Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2019  (Pročitano 74549 puta)

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2019
« Odgovor #120 poslato: 16. Januar 2019. u 18:15 »
Gfs jutros zamenio hladan front relativno toplim :)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Januar 2019
« Odgovor #121 poslato: 16. Januar 2019. u 18:52 »
GFS 12Z је сада склонији томе да западне комшије добију своју порцију ове зиме. Запад наше земље би се ту исто мало овајдио, Бг стандардно на некој граници. А такође лепа ствар је да би овог пута добро прошао крајњи север и северозапад наше земље, који је до сада најлошије пролазилио ове зиме.

Видећемо шта ће вечерашњи EC уцртати, није то све коначно, а мале корекције свакако могу донети промене по питању прогнозе.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2019
« Odgovor #122 poslato: 16. Januar 2019. u 20:34 »
Kada bi se ostvarile prognoze o ovim ciklonima 9xxxx hpa , tu vazi pravilo sto juznije i posebno istocnije to bolje sa obzirom na predviđene dubine ne smeta nikom da bude kratkih rukava..Ec je za me skroz ok ...Prvi ciklon isto i onaj ispod 980hpa su ok..
Moze bolje ali 30 cm + da nepreterujem potpisao bih  .Icon je isto dobar..

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2019
« Odgovor #123 poslato: 17. Januar 2019. u 16:18 »
Svi nesigurno prate nove modele pa se ne oglasavaju pa cu ja.
GFS se ipak ubacio u neki prosek prethodnih dana te za Beograd crta solidnu kolicinu padavina na temperaturioko 0C. U centru bi naravno bila kisa/susnezica i sneg, dok se na periferiji moze ocekivati pogodnija situacija za sneg. To bi sve bio uvod za utorak, kada se ocekuje novi ciklon koji bi mogao doneti novo zatrpavanje u Beogradu na negativnim temperaturama i novi veci snezni pokrivac.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #124 poslato: 17. Januar 2019. u 16:59 »
Pa ne znam, ja sam skeptičan nešto za taj period od sutra pa do utorka.

S tim frontom sutra dobro zahlađenje na visini ide do juga Šumadije, ali nekako se padavine gube. Posle tu sve nekako uokolo idu padavine, posebno zapadnije.

Već od subote popodne postepeno otopljava na visini, iako mahom ostaje minus, a i sem toga pitanje je na šta bi to ličilo u niziji (taj sneg)...

U taj utorak se nazire i neka košavska situacija pa je pitanje šta će tu biti (mislim na padavine generalno a i na samu vrstu padavina).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #125 poslato: 17. Januar 2019. u 17:20 »
Da, evo velikog preokreta kod GFS-a i ICON-a večeras i u potpunosti krenuše za toplijom varijantom EC-a od utorka. Čak i do utorka sve to lošije izgleda. Videćemo, još nije sve gotovo, i minimalna pomeranja mogu da dovedu do novog preokreta na kartama. Ciklon je tu, pitanje je hoće li sve vreme ostati zapadnije kao što modeli nagoveštavaju u aktuelnim izlazima.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2019
« Odgovor #126 poslato: 17. Januar 2019. u 17:56 »
Mislim da i dalje ne vredi komentarisati modele od ponedeljka, previše je tu oscilacija što i ne čudi kada si pogleda sinoptička situacija i za taj period i kasnije. Ne bi me čudilo da EC sada izađe sa hladnijom varijantom. Ipak dobro zahlađenje se sprema za dobar deo Evropskog kopna e sad gde će se sve složiti pitanje je. Pratimo jako interesantan period pred nama ...

