 19. Jun 2008. u 10:21 »
uh,ne znam da li se secate kada je pre 3,4 godine na RTS-u zajechar bio glavna tema jedno nedelju dana zbog neverovatnog nevremena tj. grada koji je unishtio zajechar..

ne znam koji je rekord za srbiju,ali je te vecheri 11. avgusta u zajecharu pao grad velichine pesnice! kada se samo setim kako je zajechar izgledao sledece jutro..90% prozora i fasada okrenutih ka zapadu je bilo unishteno,crepovi puni rupa,polomljene shofershajbne,a i dan danas mozete da vidite potpuno ulubljene automobile kao i brojne rupe na roletnama. buduci da sam ja na zadnjem spratu,mislio sam da mi se ceo krov srushio iznad glave koliko je to lupalo! jednostavno sam se od tol'ke buke nadovikivao sa mamom koja je bila pored mene,a o posledicama da ne pricham......nedelju dana nisam spavao zato shto su sobe bile poplavljene,a krov skroz polomljen od grada! secam se da su oblaci to veche bili mnogo chudni,a potpuna bela povrshina iznad nagoveshtavala je ogroman grad..

juche sam bash gledao neku emisiju na "zone reality" u kojoj je prikazivan grad upravo te velichine sa potpuno istim posledicama..

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« Odgovor #9 poslato: 19. Jun 2008. u 20:35 »
Ja sam 1997 godine u 23:50 h doživio nezapamćenu tuču. Od toga oblaka nije pala niti jedna kapi kiše odmah je krenio suvi led veličine kokšijeg jajeta a bilo je i večih komada.

pogledajte ovaj video takvo nešto slično je bilo kod mene:
http://www.youtube.com/watch?v=f-u0TdIKdlk


« Poslednja izmena: 20. Jun 2008. u 13:37 ptprince »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« Odgovor #10 poslato: 20. Jun 2008. u 12:54 »
U bre COJA sa ovo vidim prvi put u životu. Kakav grad!  :o

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« Odgovor #11 poslato: 20. Jun 2008. u 13:46 »
zaista neverovatan grad!Za nevericu  :o
Kod mene je 31.08.2003 bio najveci grad do sada u Zrenjaninu.Imao sam 10 godina,grad je bio velicine jajeta,a bilo je i vecih komada ja i mama smo na prozoru bili nasli gromadu koja je bila velecine 4 jajeta.....!!!  :-[
Ali je takav grad kratko trajao,posle je nastavio da pada velicine oraha,pa i manje.Znam da je dosta drveca tada bilo poruseno,roletne na prozorima porazbijane bilo je tragova na fasadama kuca,velika steta na krovu i usevima....i posto sam tada voleo semafore,znam da je svaki na svoj nacin bio ostecen  :lmao:
vatrogasci \,policija i hitna pomoc intervenisali su tri sata posle nevremena a nismo imali ni struje,neznam sta se desilo i kako ali transformator u naselju kojem sam ziveo je bio u plamenu.....
nemogu da se setim ali bilo je oko 17h,dan pred skolu i pocetak 4 razreda  ;)


Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« Odgovor #12 poslato: 20. Jun 2008. u 13:54 »
ovaj grad u zajecharu je bio neshto malo veceg prechnika od ovog sa snimka,ali je u glavnom to ta vrsta oluje od koje jedva mozesh pobeci

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Najveci grad u Beogradu, Novom Sadu i u celoj Srbiji
« Odgovor #13 poslato: 15. Februar 2013. u 22:09 »
Najkrupniji grad ,koji je zabeležen na teritoriji Srbije,padao je 18. juna 1970. godine u okolini Valjeva i Osečine.Dostizao je težinu i do 800g.