Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008  (Pročitano 32644 puta)

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« poslato: 25. Septembar 2008. u 10:55 »
Evo, javljam se povodom interseantne pojave koja je primecena iznad nasih krajeva...
Naime, ja nisam neki veliki poznavalac ptica, ali zasigurno znam da u toku jeseni veliki broj ptica selica(divlje guske, patke ,zdralovi) prelecu nase krajeve, radi selidbe u toplije krajeve...
E sad, znam da je vreme za selidbu ptice poznaju po: duzini dana i noci,temperaturama...
Procitao sam jos i da uobicajeno vreme preleta nase zemlje je tek polovinom oktobra...
Medjutim sinoc oko 23h izadjem ja u dvoriste i pogledam u nebo, a gore kreste li kreste....zdralovi...
Naravno ja to nisam znao,dok nisam pozvao komsiju koji je poznavalac ptica...On se takodje iznenadio da prelecu ovako rano shvatajuci to kao predznak dolaska jake zime.
Tako da ukoliko probam da slobodno protumacim, rekao bih da su ptice osetile nesto,sto mi jos ne znamo, a odnosi se na predstojecu zimu... :o
Tako da zimoljupci :pop: :lmao:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #1 poslato: 25. Septembar 2008. u 13:29 »
Zanimljivo. Ne razumem se u ponašanje ptica selica, ali to je siguran predznak dolaska zime, a ne jake zime to sam malo sigurniji.  :) Možda su samo osetile hladnoću ranije nego što je to uobičajeno, pa zato ranije i krenule na jug.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #2 poslato: 25. Septembar 2008. u 14:34 »
Stvar je u tome sto, sve ptice imaju svoje ''termine'' u kojima prelaze preko nasih krajeva...Samim tim zakljucujem da usled ranijeg dolaska ptica, zima(hladnoca) stize ranije nego uobicajeno,pa opet iz toga da ce i zima ranije stici(duze trajati).
Naravno niti to mora da bude ispravan zakljucak, niti da ce zima i da se oduzi(ukoliko ranije stigne)...
Za sad sve ostaje na nivou nagadjanja...
Ipak, mislim da kada ranije krene hladjenje kopna na severu i traje(kao sad) mozemo da se nadamo cescim i jacim prodorima hladnog vazduha ''odozgo'' 

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #3 poslato: 26. Septembar 2008. u 18:50 »
Precizan biološki časovnik radi gotovo nepogrešivo, u saradnji s prirodom naravno. Teško da tu može biti greške. Može se pokazati lako veštački, da on zaista funkcioniše po pricipu "sistema eliminacije", usled čega pojava koja je odgovor života na promene sredine, ne znači nužno ništa u pogledu daljeg predviđanja posledica koje bi se mogle očekivati u budućnosti.

Drugim rečima, čak i kada bismo promenili klimu namerno, ptice bi i dalje imale svoj osobeni raspored i vreme za prelete. Ovo se može videti i kod opadanja lišća na drveću. Teško se da prevariti.
Očigledno da za ostatak biološkog sveta, promene u klimi ne znače isto što i nama, koji ih gledamo samo fizički, a možda nismo sposobni da ih osetimo na drugačiji način... kao možda ptice.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #4 poslato: 26. Septembar 2008. u 23:21 »
Ovo se može videti i kod opadanja lišća na drveću. Teško se da prevariti.
Hoces da kazes da ce lisce zuteti i opadati bez obzira koliko se leto dugo zadrzi (hipoteticki) ili to da kada "drvece" oseti da se priblizava zima lisce ce padati. Iskreno ne pratim to toliko, znam da u mom kraju obicno u poslednjoj dekadi oktobra svo lisce ima zutu boju i gotovo po pravilu prvih dana novembra je golo drvece.

