Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Potpećka pećina  (Pročitano 22955 puta)

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Potpećka pećina
« poslato: 08. April 2018. u 09:39 »
Jučerašnji dan sam iskoristio da odem službeno do Zlatibora, pa sam rešio da malo, i pored obaveza, uživam u prirodi. Svaki put prolazeći od Požege ka Užicu kroz Zlakusu, sa leve strane sam gledao najveći pećinski ulaz u Srbiji, pa sam ovog puta rešio da svratim i da obidjem Potpećku pećinu.


Na ulazu me je sačekalo neprijatno iznenadjenje u vidu polomljene table sa natpisom


Stvarno je sramota da na jednom turističkom mestu stoji ovakva tabla, ali kakva nam je država, takav je i turizam. Sva sreća pa me je dočekao ljubazan vodič koji je sve lepo objašnjavao.
Inače,  ulaz u Potpećku pećinu spada u red monumentalnih dela prirode. Džinovski portal u obliku potkovice, visok 50 m (od korita periodskog toka do svoda), a širok 12 m pri dnu, odnosno 22 m pri vrhu, najviši je pećinski ulaz u Srbiji. Izdubljen je na krečnjačkoj litici, čiji je vertikalni deo visok 72 m. Istražena i uređena dužina za posetioce je 555 m. Ulazno silazna staza ima preko 700 stepenika.








Potpećka pećina je izvorskog tipa: nju su izgradile vode ponornica koje poniru u Drežničkoj dolini i posle podzemnog toka u dužini od 4-5 km (u pravoj liniji), izbijaju iz pećine ili vrela ispred pećine i grade Petnicu – pećinsku reku.





Pećina se sastoji iz dva dela, prednjeg suvog dela bez pećinskih ukrasa i untrašnjeg dela. Zanimljiv je pogled iz prednjeg dela ka spoljašnjosti pošto se uočava oblik mamuta.

Inače, drugi, unutrašnji deo pećine je prirodna hiperbarična komora pošto je vazdušni pritisak unutra preko 1300mb  :/, a procenat kiseonika u vazduhu je oko 44%  :O Temperatura je konstantna tokom cele godine i iznosi oko 9 stepeni.
Dvorana zmajeva:



Pećinski ukrasi:



Orao na steni:










Još par slika ispred pećine:







Baš me hoće ove prirodne lepote ovog proleća  :thumbup: :tu: :comeon:
« Poslednja izmena: 08. April 2018. u 21:36 Stefano »

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Potpećka pećina
« Odgovor #1 poslato: 09. April 2018. u 21:53 »
Супер су слике Пауне  :tu: ја сам баш пре неки дан пролзио тим путем и видео путоказ за ту пећину, кажу да је 5км од главног пута. Иначе ја сам посетио једну другу пећину у том крају а то је Стопића пећина, па чим нађем времена окачићу и ја једну краћу репортажу.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Potpećka pećina
« Odgovor #2 poslato: 09. April 2018. u 22:38 »
Blago tebi, uzivao si u tim prirodnim lepotama, ja ti zavidim.  :laie:
I ja volim prirodu njen miris i lepotu, par puta godisnje idem na Vlasinsko jezero, mesto koje hvala bogu ne posecju mnogo turisti pa je zadrzalo prirodnu lepotu. Letos kad bude isao pisacu vam o vlasini.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Potpećka pećina
« Odgovor #3 poslato: 09. April 2018. u 22:41 »
Hvala momci! Marko, pećina se vidi sa glavnog puta i brzo se stiže do nje. I ja sam planirao da odem do Stopića pećine kad sledeći put budem išao na tu stranu.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Potpećka pećina
« Odgovor #4 poslato: 11. April 2018. u 14:14 »
Пауне, шта се десило са сликама? :huh:

Баш хтедох да уђем и похвалим твој труд на сликама и лепоту истих, кад оно, нема!
Иначе прегледао сам још кад си их поставио исти дан, али сам био заузет послом, па реко други пут ћу прокоментарисати.

Надам се да ће се средити ствар са сликама. Баш је била лепа репортажа, са детаљним описима пећине. :tu:

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Potpećka pećina
« Odgovor #5 poslato: 11. April 2018. u 14:17 »
Meni se slike prikazuju. Ne znam sta se dešava. Stavio sam ih preko postimage sajta.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Potpećka pećina
« Odgovor #6 poslato: 11. April 2018. u 14:25 »
Не знам о чему се ради, већ сам се био уплашио да је и овај сајт "пао" као што је то био случај са пар претходних.

Ја не видим нити једну једину слику. :/

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Potpećka pećina
« Odgovor #7 poslato: 11. April 2018. u 14:54 »
Na postimage.org piše sledeće: postimg.ORG domain is locked by Registry, no prior notice.
While we hope to resolve the issue, we chose postimg.CC as our new home.
Please update codes embedded in your websites.

Verovatno je to razlog zašto se ne vide slike.