Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1372250 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7880 poslato: 03. Mart 2019. u 22:52 »
^^ Sutra svakako po prvi put ove godine idemo preko 20°C, a videćemo hoćemo li (i koliko) preći tu cifru. Četvrtak i petak svakako deluju da bi mogli prilično preko 20°C.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7881 poslato: 04. Mart 2019. u 07:20 »
Da imaćemo nedelju dana pravpg toplog proleća pa i malo ranog leta, vegetacija će se sigurno i to dobro probuditi i onda sledi repriza kao i skoro svake godine. Usled ovakvog prodora  sigurno će biti snega i u nižim predelima.

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7882 poslato: 04. Mart 2019. u 16:03 »
SMATSA
TAF LYBT 031700Z 0318/0418 10005KT CAVOK TX16/0413Z TN03/0404Z=

VS

SerbianMeteo
U ponedeljak bitno toplije..... a maksimalna dnevna od 17ºC u Dimitrovgradu do 23ºC u Loznici i Valjevu. (temperatura)

 :D


Za stanicu Beograd-Vračar za ponedeljak, 4. mart, prognoziram maksimalnu temperaturu 21,0-21,5ºC, dok na aerodromu u Batajnici očekujem da makar u jednom terminu tokom još uvek sutrašnjeg dana bude "upisano" 21ºC. :)


Jedva "preživeh" današnji dan: :ufff:

METAR LYBT 041430Z 16009KT 130V190 CAVOK 21/M02 Q1007 NOSIG=

201903041300 AAXX 04131 13274 42980 42503 10209 20004 39933 40086 57032 80005==

Na stanici Beograd-Vračar temperatura prema merenjima u 14h po lokalnom vremenu je bila 20,9ºC, tako da se nadam da će dnevna Tmax prema zvaničnim merenjima biti makar 0,1ºC viša (21,0ºC), kako bi se ispunila moja sinoćna prognoza. Po AMS Vračar Tmax je iznosila tačno 21ºC. :)


Nažalost, po AMS Loznica maksimalna dnevna temperatura je iznosila 22,2ºC (trebalo bi da su zvanična merenja identična ili veoma slična), tako da je "ostala" niže od moje jučerašnje prognoze (23ºC).

Danas je kada govorimo o maksimalnoj temperaturi u Srbiji* očekivano najsvežije bilo u Vranju i Dimitrovgradu, ali bi trebalo da je i na stanici u Vranju "uhvaćeno" 17ºC (zaokruženo na ceo stepen). Sa velikim nestrpljenjem iščekujem zvanične podatke večeras. :)

* bez podataka za područje Kosova i Metohije

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7883 poslato: 04. Mart 2019. u 19:16 »
Srđane, tvoja prognoza je bila odlična  :) , evo nekih maks. temperatura:

Banja Koviljača 22.7C
Loznica 22.4
Sr. Mitrovica 21.7
Sm. Palanka 21.5
Novi Sad 21.4
Beograd-Vračar 21.2
Beograd-N.Tesla  20.6
...
Vranje 16.6
Prizren 15.4C (nezvanično)

Primer koji si postavio (TAF u kojem se najavljuje maks. temp. 16C) je veoma sličan onom koji sam objavio pre nekoliko dana kada je u večernjem TAFu za naredni dan "dato" 14C a bilo je 19C na aerodromu N.Tesla. Spomenuo sam tada da parametar maks. temp. u toj situaciji nije mnogo bitan (zaista je u ovakvim danima pilotu nebitno da li je 14C ili 21C) ali da je to baš velika greška u (relativno) lakoj prognozi -to stoji. Uzgred - i tada a i za danas bilo je par automatskih prognoza koje se odlično "uhvatile" maks. temp. tj. 19C 28. februara tj. današnjih 21C (21.2 na Vračaru, 20.6C na aerodromu N.Tesla).