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #5 poslato: 26. Septembar 2008. u 23:57 »
Hoces da kazes da ce lisce zuteti i opadati bez obzira koliko se leto dugo zadrzi (hipoteticki) ili to da kada "drvece" oseti da se priblizava zima lisce ce padati. Iskreno ne pratim to toliko, znam da u mom kraju obicno u poslednjoj dekadi oktobra svo lisce ima zutu boju i gotovo po pravilu prvih dana novembra je golo drvece.
Lišće uvek žuti i opada sa drveća u isto vreme svake godine, bez obzira na vremenske prilike. Znači, koliko god bio topao oktobar, drveće se oslobađa lišća. Ciklus za svaku godinu se završava uvek u isto vreme.
Početak ciklusa u proleće je sasvim drugačije prirode. Kao što svi znaju, u proleće početak i razvoj vegetacije dosta zavisi od vremenskih prilika (ciklus može da porani, zakasni, ili da bude u zastoju-stagnaciji)...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #6 poslato: 27. Septembar 2008. u 00:12 »
Zar nije kod opadanja lisca u pitanju duzina dana i noci, kljucna?
Koliko se ja secam biologije :)
Isto tako, opste je poznato,da ukoliko se desi jaca slana ili mraz(na 2m), pre uobicajenog vremena otpadanja ,lisce ni ne pozuti i ubrzo pada...
Isto sam tako tumacio i pojavu da ptice ranije lete jer ih je nesto ''poteralo'' odozgo( preuranjena hladnoca,nedostatak insekata...)
Medjutim, vrlo je moguce da to nema pojma sa zivotom....


Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #7 poslato: 27. Septembar 2008. u 00:24 »
Zar nije kod opadanja lisca u pitanju duzina dana i noci, kljucna?



Moguće da je tako, ja sam samo rekao da tu vremenske prilike ne igraju nikakvu ulogu, bar u jesen...

Ukoliko se desi mraz ranije od proseka, kod oraha je slučaj da lišće naglo opadne već odmah tog mraznog jutra... A to je slučaj i kod još nekih vrsta drveća (ne mogu sada da se setim kojih), kao i raznih drugih vrsta biljaka, povrća itd...
« Poslednja izmena: 27. Septembar 2008. u 00:41 profi-amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #8 poslato: 27. Septembar 2008. u 06:58 »
Biologija, narocito ona iz osnovne i srednje skole je jako odokativna sto se ovih stvari tice. Da ne duzim, profi-amaterko je vec objasnio.

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #9 poslato: 27. Septembar 2008. u 13:39 »
Precizan biološki časovnik radi gotovo nepogrešivo, u saradnji s prirodom naravno. Teško da tu može biti greške. Može se pokazati lako veštački, da on zaista funkcioniše po pricipu "sistema eliminacije", usled čega pojava koja je odgovor života na promene sredine, ne znači nužno ništa u pogledu daljeg predviđanja posledica koje bi se mogle očekivati u budućnosti.

