Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005  (Pročitano 28458 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« poslato: 23. Mart 2010. u 01:24 »
Jel se neko seca tog dana, secam se da su na TV-u pricali o jakom gradu u Kragujevcu, oluji "u formi ciklona", da gotovo nema zgrade ili kuce u Kragujevcu koja nije ostecena... i da je nevreme doslo iz 2 talasa, prvi razorni i drugi znatno slabiji...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« Odgovor #1 poslato: 23. Mart 2010. u 20:31 »
Ne sećam se ove oluje (sećam se one iz 2007. isto u Kragujevcu).

Podaci kažu sledeće:

Udari vetra do 30 m/s

Padavine:32 mm
Citat
Tajfun počupao bandere, grad izrešetao voćnjake

Ledena stihija izbombardovala automobile, "Zastava" ostala bez 5.500 kvadratnih metara krova. Poplavljeni podrumi, brojne kuće ostale bez krovova, a stradali i usevi u okolini Kragujevca. Vetar kidao električne vodove i izazivao požare. Neki delovi grada ostali bez vode i struje

 KRAGUJEVAC - Štab civilne zaštite još prikuplja podatke o štetama koje je izazvalo nevreme praćeno olujnim vetrom, kišom i gradom u Kragujevcu. Iako se odmah po prestanku nevremena počelo sa otklanjanjem šteta, grad je i juče izgledao sablasno, a na terenu su bile ekipe komunalnih preduzeća. Zvaničnih podataka još nema, a procenjuje se da su štete samo na društvenim objektima višemilionske, jer su samo "Zastava Kamioni" procenili da će biti potrebno najmanje tri miliona dinara za otklanjanje posledica nevremena. Vetar je dostizao brzinu od 110 kilometara na čas, a za trideset minuta, koliko je nevreme trajalo, palo je 34 litra kiše na metar kvadratni i naneta je velika materijalna šteta na privrednim i stambenim objektima, a u selima su stradali usevi i voćnjaci.

  Najviše je stradala "Zastava", gde je vetar na fabričkoj hali "Montaže" odneo je 5.500 kvadratnih metara krova, oštećeno je 20.000 kvadratnih metara podova, više desetina elektromotora je poplavljeno, dok se šteta na porazbijanim staklenim površinama još utvrđuje. Vetar je polomio i čupao drveće koje je oštetilo i automobile na parkingu fabrike. U Mehaničkoj obradi izbio je požar koji je brzo lokalizovan.

  Prema podacima kragujevačkog Centra za obaveštavanje, naneta je velika šteta stambenim objektima i na velikom broju kuća polomljeni su crepovi i odneti krovovi, polomljeni prozori i poplavljeni podrumi. Vetar je odneo krov sa Osnovne škole "Treći kragujevački bataljon" i Zdravstvenog centra u Stanovu, kao i sa desetina zgrada prekrivenih limenim krovovima. Veliki broj stabala pao je na automobile ili blokirao saobraćaj na ulicama. Kidanje žica na električnim vodovima izazvalo je više požara, ali su svi na vreme lokalizovani. Saobraćaj se otežano odvijao, a u pojedinim delovima grada zbog poplava izazvanih zagušenjem kišne kanalizacije bio je i potpuno obustavljen. U centru grada poplavljena su i dva vozila Hitne pomoći. Prema podacima protivgradnog poligona na Bešnjaji, sa kojeg je ispaljeno oko 400 protivgradnih raketa, u nevremenu koje je imalo sve karakteristike ciklona ogromne štete pretrpeli su usevi i voćnjaci u selima.
Građani su dežurnoj ekipi "Elektrošumadije" prijavili više od 160 kvarova i uglavnom je to bilo pucanje žica koje su bile pod naponom, zbog čega su cele noći sve raspoložive ekipe bile na terenu. Pojedina naselja su više od 24 sata bila bez struje. Prema rečima dežurnih dispečera, u Kozujevu su stradala tri trafoa, a zbog pada dalekovoda bez struje su ostali i Novi Milanovac, Resnik, deo Cvetojevca, a nevreme je srušilo trafo-stanicu u Korićanima, gde je grana pala preko voda koji je povukao stubnu stanicu. Struje nije bilo ni u centru grada, Drači, Prekopači, Divostinu. Od taksista saznajemo da je veliki broj njihovih automobila koji se našao na otvorenom "izrešetan", a sličnu sudbinu doživele su i fasade u prigradskim selima.