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7884 poslato: 05. Mart 2019. u 11:09 »
Možda bi trebalo preimenovati forum u "Prvi srpski forum za praćenje snažnih atmosferskih padavina", pošto se čini da članove ne zanima ništa drugo u smislu prognoze.
A šta da se piše kada je monotono rano prolećno vreme uz retke padavine , da barem ima nestabilnosti nekih možda bi bio aktivniji forum.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7885 poslato: 05. Mart 2019. u 11:44 »
Jednostavno ovakvo vreme je lakse za prognozu stepen, dva gore dole je manje bitno i vecina prognoza i ona zvanicna naravno je veoma dobra... A cinjenica je da je ovaj forum izgubio neaktvnoscu nekih kvalitetnih clanova kao sto su majstoric, CrpckiCeljak i Žika  :blush: :innocent: ;) :grin:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7886 poslato: 05. Mart 2019. u 11:45 »
Druga polovina marta biće sigurno zanimljivija.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7887 poslato: 16. Mart 2019. u 12:19 »
Gledam sada yr.no za Nis ma ni 0.1mm kise... Otkad se CrpckiCeljak povukao u ilegalu mi ne dobismo kasvetnu kisu...A izgleda necemo ni skoro, prokletstvo CrpckogCeljaka se nastavlja...  ;) :grin:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7888 poslato: 23. Mart 2019. u 13:17 »
Ništa novo na vidiku , u utorak front pa par dana hladnije vreme pa opet postepeno toplije , tako je i veći deo marta bilo.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7889 poslato: 25. Mart 2019. u 20:54 »
U vecerasnjem izlazu sto se tice kise doslo je do preokreta na kartama   :hm:

 :blush: :lengua: Ako nastavim sa ovakvim glupostima sleduje mi   :bann:   :grin:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7890 poslato: 28. Mart 2019. u 17:20 »
U vecerasnjem izlazu sto se tice kise doslo je do preokreta na kartama   :hm:

 :blush: :lengua: Ako nastavim sa ovakvim glupostima sleduje mi   :bann:   :grin:

 :rotf: :rotf: :rotf: :rotf: :rotf: :rotf: :rotf:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7891 poslato: 28. Mart 2019. u 23:26 »
 ^^  ;)  :grin:

Ehhh secam se vremena kad smo znali prognozu za celo godisnje doba jos na pocetku a sada nista ne znamo a zanima nas bas kad ce kisa...Ali nas prorok vise nije sa nama, nadam se da je na nekom boljem mestu...
Verovatno na njivi lepo vreme pa da iskoristi  :blush:


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7892 poslato: 29. Mart 2019. u 15:06 »
Dva meseca teške meteo-monotonije su dovele do toga da aktivnost foruma bude na istorijskom minimumu. All-time statistika od 2007. na ovamo kaže da je mesec sa najmanjim brojem napisanih poruka na forumu bio oktobar 2009. sa ukupno 367 poruka, dok je slaba aktivnost bila i na samim počecima (jun 2007. sa 456 poruka i jul 2007. sa 476 poruka). Februar 2019. izbio na četvrto mesto po neaktivnosti sa ukupno 568 poruka, dok je mart 2019. apsolutni favorit da preuzme prvo mesto sa najmanjim brojem napisanih poruka. Do današnjeg dana (zaključno sa ovom mojom) je napisano ukupno 253 poruke i ne vidim načina da se u naredna dva dana napiše preko 100 poruka i da ovaj mesec ne dobije titulu "najneaktivnijeg ikad". Treba li reći da su u onim "zlatnim godinama" foruma od 2010. do 2014. meseci sa trocifrenim brojem poruka bili prava retkost.

