Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2018/19  (Pročitano 85410 puta)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2018
« Odgovor #140 poslato: 11. Januar 2019. u 00:50 »


Potencijano lijepo, ali dalek termin, koji sa novim ulaznim parametrima, kako vrijeme bude odmicalo, može biti dosta promjenjeno. Svakako ne smije ova dolina ići previše zapadno, inače cijeli Balkan, a ne samo istočni dio, bi završio u toplom sektoru.

EPS "lovi" sve više visoki pritisak preko Sjeverno pola (-AO), što je rezultat SSW.
Ono što sada imate je povezano sa dešavanjima u stratosferi. Drago mi je da ste dobili toliko snijega.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2018
« Odgovor #141 poslato: 13. Januar 2019. u 12:53 »
Mislim da je prihvatljivije da se u ovoj temi pise pa se necu u meteo chatu nastavljati na post koji su napisali Pulsar i Mareeram.
Tamo ce se to brzo zagubiti a ovde ipak ostaje.

Evo jedne karte za kraj meseca koja donekle objasnjava ono sto su kolege napisale u meteo chatu.



Ne ide to u dobrom pravcu sto se Balkana tice, neki modeli vec sada to potvrdjuju u svojim izlazima za trecu dekadu januara.
Ali ova situacija ce imati i dalji uticaj u februaru gde je ipak sve moguce ali je suvise daleko da bi sada komentarisali.

Van mreže Dane84

  • *
  • Poruke: 182
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vršac
  • Zima u dusi,Sibir u srcu.
Odg: Zima 2018
« Odgovor #142 poslato: 13. Januar 2019. u 13:19 »
Ciklon,nemoj se brines od 27.01.se namešta situacija idealna za dolazk ozbiljne zime i snega,a ovaj put ces i ti da se ovajdiš što se snega tiče ;)
Zima u dusi,Sibir u srcu.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #143 poslato: 26. Januar 2019. u 13:45 »
Ne znam zašto, ali me golica misao da će nakon ovog toplijeg perioda koji sledi, nekad u februaru anticiklon s istoka da pruži pipke značajnije ka nama, možda uparen i sa visokim pritiskom severnije na Skandinavijom, prouzrokujući u ovoj zimi moramo priznati izuzetno retku situaciju s višednevnim dotokom sa istoka/severoistoka na kontinentu.

Verujem da sam zimoljupce obradovao sa ovakvim komentarom, ostaje da vidimo u narednom periodu ima li moja zamisao smisla.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2018
« Odgovor #144 poslato: 26. Januar 2019. u 15:48 »
 ^^
Dragi kolega Kimi imamo ista razmisljanja ali ja sam se zarekao da necu prvi komentarisati zimske promene i eventualna zahladjenja.
E sad posto si ti otvorio temu mogu da nastavim.

Bio bi red da se AC sa istoka(severoistoka) spusti do nas i da zima pokaze zube ali ne ove mlecne nego prave naostrene zube.

GFS ima neke ideje u tom pravcu a on zna da na dugi period nanjusi takve promene, mada zna i da crta bajke.
Verujem da februar moze da nam donese tako nesto.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Zima 2018
« Odgovor #145 poslato: 26. Januar 2019. u 17:27 »
To i ako bude pre 10.2 teško, oko 5.2 ćemo otprilike znati kakav kraj zime nam sledi. Mada posle ovog toplog perioda koji nam predstoji vrlo lako se može desiti sibirski expres.

Poslato sa jugoistoka

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Dane84

  • *
  • Poruke: 182
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vršac
  • Zima u dusi,Sibir u srcu.
Odg: Zima 2018
« Odgovor #146 poslato: 26. Januar 2019. u 17:42 »
Ja rekoh 13.01.svom drugu Ciklonu,da ce biti snega od 27.01. omasio sam samo jedno bilo je to par dana ranije,i isto sad kazem ovo toplo sto sledi za koji dan,otvara nesto jos bolje Sibirski prodor tamo posle 6-7 februara,dosad sto rece Bata Steva ubadam ko Jokic trojke ;)
Zima u dusi,Sibir u srcu.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Zima 2018
« Odgovor #147 poslato: 26. Januar 2019. u 18:14 »
Ja bih iskomentarisao da novi GEM vec 4.2 vidi potencijalno zimsko vreme .