  Skupština grada Kragujevca obezbedila je telefone na koje građani mogu da prijave štete - 306 - 111 i 306 - 276. Građanima su na raspolaganju i telefoni u svim mesnim kancelarijama. Zbog pucanja cevi na glavnom magistralnom vodovodu, koji vodi od Grošnice, poplavljen je gornji deo grada u naselju Palilula. Zbog otklanjanja kvara bez vode su ostali naselja Korićani, Dragobraća i Erdeč i kuće na ulazu u grad, u Ulici kneza Mihaila. Iz hitne medicinske pomoći saznajemo da se nekoliko građana javilo s lakšim povredama od grada.
  Nevreme je protutnjalo i istočnom Srbijom, u Kraljevu su stradali usevi, a obilna kiša zapljusnula je i Beograd.

Izvor: http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/srpski/arhiva-index.html

Slike posle oluje: http://www.boox.co.yu/images/20050710/index.htm

Estofex:

Citat
Widespread TSTM development is expected in the regions southwest of the Carpathian Mountains...Left exit region of very strong upper level jet over the south central Mediterranean area will enhance lift over this area and pretty steep low level lapse rates in the forecast soundings should yield instability in the order of 200 - 300J/kg...Despite somewhat weaker deep layer shear, compared to yesterday,expect some storms producing severe wind gusts and marginal hail....Again,there will be the potential for torrential rain with each storm, moving in a high PWAT axis, extending from eastern Jugoslawia towards eastern Hungary.






Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« Odgovor #2 poslato: 23. Mart 2010. u 21:05 »
sećam se izveštaja o ovoj oluji na TV-u

po ovim slikama izgleda baš strašno.. izgleda da je bila jedna od jačih u toj dekadi

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« Odgovor #3 poslato: 23. Mart 2010. u 21:15 »
Secam se tog dogadjaja, rekao je Radisa Urosevic za tv, sav zadihan: "Ovo je bio nezapamceni ciklon!"
Zapamtio sam po tome... :/

Mislim, naravno da je nemoguce da to ima veze sa ciklonima sa kojima mi ovde operisemo.Vantropski cikloni su sistemi vazdusnih masa koje imaju razmere i do vise hiljada kilometara.
Jedino je ovde moglo da se radi o mezociklonu, koji se uspostavlja upravo na tim prostornim razmerama.On je vezan za pojavu rotacionog kretanja vazduha zajedno sa porastom visine.Oni se upravo i javljaju blizu uzlaznih struja nailazeceg kumulonimbusa(povezano sa tornadima) i tako to ...
« Poslednja izmena: 23. Mart 2010. u 21:44 gencic »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« Odgovor #4 poslato: 24. Mart 2010. u 11:05 »
Secam se tog dogadjaja, rekao je Radisa Urosevic za tv, sav zadihan: "Ovo je bio nezapamceni ciklon!"

Mislim da je Radiša Urošević pevač narodne muzike, a Miloš Urošević tadašnji TV prezenter vremena i prognoze.
Pošto ni ja ne pamtim to nevreme, sledeće koje će doći će opet ostati nezapamćeno :rofl:
Zato se vreme zapisuje, jer pametan piše... (i ja pamtim štošta :D)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« Odgovor #5 poslato: 29. Mart 2010. u 22:51 »
Ja se odlicno secam te oluje i secacu se dok sam ziv kao i one iz 2007-e koja je trajala malo krace ali je isto tako nacinila ogromnu  materijalnu stetu tj. mnogo  oborenog drveca i oduvanih krovova. To je stvarno bila nezapamceno orkansko nevreme sto se da videti po slikama, barem ja za 18 godina koliko sam imao tada nisam imao priliku da vidim nista slicno a oluje volim i pratim od svoje trece godine, cak ni moj otac koji zivi u Kragujevcu od 1951. godine nije video tako razoran vetar   :-[ koji slaze bandere i drvece kao domine.  :o