Drugim rečima, čak i kada bismo promenili klimu namerno, ptice bi i dalje imale svoj osobeni raspored i vreme za prelete. Ovo se može videti i kod opadanja lišća na drveću. Teško se da prevariti.
Očigledno da za ostatak biološkog sveta, promene u klimi ne znače isto što i nama, koji ih gledamo samo fizički, a možda nismo sposobni da ih osetimo na drugačiji način... kao možda ptice.
Sjajno si, Nele, sve objasnio, kao i uvek... ;) :D I hvala Ti što si po ko zna koji put produbio priču i otvorio nove i zanimljive teme... Ništa bez tebe... :D :first:
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #10 poslato: 27. Septembar 2008. u 14:26 »
Evo da još nešto kažem o opadanju lišća, jer je ova tema svakako zanimljiva...
Moja ulica je puna lipa, pa ću se ograničiti na njih. Posmatrajući godinama, zaključujem da se lipe postepeno oslobađaju lišća, znači u nekoliko navrata (faza). Obično se prva faza dogodi oko 20. septembra, znači tada se lipa oslobodi jednog dela lišća. Ostatak na drvetu ostaje zelen. Sledeća faza se dešava negde oko 10. oktobra, kada lišće koje će ubrzo otpasti žuti i za vrlo kratko vreme otpada sa drveta. Ostatak lišća ostaje zelen do nastupa treće, završne faze u III dekadi oktobra (Stefano je dobro primetio  ;)). Znači, oko 25. oktobra preostalo lišće (lipe) naglo žuti i za vrlo kratko vreme otpada sav ostatak sa drveta. Tako da je krajem oktobra i početkom novembra 90% grana golo, a do kraja I dekade novembra (10. novembra) lipe (a i ostale vrste drveća) su potpuno gole i spremne za zimsko mirovanje.
Koliko vidim, ostale vrste drveća se drugačije oslobađaju lišća i u različitim vremenskim periodima, sve zavisi od vrste do vrste. Znači, koliko god jesen bila topla ili hladna, to se uopšte ne odražava na završetak godišnjeg biljnog ciklusa.
Neke vrste drveća već sredinom avgusta počinju da se oslobađaju lišća... E sad, dešava se i da se u toku vrelih i sušnih leta drveće naglo oslobađa lišća i usred jula meseca, verovatno je tada u pitanju velika kriza biljke i gola borba za opstanak... :(
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #11 poslato: 27. Septembar 2008. u 17:06 »
Mene intereseuje kako objasnjavate to sto neki kesteni u Beogradu tokom leta pozute, a zatim pocetkom septembra ponovo pocinju da listaju cak se nekih godina desavalo i da procvetaju u septembru... ne celo drvo vec samo onaj deo koji se oslobodio lisca.

To sam primetio na kestenima na Trgu Republike u BG-u kod Narodnog pozorista i Doma Vojske.


Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #12 poslato: 27. Septembar 2008. u 18:00 »
Profi-amaterko, stvarno si lepo objasnio sve, ne bih imao šta dodati. Svaka čast! :)

Što se tiče tih anomalija o kojima govoriš Stefano, teško je reći. Verovatno je da su baš to: anomalije. Ali možda se ciklus ponavlja na tim delovima drveća, ko zna. To je jedino logično. Izgleda da ono ima svoj časovnik, pre negoli osećaj za hladnoću ili toplotu. Bar tako deluje. I sam sam primetio slično što opisuješ. Logičan zaključak je da ono menja osobine posle određenog vremena, ne posle godišnjih doba. Naravno, ove dve stvari su izmešane, pa neke nastaju usled zime ili toplote, a druge usled prolaska vremena.

Zanimljivo je svakako; sevaju neke ideje za proveru, ali... ostavićemo ih biolozima... ako ih se sete.

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #13 poslato: 27. Septembar 2008. u 23:27 »
Mene intereseuje kako objasnjavate to sto neki kesteni u Beogradu tokom leta pozute, a zatim pocetkom septembra ponovo pocinju da listaju cak se nekih godina desavalo i da procvetaju u septembru... ne celo drvo vec samo onaj deo koji se oslobodio lisca.