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Zima 2018
« Odgovor #148 poslato: 26. Januar 2019. u 18:29 »
Mislim da ste na dobrom putu, da od sredine prve  dekade može biti zanimljivije... Ne bih dalje gnjavio sa kartama i pričom... ;)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2018
« Odgovor #149 poslato: 26. Januar 2019. u 22:55 »
Такође сам и ја мишљења, да ова зима није рекла још своје, иако већ имам неко субјективно мишљење да дуго траје, шта ћу, нисам навикао да имамо честе снегове у и децембру и у јануару, а бога ми било је снега и у новембру.

Било би лепо кад би се коначно наместила синоптичка ситуција са Скандинависким антицклоном, који би резултирао продором са истока, али отом потом.

Да не буде да причамо напамет, енси глобалних модела, након овог неминовног отопљења који је пред нама поново почињу да тону испод просечних вредности.

Van mreže Sapcanin123

  • **
  • Poruke: 618
  • Lokacija: Sabac-centar
Odg: Zima 2018
« Odgovor #150 poslato: 27. Januar 2019. u 04:18 »
Iskreno,moje neko laičko misljenje je da je ovo poslednji ozbiljni udar zime ove sezone.Mislim da smo svi izvukli maksimum sto se tice snega.Imam neki osecaj da nam sledi duzi i sa mnogo manje padavina period.Osecam da ce doci neke temperature koje ce se vrteti oko 5-6 stepeni. Mozda bude jos koji nalet snega,ali ovako ozbiljan ne.Imam utisak da sada malo Atlantik dolazi do izrazaja.
Voleo bih da gresim...

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Zima 2018
« Odgovor #151 poslato: 27. Januar 2019. u 10:03 »
Evo jedne italijanske prognoze.Tu spominju da ce se spustanje sibirske hladnoce desiti negde sredinom februara,otprilike pocetkom ili sredinom druge dekade februara i da ce to biti posledica pucanja polarnog vorteksa.Tako oni kazu.
Uopste ne sumnjam u to sto oni kazu.Bice jos dobrog snega.



 Izvor:Ilmeteo.it
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #152 poslato: 29. Januar 2019. u 10:35 »
Zanimljivo, jos nije zima rekla svoje ali opet mi smo juznije od hladnoce e sad videcemo kako ce se sve postaviti...



Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #153 poslato: 29. Januar 2019. u 17:27 »
Definitivno ima tendecije jacanja povisenog pritiska nad kontinentom, posebno kod GFS-a.

Ipak, kompleksna je situacija.

Hladnoca bi se spustila sa severoistoka, ali deluje da je remeti ovaj zaostali “balon” hladnijeg vazduha na zapadu Evrope u sklopu visinskog jezgra, pa izobare opet ostaju u nekom NW rezimu dotoka u zapadnoj/centralnoj Evropi.

Delom mi, a mnogo vecim delom oblast oko Crnog Mora imace veoma izrazenu toplu advekciju sa jugozapada.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #154 poslato: 29. Januar 2019. u 22:29 »
Definitivno ima tendecije jacanja povisenog pritiska nad kontinentom, posebno kod GFS-a.

Ipak, kompleksna je situacija.

Hladnoca bi se spustila sa severoistoka, ali deluje da je remeti ovaj zaostali “balon” hladnijeg vazduha na zapadu Evrope u sklopu visinskog jezgra, pa izobare opet ostaju u nekom NW rezimu dotoka u zapadnoj/centralnoj Evropi.

Delom mi, a mnogo vecim delom oblast oko Crnog Mora imace veoma izrazenu toplu advekciju sa jugozapada.

Ono sto modeli potenciraju neko vreme a meni bode najvise oci je upravo ta toplota koja ulazi duboko u Rusiju sa njenog juga/jugozapada.
U jednom trenutku cak daleko iznad Crnog mora temperatura ide preko +5C na 850 hPa.