E sad, da li je ovo trend odumiranja foruma ili samo odmor od aktivne zime (decembar i januar), ostaje da vidimo. Činjenica je da je zanimljivost vremenskih prilika oduvek diktirala aktivnost foruma, ali ne možemo samo meteo-monotoniju kriviti. Zar su aktuelne vremenske prilike jedino o čemu ima da se piše vezano za meteorologiju? Pa ovo je jedna nauka u kojoj ima toliko toga još da se nauči, da se istražuje, da se zaključuje... Podforumi "Meteorologija", "Klima", "Zanimljivosti" su u potpunosti zamrli, a kad je osnovan forum bili su među najaktivnijima.
Istina je da je ovaj tip komunikacije i forumi generalno počeo da gubi na snazi sa jačanjem društvenih mreža kao dominantnog tipa internet-komunikacije, ali to ipak nije razlog da se predamo i kažemo - Nema šta, gasimo forum, selimo se na fejsbuk i instagram. Desilo se to da mi "stariji i iskusniji" imamo mnogo manje vremena da posvetimo forumu nego što smo imali pre recimo 5 ili 10 godina, kad smo većinom bili studenti. Sa druge strane, mlađe generacije su aktivnije po društvenim mrežama i forumi kao vid internet komunikacije ih ne zanimaju. Nije da mlađe mlade ljude više ne zanima meteorologija. Mi imamo preko fb stranice čitavu armiju "klinaca" od po 14-15 godina koji nas zasipaju porukama i izveštajima sa fotografijama. Kad ih usmerimo na forum, to obično iskuliraju. Jer što bi se cimali sa registracijom i savladavanjem foruma, kad na fb imaju sve na jednom mestu.
Na kraju dolazimo do toga da je najveći problem podmladak i aktiviranje i animiranje mladih snaga.
Ovako ostaje samo da čekamo konvektivnu sezonu i novu eksploziju aktivnosti na forumu.  :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7893 poslato: 29. Mart 2019. u 15:30 »
Jedino mozemo da nakarikamo postove da ne bude rekord, ako Bart i ja krenemo odmah da spamujemo sa svim i svacim i da postavljamo random slike i komentare, a znam da vam se to ne bi dopalo, tako da nista od toga!  :lengua: :grin:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7894 poslato: 29. Mart 2019. u 20:39 »
Neko bi se zapitao pa gde mene nadje ali ne i ja  :D. Sasvim realna konstatacija Mare  :tu:  :grin:
Sto se tice neaktivnosti slazem se za sve ovo sto je Milos napisao vezano za druge drustvene mreze ali tu se ne moze nista...Najjaci ostaju  :D

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.331
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7895 poslato: 29. Mart 2019. u 20:55 »
Sta znam... ja sam generalno smoren svime, gomila obaveza svakog dana, pa nesto i ne stizem... nije da ne zelim... ali nekako sam kao zombi citavog meseca...

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Qa6KTUSJg5U" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Qa6KTUSJg5U</a>
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7896 poslato: 29. Mart 2019. u 21:12 »
Ja tu fb stranicu i neznam dali sam nekad posetio. A na mom profilu često objavljujem slike sa foruma i uvek napišem odakle su slike da bih možda privukao nekog novog člana.
Naravno i monotone vremenske prilike su uzrok slabije aktivnosti na forumu, mada imalo se o čemu pisati. Bilo je u dalekim satima non stop pretnji za mraz, ja sam par postova napisao o tim najavama koje na sreću nisu bile opasne.
Nije samo ovaj forum slabije posećen zbog fb stranica, slično se dešava i sa drugim forumima. Za mene je forum najbolji vid komunikacija i informisanja, fb stranice to retko kad posetim.

Poslato sa jugoistoka

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7897 poslato: 29. Mart 2019. u 21:34 »
Bogami dejco ovaj mraz ova dva dana je bio bas opasan, i kod vas u Leskovcu -4.4 i -4.5C je umeren mraz... Nis se ovog puta izvukao a verovatno i okolina ne znam sto nisam pratio sta je razlog, i nadam se da necemo vise imati problem,  a ne verujem sad sto je grad da podiglo tempu obicno kod nas 2C visa nego kod vas a sad je 4C tmin bila visa nego kod vas u Le, pricam o m. stanicama... U dolini Morava, Kragujevca, Banatu itd velike su stete od mraza, sad bas gledam poljoinfo forum...

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7898 poslato: 29. Mart 2019. u 21:52 »
Bart, jeste van grada je bilo nižih temperatura ali opet nije to ni približno o čemu su najavljivali modeli. RHMZ je i jutros izmerio -4 ali u gradu najniža temperatura je bila -0.6. Blizina reke izgleda ima veliki uticaj pa toliko se razlikuju temperature kod mene i meteorološke stanice koja se vodi za Leskovac.

Poslato sa jugoistoka

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7899 poslato: 29. Mart 2019. u 22:00 »
Mislis da je reka bila taj dodatni faktor ovog puta sto je bilo hladnije na nekim stanicama... Kazem ti skoro uvek je oko 2C ove vise tempa sad 4C oba puta...Mada i kod nas Nisava prolazi blizu ali ipak izgleda nema toliki uticaj kao kod vas...