Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Kontrola podataka  (Pročitano 70572 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #20 poslato: 11. Avgust 2009. u 21:42 »
Stvarno smešno to za Podgoricu  :lmao:!!!!Ja se sećam da je pre mesec ili dva na SYNOP-u u Budimpešti bio osmtren tornado ili pijavica,to mi je prvi i jedini put bio da to vidim  :)   !!!
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #21 poslato: 11. Avgust 2009. u 21:52 »
Stvarno smešno to za Podgoricu  :lmao:!!!!Ja se sećam da je pre mesec ili dva na SYNOP-u u Budimpešti bio osmtren tornado ili pijavica,to mi je prvi i jedini put bio da to vidim  :)   !!!

Kimi, možda je ta pijavica i osmotrena u ono vreme serije jakih ciklona na podrušju Slovenije, Madjarke...ali Kimi, "grmljavina sa susnežicom i snegom" na 25 C, u Podgorici danas u 17 h, potpuna je nebuloza.... :?:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #22 poslato: 11. Avgust 2009. u 22:34 »
Naravno da je nebuloza... greska jednostavno...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #23 poslato: 27. Avgust 2009. u 15:56 »
Pošto je već duže vreme (otprilike otkad je postao član foruma) Kimi postavljao svoje podatke u koje se izražavala otvorena sumnja, moram da ubacim jedan interesantan detalj.
Naime, možda se sećate ovog posta...

Celu noć je bilo pljuskova sa grmljainom Ali zato količina padavina za Arhivu,od juče  palo 127mm :oboze: :oboze:  :-[ !!!!!!!!

Da ne verujete, bio je u pravu. Zvaničan podatak sa meteorološke stanice Vrnjačka Banja je 113.7 mm.

Ja se slažem sa dobrim delom članstva koje (javno) izražava sumnju u Kimijeve podatke, ali moram da primetim da mu se omakne i realna informacija.
Koristeći insajderski položaj, poredio sam Kimijeve podatke sa podacima kojima verujem, sa klimatološke stanice Vrnjačka Banja (dakle, klasični instrumenti). Ukratko, zaključio sam sledeće:
- Količine padavina kod Kimija su vrlo često nerealne. Ponekad su i 10 puta veće od zvanično zabeleženih. Jednom u 50 uporednih podataka sam našao da je on imao manje padavina od zvanične količine.
- Temperatura, međutim, je kod Kimija prilično brižljivo osmatrana, ali nerealna. Prema amplitudama, zaključujem da je u delu Banje bliže Zapadnoj Moravi, jer ima jače Tmin. Međutim, realno su mu sve temperature niže od zvaničnih za oko 2-3 stepena. Čak i njegovi mrazevi u aprilu (zamalo i u maju).
- Pravac i brzina vetra mu je zaista korektna. Zvanična stanica ima samo jačinu vetra u Boforima, ali znajući kako se zvanično meri (i u praksi, ne samo po pravilima), to vam je to. Jeino što mi ovde smeta jeste što vetar od 2 m/s je prilično retka stvar, a vetar je slab i sa 3 i 4 m/s. Računam da je za jake vetrove dobar, ali mu je instrument vrlo inetran i ima loš prag osetljivosti ('okida' tek na nešto ispod 3 m/s). Šteta, jer je gotovo pola vetrova baš u tom opsegu, koji su kod Kimija 'tiho, bez vetra'.

Detaljnija analiza ovih podataka je moguća, ali neću je raditi. Pratiću i juli i avgust uporedo, kad budem imao i zvanične podatke.

Savet članstvu i posetiocima: Imajte u vidu da podaci koji se ovde objavljuju nisu uvek realni, ali su bar postavljani vrlo savesno. 'Sertifikat' za svoja merenja imaju stanice u Inđiji i Knjaževcu, a po meni, to zaslužuje i Trstenik (naravno, reč je o stanicama koje su van zvanične sinoptičke mreže). Objavljene podatke treba uzeti sa rezervom, ali prema primedbama proisteklim iz analiza koje ću preuzeti na sebe.

Savet Kimiju: Nastavi sa svojim radom, ali znaj da tvoji podaci, iako savesno osmatrani, moraju biti korigovani. Ako želiš da ih koriguješ na pravi način, svoju stanicu odnesi na poređenje na klimatološku stanicu u Vrnjačkoj Banji ili je odnesi u RHMZ u Beograd. Ako se odlučiš za to, javi mi se na PP.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #24 poslato: 28. Avgust 2009. u 08:36 »
Jutros u 08 h (06 UTC) podaci iz Kraljeva "odlutali" su u Sjenicu, najpre na sajtu RHMZ Srbije, a to je "povuklo" i objavljivanje velike greške i na svim synop izveštajima...

