Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Automatske meteorološke stanice  (Pročitano 333472 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.472
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #780 poslato: 31. Mart 2023. u 18:21 »
Hvala na update-u Tihomire, javićemo kada bude u mreži.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #781 poslato: 04. April 2023. u 19:22 »
Mplba za postavljanje još jedne meteo stanice u SerbianMeteo mreži,
to je AMS Končić-Prokuplje koja je u funkciji od 13. februara.

https://vreme.in.rs/koncic/index.php




Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.472
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #782 poslato: 04. April 2023. u 21:40 »
Hvala Rade, javljam kad bude u mreži.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.598
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #783 poslato: 05. April 2023. u 18:49 »
Pitanje za Radeta. Kako se pokazao novi senzor sada kod snežnih padavina? Kakvo je očitavanje?

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #784 poslato: 05. April 2023. u 22:25 »
Senzor je isključivo za merenje padavina u obliku kiše i ne meri snežne padavine, kao uostalom i drugi tipovi kišnih senzora.

Senzor je piezo-električni i radi po principu da kišne kapi  određene mase i brzine kretanja (padanja) padaju na gornju ploču senzora gde se nalazi piezo-električni senzor koji ovaj pritisak (udare) kapi kiše pretvara u električni signal, a zatim se uz pomoć određenog algoritma, mikroprocesorom na izlazu prikazuje količina padavina u milimetrima.

Da bih uporedio kišne padavine piezo senzora, napravio sam posudu sa levkom i upoređujući ova dva merenja dobijaju se slične količine, s tim da piezo senzor može da detektuje sam početak padavina i ukoliko su kratkotrajne i zabeleži ih. Dok se ovako male padavine zadrže na površinu levka u obliku vodenih kapi i ne siđu u posudu, pa se ova minimalna kiša i ne registruje.
Poslednje padavine koje su se nagomilale na levku sam otopio i dobio vodeni talog, te sam tu vrednost uneo manuelno u softver meteo stanice.

Inače što se tiče drugih senzora (ima ih 7) na samom WS-90, odlično su se pokazali u ovih mesec ipo dana rada stanice.

Ultrasonični merač brzine i smera vetra detektuje i najmanju brzinu vetra, a senzor temperature je tačnosti 0,3C i može se na bazi stanice podesiti kompenzacija i uticaj sunčevog zračenja na izmerenu temperaturu, tako da su merenja spoljašnje temperature sa visokom tačnošću.
Videću kako će biti leti pri znatno višim temperaturama i intenziteta sunčevog zračenja, pa ako zatreba imam i spoljašnji senzor temperature iste tačnosti, koji se može postaviti u meteo zaklon.

« Poslednja izmena: 05. April 2023. u 22:36 rade »



Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.472
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #785 poslato: 17. April 2023. u 13:34 »
Stanice Končić i Trnovec su ubačene u mrežu.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.598
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #786 poslato: 17. April 2023. u 14:14 »
Senzor je isključivo za merenje padavina u obliku kiše i ne meri snežne padavine, kao uostalom i drugi tipovi kišnih senzora.



Kod drugih senzora za padavine (posuda u obliku levka) izmeri padavine (sneg) kada se otopi, ovde to nije slučaj. U svakom slučaju odlična stanica za mesta gde u zimskim mesecima sa snegom ima ljudi koji mogu ručno da ubace podatke za snežne padavine. Šteta je što još uvek nema ovih stanica za nabavku kod nas. Ima puno dodatnih senzora koji mogu da se prikače na stanicu.

Ja merkam nešto ovako. Zelja mi je da postavim stanicu na planini Juhor na nekih 660 m.n.v.
https://www.ecowitt.com/shop/goodsDetail/199#

Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 804
  • Starost: 60
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #787 poslato: 10. Jul 2023. u 19:10 »
U subotu sam napravio godišnje čišćenje meteo postaje. To uradim svake godine. Slike kako je to izgledalo.
Skidanje T/H senzora sa nosača.

Otvaranje kućišta senzora, prljav i prašnjav

Potpuno rastavljen

T/h senzor nakon godine rada



Zaštita senzora sada potpuno čista


Ponovo sastavljen cijelo kučište senzora

Davisov senzor kvalitete zraka, čišćenje pomoću komprimiranoga zraka, kompresora.