Pre nego sto je pocela oluja je davala vrlo jasne znake upozorenja da ce biti gadna.Bilo je suncano i umereno toplo letnje popodne i sasvim iznenada vedro nebo je poceo da osvaja ogroman shelf cloud iz koga je intenzivo sevalo skoro svake sekunde koji se samo pojavio nemam pojma odakle nisam ni pratio jer se nisam ni nadao, licio je na ogroman crni leteci tanjir koji osvaja plavo nebo :P kao u filmu Dan nezavisnosti.Prolaznici su poceli da trce po ulici da bi sto pre nasli zaklon adrenalin je poceo da mi kruzi venama...
Nebo biva sve tamnije i tamnije kao da ce noc  pocinje da duva vetar, dize se  prasina sve do visih spratova zgrada lete kese i predmeti lakseg gabarita moj cale koji mi je pravio drustvo na terasi ulazi u stan, ja naravno ostajem :popcorn: iz casa u cas vetar postaje sve jaci gradom odjekuje buka lomljave stakala a negde u blizini je nesto jako puklo po zvuku bih rekao da je neki limeni krov u pitanju... roditelji me zovu da bezim sa terase a ja im odmahujem rukom i kazem im da me puste na miru i da cu da udjem cim me malo nakvasi kisa, ??? medjutim..... ogromna i vidljiva padavinska zona kao da je pravila kruzne pokrete na nebu prvo je u talasima osvajala vrhove solitera zatim su citavi soliteri bili obavijeni kisnom zavesom i nestajali u njoj... nesto  sto jos nisam video do tad, a samo par trenutaka posto sam to video bukvalno odjednom ORKAN!!!

Izuzetno jak udar vetra i nalet kise koja se  rasprsivala u sprej i horizontalno sirila u svim pravcima culo se samo zaglusujuce sistanje kao da se na stotine aviona obrusava na grad u brisucem letu nesto me je preseklo preko stomaka noge su mi se oduzele a u glavi mi je samo bila samo jedna pomisao" pa ovo je uragan" Kada sam video pod kojim uglom vetar povija platane ispred moje zgrade nije mi bilo dobro!!! Nisam mogao da se pomerim voda je pocela da mi ulazi u usta i nos otac me je uvukao unutra i uz tezak napor zatvorio vrata uz reci "Au sta je ovo ne da mi vetar ni vrata da zatvorim"  :rofl: zatim je pocelo da puca drvece... jedan platan puce na pola velika zelena krosnja se sjuri na zemlju drugi platan CEO biva izvaljen iz korena leze na zemlju to su sve visedecenijski visoki platani kao i onaj sa slike koji pripada istom drvoredu s tim sto je on kraju moje ulice..

Ali to nije sve!!! nakon tog desetominutnog ludila krece jos vece luilo!!! Dzinovski GRAD!!! Prvo je pocelo sa kuglicama velicine lesnika, pa oraha a onda su krenule ogromne kugle...prava ledena stihija pri orkanskom vetru licilo je kao da Novak Djokovic servira zaledjene teniske loptice koje su letele kao projektili i bombardovale kola, garaze,  resetale prozore na zgradama, hvala Bogu pa moji prozori nisu bili na udaru ovih lopti pa nije ni jedan razbijen dok su komsije ostale bez prozora  ::) Sve je pucalo kao da je ratno stanje, fasada na mojoj zgradi urnisana... jezivo!!! nestala je i struja.
Kada je sve proslo gradom su se satima mogli cuti vatrogasci i hitna pomoc.... na srecu nije bilo ljudskih zrtava a materijalna steta visemilionska!!!

Verujte mi da nisam nista izmislio ili preuvelicao cak sta vise mozda sam nesto izostavio, zaista je tako bilo, uostalom slika govori vise od reci... Mislim da cu svojim unucima pricati o ovom nevremenu osim ako ga u buducnosti ne nadmasi neko jace... :pop:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« Odgovor #6 poslato: 29. Mart 2010. u 23:27 »
Odličan opis ! :) Šteta što nemamo slika te oluje...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« Odgovor #7 poslato: 29. Mart 2010. u 23:42 »
Mislim da je Radiša Urošević pevač narodne muzike, a Miloš Urošević tadašnji TV prezenter vremena i prognoze.
Pošto ni ja ne pamtim to nevreme, sledeće koje će doći će opet ostati nezapamćeno :rofl:
Zato se vreme zapisuje, jer pametan piše... (i ja pamtim štošta :D)

Nisam pogresio i mislio sam na Radisu. :D :D
Valjda ovaj Milos ne bi lupio bas tako nesto :)

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« Odgovor #8 poslato: 29. Mart 2010. u 23:45 »
Pavlovic je postavio neki link sa slikama ali prikazana je steta samo u dve ili tri ulice, od koje jedna moja ulica. To nije nista, mene je cale  posto radi u Zastavi vodio da vidim kako izgleda kad hala ostane bez 500 kvadratnih metara krova i deluje jezivo. Steta sto to nisam slikao....