Sajt RHMZ Srbije:
Sjenica 18  991.1  NE  1  88  23  Vedro
Kraljevo 18  991.1  NE  1  88  23  Vedro

Synop:
13369 SJENICA 17.9 15.3 12  NE 1  88 991.1 1016.6 CLEAR  20.00 
13376 KRALJEVO 17.9 15.3 12  NE 1  88 991.1 1016.6 CLEAR  20.00 

Eto, za kontrolu podataka dovoljno...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #25 poslato: 28. Avgust 2009. u 14:32 »
Ptprince, slazem se od reci do reci sa tobom. Nismo ovde na forumu da se takmicimo ko ima vise padavina ili gde je toplije/hladnije...
Nama trebaju egzaktni podaci a ne necije projekcije i zelje...
« Poslednja izmena: 04. Septembar 2009. u 16:24 ptprince »

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #26 poslato: 10. Septembar 2009. u 08:45 »
Još jedna nebuloza "omotrenih" na sajtu RHMZ Srbije, Banatski Karlovac u 08 h (06 UTC) otišao u Niš...

Banatski Karlovac 20  1009.8  N  1  64  23  Pretežno oblačno
Niš 20  1009.8  N  1  64  23  Pretežno oblačno


A u Nišu je 13.4°C...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #27 poslato: 10. Septembar 2009. u 08:57 »
nešto smrdi u Nišu od jutros
od 06UTC synop kaže
Tmin=15.0°C
a T=13.4°C

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #28 poslato: 10. Septembar 2009. u 09:16 »
Hvala na upozorenju, kolege (kao i na onom prethodnom)!
Pregledajući insajderski materijal, zaključujem da je Niš neispravan, a Banatski Karlovac ispravan.
Niš je neispravan samo u sekciji iza 333. Tmin je sigurno bila niža od 15.0, jer i okolni termini imaju manje od 15°C. Najverovatnije je da je Tmin bila 13°C, jer je na aerodromu Niš Tmin bila 12.0°C.

Što se 'nebuloza' tiče, one bi trebalo da bivaju rešavane. Međutim, svako misli da ima zna najbolje (stara srpska boljka), a neke osnovne stvari se ne uočavaju. Niko, izgleda, nije dovoljno svestan da je neophodna kontrola podataka pre njihovog emitovanja u GTS.
Dok to ne bude rešeno, 'nebuloza' će biti. Žao mi je što je tako, ali trenutno nisam u poziciji da to rešavam.

Još jednom, hvala na uočenim propustima. Ovim prikupljamo materijal za borbu protiv grešaka, ali na pravi način.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #29 poslato: 10. Septembar 2009. u 09:23 »
nešto smrdi u Nišu od jutros
od 06UTC synop kaže
Tmin=15.0°C
a T=13.4°C

Ništa drugo Dejane, samo su u RHMZ "pobrkali" podatke Banatskog Karlovca i Niša, pa i u synop-ima...evo...

13180 BANATSKI KARLOVAC 19.8 15.0 13  N 1  65 1009.8 1020.5 6 0 20.00
13388 LYNI NIS 13.4 15.0 13  N 1  98 1009.8 1020.5 6 0 20.00

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #30 poslato: 10. Septembar 2009. u 09:27 »
Ništa drugo Dejane, samo su u RHMZ "pobrkali" podatke Banatskog Karlovca i Niša, pa i u synop-ima...

Objašnjeno. Tako je to kada radi automatika bez kontrole.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #31 poslato: 13. Septembar 2009. u 11:10 »
Još jedan biser RHMZ-a u11h  :doh:

 Лесковац     0 C     988.5      NE      67      281      4      Ведро
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #32 poslato: 13. Septembar 2009. u 21:33 »
Synoop od 20h

 VRŠAC   
   
0.0  C   
-   
JI
   
79 M/S

Pretežno oblačno
   
Suvo, u prethodnom terminu kisa
   
   
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #33 poslato: 13. Septembar 2009. u 22:11 »
na METEOS site-u  je mislim OK

WMO  Station  Temp  Tmax  WDir  Ws  Wmax  RH  Press  Pres0  Clouds  ccl  Vis  Prec  Snow  sol  Weather type
13183  LYVR VRSAC  18.5  25.3  75  1004.2  1014.2  Clr-2  10.00 

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #34 poslato: 14. Septembar 2009. u 09:23 »
Ljudi, hvala što primećujete greške. Nego, pitam se da li vam treba ispravka za te podatke odmah? Možda neko objašnjenje?
Ako vam treba ispravka, za kvalitetnu ispravku mi treba pravi zapis (što mogu da dobijem posle mesec-dva, ili možda malo više), a dotle mogu samo da nagađam.
Ako vam treba opbjašnjenje zašto je to tako ispalo, ogromni udeo čine loše kodirani/dekodirani SYNOPi. Ređe je greška osmatrača.