Nama se vamo sa zapada pruza sansa da se AC izdigne prema severu, cak do Skandinavije da se prosiri ali bi to bilo dzabe dokle god je takvo stanje na istoku.
Prosek GFS za 07.02. je -4C na visini a kasnije jos pada na -5C sto je svakako lep podatak.

Videcemo da li ce nesto da se desi u prvoj dekadi februara, za sada je sve to jos uvek klimavo ali pre svega daleko.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #155 poslato: 30. Januar 2019. u 14:08 »
Mirise na neko zahladjenjee sa severoistoka krajem prve dekade februara,ali treba sve uzeti sa rezervom jer su proseci i dalje prilicno neodlucni koliko ce ono biti izrazeno

Sto se mene tice,vise bih voleo da hladnoca se usidri u Vlasku niziju i i odatle pumpa hladnocu nama,iako bi to znacilo verovatno suvomrazicu kod mene u pocetku,no kasnije bi upalo vec nesto na duboko smrznuto tlo valjda

Za sad je rano pricati uopste o tome,ali fali taj osecaj Sibira ove zime,nije zima zima dok se  Dunav makar delimicno ne zaledi,granicnih snegova smo se nagledali

Fin je trend povisenog vazdusnog pritiska u oblasti Skandinavija Island i to je za sad lepo videti
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #156 poslato: 31. Januar 2019. u 14:19 »
Jutrasnji EC je bajkovito vidi polarni vorteks nad nama ali prosek je topliji dosta to je medju najhladnijim ensima.Mada on ume da povuče i druge vremenom ja bih tu sačekao.
GFS nema nijedan izlaz koji tako hladan većina je čak topla i crta proleće...
Gem se deli na toplo i hladno po  ensima..Ima hladnih i hladniji od EC i onih skroz prolećnih  Sve karte su tu otvorene posle 7.. februara.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #157 poslato: 01. Februar 2019. u 18:29 »
Moraću da razoračam dragog kolegu Ciklona, ali čini se da od naše ideje, odnosno zamisli ipak neće biti ništa u neko bliže vreme.

Ni meni nije jasno kako, delovalo je da su i GFS i EC bili do juče na pragu sigurnog anticiklona severoistočnije. Međutim, malopre kad sam pogledao, sve je nestalo kao rukom odnešeno.

Šta ćemo, spomenuti zakoni prirode  u meteo chatu idu na ruku ovom derPe-u sa zapada.

Dobar deo zemlje može biti stvarno zadovoljan ovom sezonom, ali šteta da sve na tome i ostane, sad kad treba da  usledi fil na torti.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.629
  • Lokacija: futog
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #158 poslato: 01. Februar 2019. u 19:38 »
nista tu josh nije razjasnjeno, daleki termini, EC nanjusio nesto da tako kazem, GFS nisam gledao, a sto se tice EC vec kad ga pominjem u jutrosnjem izlazu obiluje padavine od ponedeljka uz pad temperature,pa eventualne snezne padavine na granicnim temperaturama za sneg od srede.. ja verujem u njuh EC, I njegovoj dalekometnoj paljbi bar desetak dana ranije , do termina koji odgovaraju zimoljupcima, a, medju njima sam I ja :D.... kad je Zima nek bude zima :morning:

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.629
  • Lokacija: futog
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #159 poslato: 01. Februar 2019. u 19:45 »
nista tu josh nije razjasnjeno, daleki termini, EC nanjusio nesto da tako kazem, GFS nisam gledao, a sto se tice EC vec kad ga pominjem u jutrosnjem izlazu obiluje padavine od ponedeljka uz pad temperature,pa eventualne snezne padavine na granicnim temperaturama za sneg od srede.. ja verujem u njuh EC, I njegovoj dalekometnoj paljbi bar desetak dana ranije , do termina koji odgovaraju zimoljupcima, a, medju njima sam I ja :D.... kad je Zima nek bude zima :morning:
pristajem da ova objava bude izmestena u meteo chat... jer nisam relevantan da  dajem komentar u ovoj temi... ama bash nicem nemam da podkrepim ovu izjavu pa makar I nekim slikama hvala