Hehe, ludi Radisa.... i moje komsije cesto pominju ovu oluju i nazivaju je uraganom a ja im nista ne kazem samo se nasmejem. Znam da su tropski cikloni u nasoj zemlji nemoguci, ne postoje nikakvi preduslovi da se tako nesto formira u Sredozemju ali to ne znaci da vetar ne moze da dostigne orkansku jacinu.... postoje termini za to kao sto su damaging wind gusts, severe thunderstorm ili najpoznatiji termin tzv. downburst. :smartass:
« Poslednja izmena: 30. Mart 2010. u 00:03 lazar »

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« Odgovor #9 poslato: 30. Mart 2010. u 00:13 »
jeziv opis... ne mogu da zamislim shelf koji dolazi usred vedrog dana, to nikad nisam video, kad bi nasao bilo kakvu sliku toga...

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« Odgovor #10 poslato: 30. Mart 2010. u 00:33 »
Stvarno nesvakidasnje zapamtio sam dobro da je bilo vedro i nisam ocekivao promenu vremena, mada nisam pratio prognozu za taj dan. Ali ja se secam svakog detalja znam da je bilo vedro cak je moj komentar bio "ju vidi seva" uz smesak na licu, mislio sam da mi se ucinilo ali zagledao sam se bolje i nije mi se ucinilo kao twiti kad ugleda cica macu.... ??? Bas zato sto je bilo vedro Sunce je obasjavalo taj oblak i on je izgledao crno da ti se sledi krv u zilama..... i jos je bio shelf lepotan ;)

Ako to nisi nikad video uzivo, imas priliku da vidis na snimcima na youtube-u ima ih milion. :super:

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« Odgovor #11 poslato: 30. Mart 2010. u 00:47 »
Samo jako je tesko pronaci pravi snimak, zato sto mnogi snimaju kad oblaci vec uveliko prekriju nebo,  mislim da ima par snimaka gde se lepo vidi kako oluja dolazi a u opisu se cesto moze videti da pise "from clear sky to scary sky" u prevodu od cistog neba do zastrasujuceg neba... To se u Americi desava cesto oni su izgleda navikli na takve pojave...

Stvarno je bilo ludo.... pogledam desno tama, okrenem glavu levo a ono plavo nebo lete ptice u tom delu... ??? i lepo vidis kako oblak pravi senku po ulici prilikom nailaska :o Zato je i bilo mnogo ljudi po gradu, setali mladi, stari jer niti je bilo sparno, niti pretoplo vec pravi dan za setnju. Zato je i nastala opsta bezanija i panika pocese ljudi da trce kao da da su na krosu...

Evo uspeo sam da nadjem kratak snimak kako izgleda nailazak olujnog oblaka usred vedrog dana, ovako slicno je bilo samo sto je u Kg-u oblak izgledao mnogo opasnije i vise imao oblik shelf-a sa zelenkastom zonom.<a href="http://www.youtube.com/watch?v=H-pxg2FC18o" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=H-pxg2FC18o</a>
« Poslednja izmena: 30. Mart 2010. u 01:28 lazar »


Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« Odgovor #12 poslato: 30. Mart 2010. u 01:26 »
nisam uspeo da neđem snimke ove oluje.. imaš li neke linkove?

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Oluja u Kragujevcu 9.7.2005
« Odgovor #13 poslato: 24. Jul 2014. u 01:18 »
Secam se ovog cuda kao da je juce bilo, a posebno iz razloga zato sto se ta oluja malo kasnije obrusila pravo na Jagodinu, Cupriju i Paracin. To je bio jeziv oblak zaista, imao je strasnu shelf formaciju, a mozda je bila u pitanju i prava supercelija jer se oblak neverovatnom brzinom kretao iz pravca Kragujevca. Pao je totalni mrak, izgledalo je kao da stize apokalipsa, ljudi u komsiluku poceli da panice. Sve je pocelo nesto posle 20h sa neverovatnim sevanjem, gmljavinom i prasinskom olujom, a potom je uslediio samo takav potop sa jakom gmljavinom i pojacanim vetrom, grada se ne secam da je bilo. U Cupriji je palo 45.9mm kise.

Samo ne mogu da verujem da je od tada proslo vec devet godina, ala vreme leti. ::)