Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1372305 puta)

Van mreže Dakula25

  • **
  • Poruke: 734
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd - Beogradska 56, preko puta Pravnog Fakulteta(za vreme studiranja)/Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7380 poslato: 08. Januar 2019. u 17:37 »
Konvektivne snežne padavine sa grmljavinom po primorskim planinama Crne Gore, Hercegovine, Hrvatske, vrlo verovatno i ostatka Mediterana. Nikad nisam doživeo, a želja mi je da doživim tako nešto. Kod nas u kontinentalnim predelima teško, neki maksimum maksimuma odraza uz sneg je taj žuti iliti do 35dbZ odraz.
Za bilo šta preko 40dbZ je potrebna duboka konvekcija, a za to je zimi potrebna blizina mora. Ono što zovemo pljuskovima snega kod nas se događa iz znatno plićih konvektivnih oblaka koji nemaju neke odraze i gotovo nikad ne daju grmljavinu.
Hvala na pojašnjenju Miloše, nisi jedini, i ja bih isto voleo tako nešto doživeti xD

Sent from my Moto G (5) Plus using Tapatalk


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7381 poslato: 08. Januar 2019. u 17:41 »
Hahaha Milose bas je tako   :tu: :grin: Mislim na ovu skalu  ;)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7382 poslato: 08. Januar 2019. u 17:46 »
A možda i najjači intenzitet snega koji sam doživeo u Beogradu je bio februara 2015. Tada su odrazi dostizali 30-35dBZ. Ova žuta traka južno od Beograda je ubrzo nakon ovog radarskog prešla preko Beograda:



I to je izgledalo otprilike ovako:





Sneg je bio izuzetno mokar i bila je prisutna izotermija uz temperaturu oko 0°C u dubokom sloju. I na većim visinama je bio prilično topao vazduh i stiče se utisak da se takvi izuzetni intenziteti snega mogu ostvariti najpre u toploj vazdušnoj masi, na graničnim temperaturama.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Dakula25

  • **
  • Poruke: 734
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd - Beogradska 56, preko puta Pravnog Fakulteta(za vreme studiranja)/Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7383 poslato: 08. Januar 2019. u 17:53 »
A možda i najjači intenzitet snega koji sam doživeo u Beogradu je bio februara 2015. Tada su odrazi dostizali 30-35dBZ. Ova žuta traka južno od Beograda je ubrzo nakon ovog radarskog prešla preko Beograda:



I to je izgledalo otprilike ovako:





Sneg je bio izuzetno mokar i bila je prisutna izotermija uz temperaturu oko 0°C u dubokom sloju. I na većim visinama je bio prilično topao vazduh i stiče se utisak da se takvi izuzetni intenziteti snega mogu ostvariti najpre u toploj vazdušnoj masi, na graničnim temperaturama.
Auu čoveče, baš ekstremno izgleda, vidljivost jedva ako je 100m, moraću detaljno da pogledam taj dan, izgleda baš zanimljivo. Hvala još jednom na detaljnom opisu!

Sent from my Moto G (5) Plus using Tapatalk

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7384 poslato: 08. Januar 2019. u 18:17 »
Одлично се сећам тог интензитете, такође један од најјачих у скорије време.

Издвојио бих још један јак интензитет такође из фебруара али прошле године. Идентичан интензитет је био, чак је исто било жутих одраза. (Немам сачуван радарски одраз од тада, ако нађем окачићу накнадно)

Ево како је то изгледало тога дана.

the thorn new vegas


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7385 poslato: 08. Januar 2019. u 18:19 »
Auu čoveče, baš ekstremno izgleda, vidljivost jedva ako je 100m, moraću detaljno da pogledam taj dan, izgleda baš zanimljivo. Hvala još jednom na detaljnom opisu!

Pazi na skalu radara, zelene nijanse su tada pokazivale od 15 do 30dbZ, a danas od 25 do 35dbZ.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7386 poslato: 08. Januar 2019. u 18:25 »
 ^^ Eto Joca je nasao slike od tada. Na taj period sam i mislio. Bilo je zutih odraza ali me mrzi da kopam po aktuelnim tada  :)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7387 poslato: 08. Januar 2019. u 19:07 »
Pre neki dan sam dobio inspiraciju, ali nisam imao uslova da realizujem ideju. :D Često se pitamo kakav intenzitet snega možemo očekivati na osnovu radarskih odraza. Pa evo to otprilike izgleda ovako.  :laugh:


Haha, vi niste normalni! :) :) :) Mislim, sa šalama da se neko ne uvrijedi!
Ima par na crometeu, koji svaki snijeg vide kao trpačinu, ali dobro ljudi su sretni snijegom. Slažem se Miloše, iz iskustva samo pišem, ne naučno, da sam takve snjegove doživio samo pri tim slučajevima-padanje krupnog snijega gdje se smanji udaljenost na manje od 200m, bez ikakvog vjetra.