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2019
« Odgovor #127 poslato: 17. Januar 2019. u 19:17 »
Mislim da je situacija složena i da je dosta teško precizno reći kakvo će vreme biti npr. za, uslovno rečeno, samo 5-7 dana.
Neki modeli, na prvom mestu GFS su ovih dana imali ogromnu grešku za dnevnu temperaturu u Srbiji u prognozi "danas za sutra" pa čak i "danas za danas" -npr. za BG je GFS u poslednjih 6-8 "run-ova" imao temp. od 4C ili 4.5C za termin 13h danas a bilo je između 12 i 14C (u 13h; Tmax čak 14.2C) zavisno od dela grada.
Predviđanje sinoptičke situacije nad Evropom za 5 dana nije isto što i prognoza temp. za danas za Srbiju (sinop. situacija je bila jasna, GFS tu nije grešio ali je "držao" temp. veoma nisko -posledice "partial government shutdown" su vidljive  ;)) i to ne znači da model neće biti precizniji za termin +120 ili +144h nego što je bio za +12h ili +24h ali modeli "šetaju" ciklon(e) i trenutno je možda "najbolja" prognoza referentne ustanove sa punom odgovornošću ... u kojoj se "precizno"  ;) kaže da će u periodu do 26.1. uglavnom biti oblačno uz mešovite padavine u nižim krajevima i uz temp. oko proseka za ovo doba godine.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2019
« Odgovor #128 poslato: 17. Januar 2019. u 21:35 »
Modeli lutaju trenutno. Pa nijedan ne liči na drugi nimalo. Recimo glavni izlaz EC je topao a prosek je teška trpacina. Ne zna se nista sa tim da do utorka ne ni trebalo očekivati neki veći  sneg nigde. Najveće šanse u utorak ima Subotica. A sve zavisi od putanje i dubine ciklona. Samo malo slabiji ciklon u granicama greške za ove sate  bi doneo sneg severu recimo i BG a opet jači i ne bi bilo nigde. Pa za subotu i nedelju su usaglasili 2 dana pred početak padavina. Za dalje situacija je prekompleksna.. Tesko je izvući  šta da očekujemo.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2019
« Odgovor #129 poslato: 17. Januar 2019. u 23:23 »
Ovo je jedan od mogucih scenarija za trecu dekadu.
Kao i trenutni modeli, pokazuje puno a opet nista ne znaci. Ipak i po ovim kartama se naslucuje da je centar desavanja zapadno od nas.





Ja sam pesimista po pitanju zimske epizode sa snegom i ledenim danima ali dug je to period. Prosli put sam iskocio iz svog kalupa i optimizam se pokazao kao pogresan.

Profi je u poslednjem postu objasnio kakva je situacija. Definitivno je "drzavna prognoza" najbolja i ne moze da omane.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #130 poslato: 18. Januar 2019. u 08:19 »
Modeli i jutros luduju i teraju kontru jedan drugom. Zamenili uloge u odnosu na juče. Sada GFS daje toplotu i kišu od utorka, dok EC za isti period daje ozbiljan sneg, skoro pa 50mm padavina u obliku snega od utorka do subote na severu zemlje.
ICON je vrlo sličan GFS-u, dok je GEM bliži EC-u.
Veoma zanimljiv period za praćenje. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2019
« Odgovor #131 poslato: 18. Januar 2019. u 08:23 »
 ^^
Milose pratim ICON u zadnje vreme posebno i za Vojvodinu je bio dosta precizan i za temperaturu i za padavine.Nesto izmedju EC i ICONA ce biti. :D
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!


Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2019
« Odgovor #132 poslato: 18. Januar 2019. u 08:52 »
Ne može se tu nista reci sem da je situacija prekomplesna još po proseku EC sam pretpostavio da može izbaciti sutra neki dobar izlaz. Lome se koplja za ovaj ciklon u utorak. Prejak povuče previše toplote a jutrasnji je mnogo slabiji  ali dovoljan  za Lep sneg u pojasu Ns,  Severna Šumadija za dalje ne vredi misliti još uvek.GFS vidi prejak ciklon za nas i neki mega ciklon u Jadranu koji činimo se išao do 975 hpa sinoć.. Taj ciklon je svojoj blizini smrt za sve pa i padavine. Da je Jonskom moru možda.. EC  ga vidi u Djenivskom  985 hpa   mislim da je povoljniji položaj je rezultat slabije prve ciklone , kako stiže u Jadran polako slabi.. Zatrpavajuci  BG I Ns posebno ali svi bi dobili po tom izlazu lep sneg sem jugoistoka... Mada nije I on bez snežnih padavina. Ali to je šta bilo kada bilo. Prvi ciklon još nismo rešili a moraće se prelomiti uskoro.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.100
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Januar 2019
« Odgovor #133 poslato: 18. Januar 2019. u 11:14 »
Koliko samo mm prema GFS ali zasad toplo i sve ode na kišu..Samo sekunda da je hladnije a da ostanu ovi mm bio bi vjerovatno metarski snijeg ovde..