To sam primetio na kestenima na Trgu Republike u BG-u kod Narodnog pozorista i Doma Vojske.
To si sigurno video ovog leta, i ja sam to zapazio. Baš vidim 2 kestena sa prozora i zaista je ovog leta tako kako si opisao. Međutim, imam sestru u Mirijevu i sa njenog prozora se vidi nekoliko kestenova, a ta pojava se ne zapaža.  :!: Šta je u pitanju, ko zna  :?: Ali se zato sećam leta 2006-te, kada je u Mirijevu već krajem jula opalo 80% lišća, a kod mene na NBGD je sve izgledalo OK.
Inače, primetio sam listanje delova kestena, kao i cvetanje početkom jeseni u mnogim godinama do sada. Lepo se sećam početka oktobra 1994-te kada su kestenovi u Nemanjinoj ulici cvetali. A baš ta zima 1994/95. je bila dosta toplija od normale. Ali ja se odmah ograđujem od toga, tako da za ta jesenja listanja i cvetanja nikako ne mogu da kažem da nagoveštavaju toplu ili hladnu zimu. Ne verujem da to ima ikakve veze sa klimatskim uslovima, a pogotovo u neka prognoziranja ekstremnih klimatskih uslova u narednom periodu (mesecu ili čak sezoni). Kad sam već pomenuo ovaj slučaj cvetanja iz 1994-te moram reći da je upravo taj septembar 1994-te bio jedan od najtoplijih. Možda i temperatura ovde igra neku ulogu, a možda i ne  :?: :idea:
Ja iz svega ovoga ne mogu ništa da izvedem kao neko pravilo. Kestenovi se od godine do godine različito ponašaju, a različitost se može primetiti i u istoj godini, samo na različitim lokacijama po gradu. Možda i lokacija (zemljište, vlaga) igra neku ulogu  :idea: :?:
Inače, svake godine primećujem u nekim prometnim ulicama u gradu opadanje kestenovog lišća već početkom jula meseca, tako da čak više od 1/2 leta drveće tužno izgleda, kao da se osušilo. Ipak vidim da je, na svu sreću, naredne godine živo i da dobro izgleda. I šta je uzrok tome  :idea: :?: Opet, ko to zna, možda mu smeta ogromna zagađenost vazduha zbog saobraćaja, kao i nivo buke od hiljada vozila koja prođu dnevno.
Ali jedno je sigurno, a to je da se drveće oslobađa lišća u trenutku kada dospe u kritičnu situaciju, u pitanju je borba za goli život. Kao što Nele reče, priroda ima sve mehanizme kod kojih ne može biti greške, to je savršenstvo. I, što je najvažnije, uvek pobedi Život, pa makar i u bilo kojem obliku, ali Život... :D

PS: Nele  :-: ;) :D
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #14 poslato: 28. Septembar 2008. u 01:15 »
Citat
To si sigurno video ovog leta
To sam prvi put video leta, odnosno jeseni 2000-te godine... posle i svake naredne... medjutim jedino prosle i ove godine na to nisam obratio paznju... bas cu videti kada budem negde blizu trga da li su i ove godine procvetali.

Van mreže slovenka

  • **
  • Poruke: 1.872
  • Starost: 38
  • Lokacija: Prebold / Miklavž pri Taboru / Slovenija
  • I Love Winter and Summer!!
    • CIKLON.SI
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #15 poslato: 06. Septembar 2009. u 21:45 »
Ja mislim da bi u naslovu ove teme morali brisati 2008, pa da se u nju piseju događaji svake godine ja imam jedan! :super:

Moram vam priznati da u Sloveniji nema vise lastavica hehee, zadnji put smo jih vidjeli u petak pred zahladjenjem, al sad jih nema vise al to je vrlo cudno, sad smo 6.9 i to je ove godine islo vrlo brzo... sa svih krajeva po Sloveniji javljaju da jih nema vise :o :P
I LOVE WINTER AND SUMMER!!!

CIKLON.SI

http://ciklon.si/

http://ciklon.si/forum/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #16 poslato: 07. Septembar 2009. u 09:55 »
Da sam i ja lastavica u Sloveniji, i ja bih pobegao od takvih nevremena i najava.
Ali, meni je bliskiji galeb, a na Savi ih ima još uvek.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #17 poslato: 09. Septembar 2009. u 17:57 »
Opasna je ta Slovenija zemlja....cudljiva li je priroda u njoj :D

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Migracija ptica na ''jug'' jesen 2008
« Odgovor #18 poslato: 09. Septembar 2009. u 20:04 »
Vidi genčića al je izras'o Nisam ga video mesecima :)
sorry za off ali morao sam da primetim ;)