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7388 poslato: 08. Januar 2019. u 19:25 »
Novosadjani sta bi sa vasim snegom ? Po rhmz u 19 h ga nemate  :facepalm:
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7389 poslato: 08. Januar 2019. u 19:32 »
 ^^ Nije im izaso jos podatak ili ga Rimskim Čamcevima niz Dunav pa u Crno More  :)


Da ubacim i ovde... Uz poseban pozdrav Žici, Direktoru pa i Džoiu i on me zezao  :) Uz pesmu: Ne može nam niko nista jači smo od Žikice mogu samo da nas mrze oni koji su iz Melenceeee  :grin:
Kakva melodija, suza suzu stize  :cry: Mislim da ste primetili da govorim jednostavnim narodskim a opet knjizevnim jezikom  :rotf:


Kad se bude desila obrnuta situacija godinu dana necu ulaziti i gledati forum  :rotf:

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7390 poslato: 08. Januar 2019. u 19:34 »
Da se nerviram kada će mi preći u ledenu kišu i led.. Bolje ne danas I najbolje da ostane tako.  :worthy:

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7391 poslato: 08. Januar 2019. u 19:40 »
Hhahahah,evo i ovde da kazem,prosto predivna kartaa,odmara oci 8)

Milos se tek vratio a vec ima ovako lepe karte :morning:

Idemo da zabelezimo vrlo jaku ultra epsku trpacinu 8) :fight:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7392 poslato: 08. Januar 2019. u 19:42 »
Direktore pogledaj i temperaturu ovih dana  :cf:

Vranje danas izgubilo 10cm jutros 21 sada 11cm... A tmax -2.8C...

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7393 poslato: 08. Januar 2019. u 19:46 »
6-7mm na minuus u noci sreda na cetvrtak :cf:,no problem
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7394 poslato: 08. Januar 2019. u 19:53 »
Izgubilo zbog sleganja  :) Drago mi je zbog Barta da i on oseti ozbiljniji sneg ove zime  :grin: Mada tesko do 40cm kao sever i BG posle Zike  :D
Mi ovde već imamo dve dobre zimske situacije iza nas i + ova sledeća jer sam ubedjen da ce biti koji mm vise nego sto daje Ec( pogotovo juzniji delovi Bg-a)
A stvarno mi cudno ovo tamno plavo ostrvo oko Ns-a- jel to nesto preko veze  :D
Edit: Sad videh kartu Icona koji je Milos okacio  :grin: Cak smo i u istoj boji Barte brate  :laught:  Salu na stranu najbitnije da prodjemo bez ledene kiše,sve ostalo je manje važno

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7395 poslato: 08. Januar 2019. u 19:53 »
A ljudi opušteno ali bez obzira na jug ovo nije Zika nema ovde 40 cm nigde novog snega.. Akumulirano.. To hoće li past 5 ili 10 cm snega.. Ne bitno samo da nema ledene kiše. Ovaj ciklon je za neke druge ljude posebno meni drage ljude iz susedne Crne Gore posebno Podgoricane kod kojih je to retkost.. Navijam svim srcem za njih večeras. A mene ako upadne nešto upadne ako ne i ovako tu neke prilike nema za nešto veće. Nema ledene kiše. SAMO DA NEMA TOGA I JA SREĆAN.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7396 poslato: 08. Januar 2019. u 19:53 »
@ Bart

To mi je cudno za Vranje..ili je presuv sneg pa se slegao, kao kod Darka sa 43 na 30 cm ili su pogresili pa umesto 2 napisali 1..

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7397 poslato: 08. Januar 2019. u 19:56 »
Risbo samo nek bude 20 do 25cm ja prezadovoljan a i malo vise i nize je ok... Ne bih voleo ispod 15cm... Ali sta bude bude...
Inace mislim da je i ICon dobar sada...Bice 10ak mm bar i kod vas...

Mare slegao se sigurno ali mislim da prepisju vrednosti da mrzi ih da gledaju...

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7398 poslato: 08. Januar 2019. u 20:00 »
Vranje danas izgubilo 10cm jutros 21 sada 11cm... A tmax -2.8C...

Očigledno je greška u SYNOP depeši, jer kada se dešifruje izgleda kao da ima 11cm, a tačan podatak je 21cm snežnog pokrivača u 19h (samo je jedan kod pogrešan). Pozdrav, Bart! :)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7399 poslato: 08. Januar 2019. u 20:01 »
Ma Risbo taj Icon cisto smece od modela,Bg 10mm,Ns nista na kom to svetu ima? :D

Ec je zakon :morning:,samo jos nije dovoljno obradio podatke i skontao  da u Nisu ne moze toliko pasti,sutra ide ispravka
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm