Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1372228 puta)

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10020 poslato: 03. April 2021. u 11:08 »
Priroda kasni zbog ispod prosrčne temperature u martu ali sem oko 15.2 šta smo imali od zime a i tada cela Srbija  nije bila zahvaćena.

Послато са Mi A3 помоћу Тапатока

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10021 poslato: 03. April 2021. u 12:27 »
Ovde od 8 do 23 januara bilo snega i jakih mrazeva. A bio sneg i u decembru sa nrazevima... Oko 17 januara smo imali i ispod minus 15 dok je februar bio blaži udar hladnoće.. Bilo par ledenih dana ali bez snega

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10022 poslato: 03. April 2021. u 12:33 »
Neko od kolega je pravio tabelu za zime i ova zima je sigurno u 5 naj toplijih a možda je i na trećem mestu. Prošla, pa zima 2007 pa ova koliko se sećam.
Sad kod tebe je možda bila takva sitacija ali i globalu nije bilo tako.

Послато са Mi A3 помоћу Тапатока

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 268
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10023 poslato: 04. April 2021. u 11:47 »
Kakva je bila ova zima po temperaturi, dovoljno govori sledeća tabela iz RHMZ-ovog biltena za zimu:



Evo i linka: http://www.hidmet.gov.rs/data/klimatologija/ciril/zima.pdf

Što se tiče marta, ovde je negativno odstupanje temperature od proseka bilo zanemarljivo, ali pretpostavljam da je u drugim delovima Srbije bilo veće...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10024 poslato: 04. April 2021. u 20:56 »
 ^^
Dobro je kad nismo oborili rekord iz 2007.  :D

Mada neke kolege su ovdse na forumu pisali da je falio samo u februaru neki sneg koji se na kraju nije desio pa da zima bude sasvim ok.
Eh da nam se ponovi neka zima iz 50ih ili 60ih godina pa pisali bi da se blizi sudnji dan od tolike hladnoce...

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10025 poslato: 05. April 2021. u 16:20 »
Evo na RTL Croatia kažu sada u meteo vestima, sneg moguć i na severnom Jadranu! 06.04. je datum, da podsetim..  :morning:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10026 poslato: 06. April 2021. u 21:05 »
U Šibeniku 1 cm snega!!!! 06.04.!!! :worthy:

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.331
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10027 poslato: 06. April 2021. u 21:27 »
U Šibeniku 1 cm snega!!!! 06.04.!!! :worthy:

 :cry: :facepalm: :O :confused:
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10028 poslato: 07. April 2021. u 11:30 »
Београд -Врачар по мерењима РХМЗ-а јутрос 10 cm. Је ли то нови рекорд за април?
Чини ми се мало мање него што је Београд имао највише ове зиме.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10029 poslato: 07. April 2021. u 13:01 »
 ^^

Da, baš sam o tome pisao u aktuelnim jutros.

U Beogradu je jutro osvanulo sa ozbiljnim snežnim pokrivačem. U prognozama sam bojažljivo najavio mogućnost obaranja aprilskog rekorda koji za Beograd iznosi 7cm. U 00UTC je na Vračaru izmereno 6cm, a u 06UTC 10cm, tako da imamo novi aprilski rekord. Takođe, ovo je prvi osmotreni snežni pokrivač u 06UTC nakon 24 godine. Količina padavina 9.7mm.
Nakon zime u kojoj nije bio zabeležen nijedan dan sa snežnim pokrivačem u decembru, ovo je nekako bilo i očekivano u aprilu.

A pre neki dan sam bojažljivo najavio mogućnost za tako nešto u prognozama:

Prognoze sve luđe i luđe. Ovo što je večerašnji EC dao za noć između utorka i srede se zaista retko viđa u aprilu. Po ovom izlazu tu ima celih 10mm u obliku snega za Beograd i Novi Sad, odnosno 5cm prognoziranog snežnog pokrivača. Za Valjevo još više, i 15mm padavina, odnosno 10cm snega.





U prethodnoj poruci sam preterao kad sam napisao da je u Beogradu samo dva puta u istoriji merenja zabeležen snežni pokrivač u aprilu, iako je to što sam napisao tačno za skoriju prošlost (prethodnih 50-ak godina). Međutim, ako pogledamo niz od prethodnih 120 godina, imamo ukupno 12 aprilskih dana sa snežnim pokrivačem, odnosno 9 aprila u kojima je beležen snežni pokrivač. Uzevši u obzir tu grubu statistiku ne dolazimo do neke ekstremno male verovatnoće da se zabeleži sneg u aprilu, i ona prema toj statistici iznosi nezanemarljivih 7.5%. Međutim, poslednji snežni pokrivač u aprilu je zabeležen još pre 24 godine, davne 1997.
Statistika postaje zanimljivija kad se pogleda aprilska maksimalna zabeležena visina snega u 06UTC. Tu dolazimo do svega 7cm, i to upravo pomenute i 1997. i njene prethodnice 1996.
Ako bismo gledali tendenciju koju modeli imaju, reklo bi se da je rekord ugrožen, ali još uvek smo daleko od preciznije prognoze. Ima još dosta do srede.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10030 poslato: 07. April 2021. u 22:06 »
I u aplikaciji vreme i radar pišu o rekordnom snegu u Beogradu.


Послато са Mi A3 помоћу Тапатока

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10031 poslato: 07. April 2021. u 22:32 »
Не могу дасе сетим тачно које године али има прилично од тада.8.априла јутарња температура у Бгу била минус 8.На сву срећу сутра ујутру неће ићи баш толко у минус.


Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10032 poslato: 09. April 2021. u 11:59 »
Ipak su modeli zadržali sličan setup za kraj  1. dekade kakav se najalvjivao prije 10 dana, ali je prije toga bio pravi polarni prodor.

Ono što slijedi, nema velikog zatopljeja na duge staze, po ECMWF sedmičnom. Dosta se vrzmaju visoki pritisci blizu VB i kasnije oko Skandinavije. MJO faze su zanimljive za podrške takvih scenarija za dalje. Kako bi se to odrazilo kod nas - vidjet ćemo.

PV je blizu kraja za ovu sezonu/hibernacije. Krajem mjeseca EPS vidi zadnje okretanje vjetrova za ovu sezonu na istočnu komponentu. Oko 15. aprila je negdje klimatološki, ovaj će znači malo zakasniti.

Još se ne zna šta bi moglo značiti, ako bude većeg transporta topline iz tropsofere, onda bi se radilo o dinamičkom FW, koji bi mogoa imati veće posljedice po sjevernu hemisferu, u protivnom bi bilo radijacijsko, Sunčeva svjetlost bi odradila posao... prošle godine se na 10hPa  desilo ranije zagrijavanje nego ove godine i bilo je jedno od jačih.

Zanimljivo je koliko se dugo održava visok pritisak preko Atlantika:

A otkriva još jednu modulaciju JS, naime AC je preko USA koji gravitira prema Atlantiku, što znači da je negativan PNA (spominjao sam ga ove zime). I kada se pogleda, da on je bio neutrtalan do negativan. Negativan PNA zna pomoći u hlandijim prodorima nad Evropom preko JS koji se postavlja nešto slično kao što imate priliku vidjeti u gornjoj raspodjeli anomalije pritisaka. Naravno to ne može biti jedan razlog.

Čak ovo nije ni obrazaz La Nina, vjerovanto SST i kasnije SSW nisu ostavili prostora za otisak na Sjevernu Ameriku kakav ima La Nina. Možda se neke naučne studije pozabave time.
« Poslednja izmena: 09. April 2021. u 13:05 Pulsar_ »

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10033 poslato: 12. April 2021. u 00:42 »
Dosta utihnuo chat cim stabilno vreme...ali nesto mise na suznecivu vec od srede....

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10034 poslato: 15. April 2021. u 13:24 »
Zaseo ovaj bazen hladnog vazduha iznad istočne i srednje evrope i tu rotira, dobro je što su se maximumi padavina smanjili za više od duplo za od nedelje.


Послато са Mi A3 помоћу Тапатока

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10035 poslato: 17. April 2021. u 10:46 »
Као да смо остали  заробљени у неком Новембарско/Децембарском моду. Губимо један Пролећни месец лагано, изгубиш прво два зимска месеца у ништа а онда и Пролеће такође у неком ништавилу од времена.  Да не причам колико штете ови касни мразеви праве!
А онда вероватно касније   директ улазимо у лето без прелазног (идеалног времена) .   :ranting:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10036 poslato: 17. April 2021. u 11:21 »
U vezi svega toga, a i onog što sam napisao u temi prognoza, valjalo bi videti kada je najkasniji dan sa zabeležnom grmljavinom, pretpostavljam da ako ovako nastavi takav rekord je itekako ugrožen.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10037 poslato: 17. April 2021. u 19:15 »
Pitanje je kada ćemo imati barem 7 dana stabilnih u ovom aprilu da malo prošetamo , ovo već poćinje da iritra svaki drugi dan kiša i temperature ispod proseka , evo imaćemo sad u četvrtak otopljenje ali bez brige već se za sledeći vikend nazire nov kišni period.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10038 poslato: 19. April 2021. u 18:15 »
Sneg u Subotici 19.4.2017 g.

https://youtu.be/WZfqIbEYX-o

Послато са Mi A3 помоћу Тапатока
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 390
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10039 poslato: 02. Maj 2021. u 14:28 »
E ovo još nisam video. RHMZ je za Vranje kao opis vremena u 14:00h stavio "Prašinska oluja". Ovo prvi put vidim

Poslato sa MRD-LX1 pomoću Tapatoka