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #134 poslato: 18. Januar 2019. u 21:47 »
Večeras se ništa bitnije nije promenilo na kartama. Žao mi je što više ljudi ovde ne komentariše, ali pred nama je sinoptički gledano jedna od najzanimljivijih situacija u poslednjih par godina. Ono što je izvesno je da ćemo najpre biti pod uticajem jednog klasičnog plitkog ciklona uz visinsku dolinu u ponedeljak/utorak. I tu su se modeli manje-više složili. Od ponedeljka uveče do srede se očekuju lepe padavine, uz vrlo verovatno sneg na graničnim temperaturama, pogotovo na severu zemlje. Jug je nešto topliji, a pored viših temperatura to i padavinski siromašnije izgleda.
A onda sledi šou od srede uveče, direktno sa severozapada se do nas spušta pravi super-ciklon. Centar najpre u Đenovskom zalivu, a onda nama povoljno premeštanje ka istoku. Pojedini modeli tu imaju veoma zanimljiva rešenja, pa ICON npr. daje svega 975mb u centru u južnom Jadranu u petak ujutru:



Ništa plići ciklon ne daju ni GFS i GEM, ali čitavo premeštanje ciklona je prema njima pomereno zapadnije i severnije, pa bismo u dužem periodu ostali u toplom sekoru, pogotovo u četvrtak i petak:





Od globalnih modela koje sam pogledao, od većine najviše odudara EC. On daje plići ciklon uz južniju i za sneg kod nas "povoljniju" putanju, pa bismo gotovo celo vreme bili u hladnom sektoru uz impresivne količine snežnih padavina u poslednja dva izlaza:



Na meteogramu za Beograd to izgleda impresivno, pogotovo za kraj perioda:




izvor - yr.no

Dakle, još je to daleko od izvesnog, ali biće pravo uživanje pratiti vremenske prilike narednih dana. Još samo da kažem da, iako je povremeno delovalo da bi i ovog vikenda moglo biti nešto, naredna dva dana neće doneti ništa vredno pomena osim topljenja snega u južnijim predelima.
Toliko od mene za sada, nadam se da će se i ostali članovi iz Meteo Chata preseliti ovde.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2019
« Odgovor #135 poslato: 18. Januar 2019. u 21:53 »
 ^^ To da išta valja jos bi se poistocnilo il bilo jos hladnije  ;)  :grin:
 :yawn:


I padavinskije za nas dole  :D

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #136 poslato: 18. Januar 2019. u 22:03 »
 ^^ @Bart Jos mrvicu da se poistočni  pa da T bude sigurica  :grin: Ono sto je sigurno to je da ce modeli da luduju naredna dva tri dana sa obrtima i raznoraznim scenarijima. A kad modeli "luduju"iz izlaza u izlaz tako ce i raspoloženje da raste i pada  ;)
Elem stvarno zanimljivo razdoblje pred nama, a taj konkretniji sneg ce taman izgleda da bude u skladu sa ovogodišnjom tradicijom(preskočio topljenje a verovatno stizem na novu zimsku epizodu   :) EC prednjaci sa mm, a kad i Gfs i Icon krenu njegovim stopama onda ce EC da iskontrira ili se dešava obratno - mislim na razilazenja i ko koga prati  :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2019
« Odgovor #137 poslato: 18. Januar 2019. u 22:11 »
 ^^ I dalje bice dosta promena tako da nista ne shvatam jos uvek ozbiljno, ovde su ensi maltene ispeglani na nuli do 26. tako da bas i ne nadam se da ovde bude nesto posebno e vec severnije je druga prica.. Sve u svemu prava zima se nastavlja...

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2019
« Odgovor #138 poslato: 19. Januar 2019. u 10:24 »
Niko ne piše o tome sta nas ceka večeras i sutra. Severna polovina Vojvodine ima šanse da dobije manji snezni pokrivac  ali sve je tu granično no nocu I ujutro moguce . Sve juznije  ako nije u pitanju brdovit predeo, Fruška Gora i Vrsacke planine imaju slabije šanse . I tek  jutra u  nedelju kada zahladni dovoljno  po visini ali bice I manje padavina . Nula po visini ide do Novog Sada.. Po modelima.. Potom se u drugoj polovini noci spusta juznije...

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Januar 2019
« Odgovor #139 poslato: 19. Januar 2019. u 10:48 »
Stvarno se malo piše, a trebalo bi više. GEFS bolji, EPS povoljniji i hladniji...
Zapad i jugozapad Srbije  sve bolje stoje, ali tamo i sada ima snijega kao pravih zima...