Ja se samo nadam da je to sve u cilju prikupljanja materijala za borbu protiv loših GTS poruka. To u ovom trenutku jedino ima svrhe.
I još jedan detalj: Kada se odlučimo za unapređenje naše (nažalost, dobro zaparložene) baze podataka u smeru sutomatskog ažuriranja podataka sa GTS poruka (SYNOP, METAR), onda će ovaj lov na greške biti i lakši, a i imaće neki konkretan cilj - stvaranje naše SM baze. To nije ništa nelegalno, jer su GTS poruke dostupne svima na internetu, a to čine i brojne meteorološke firme (recimo NOAA, ECMWF...).

Eto lepog motiva da se krene u unapređenje baze. Šta mislite?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #35 poslato: 14. Septembar 2009. u 10:23 »
ako mogu nešto da pomognem ja sam tu!!!

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #36 poslato: 14. Septembar 2009. u 17:39 »

Eto lepog motiva da se krene u unapređenje baze. Šta mislite?

Mislimo... :idea:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #37 poslato: 15. Septembar 2009. u 10:13 »
Još samo da se jave izvršni tvorci baze... (imena poznata redakciji :D)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #38 poslato: 23. Oktobar 2009. u 13:53 »
U Novom Selu košava razbija  :o  :o......Jaka i vrlo jaka,ima udara sigurno do 15 M/S   :-[ :o  :o Inače oblačno i toplo,Takt 14C.

Au, sine...Kimi, gde se seti ove košave :?: U prognozi vremena je ima za tipično košavsko područje, ali kod nas (bar u Trsteniku), a tu smo na par kilometara, bilo je SE vetra do 3 m/s...Otkud ovih 15 m/s (oko 60 km/h),,,?  Nisam više načisto da nam se na toj (maloj) razdaljini ekstremno razlikuju vremenske prilike...dugo unazad :!: :?: Ne znam, nisam pametan... :!:

Evo šta se desilo u ovo vreme.
Kruševac je beležio istočni vetar od jedva primethin 1 m/s. Trstenik je imao merenja slična Kraljevu, SE 3 m/s. Međutim, Lađevci su merili srednj brzinu vetra od 5 m/s. Pri toj brzini je moguće da udari vetra budu recimo između 8 i 12 m/s.
Kopaonik je u isto vreme imao udare SSW vetra (jugovina) od 20 m/s, tako da je potencijala za vrlo jak vetar zaista bilo.
Iz ovoga zaključujem da je Kimijeva opservacija istinita, ali kako je možda malo preuveličao događaj (izvini Kimi, ali mislim da si tome sklon), lako dođdsmo do famoznih udara od 15 m/s.

Još jedna stvar. Usled neaktivnosti na ovom polju, do daljeg se neću angažovati na SM bazi. Tu i tamo ću još komentarisati podatke, ali više ne vidim svrhu, jer to je stvar koju ovde zanima jednocifren broj ljudi. Što bi neko rek'o 'lakše konju bez samara'... ni 'đi-ha' više neću da vičem... (i posle neka neko kaže da sam neopravdano nezadovoljan)

Nema veze, ljudi... vi i dalje pratite, a ja sam tu, krajičkom oka.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #39 poslato: 23. Oktobar 2009. u 14:39 »
Pa dobro,možda sam ga preterao za koji M/S,ali to je samo moja procena,pobogu ne mogu ja tačno da ga ubodem (voleo bih,ali)  :-\  :) !!!!Naravno da to treba uzeti sa rezervom,jel trenutno nemam čime da izmerim jačinu vetra,ali sigurno je bilo udara jačih od 10 M/S,jel se jasno moglo čuti kako obaljuje  neke predmete napolju (kofe,flaše,moj kapak na prozoru kako udara ) Može ona još jače od ovoga da dune,pa da odnese još neke stvačice napolju,tako da  ???  ???
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*