Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Automatske meteorološke stanice  (Pročitano 332601 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #60 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:29 »
Jaooooooooooooooooooooo ne mogu da verujem sada sam skontao.  :lmao: To je pontonski mosta na osnovu kog sam se orijentisao.  :redface: Ne postoji Varadinski ovo je slika kada je srušen most u NATO bombardovanju. Eno ga i most slobode fali mu sredina tek sada sam skontao.  ??? Dobro ipak ga pretera. Promašio sam za 500m, ali i dalje je AMS Rimski Šančevi udaljena oko 7km vazdušnom linijom.  ;)

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #61 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:37 »
E Joe, kad cepidlacimo. Promasio si za 800m  :lmao:

Zakacio sma merac Mileticu za ruku i povukao preko autoputa gde pocinju Sancevi (znaci moze biti i dalje). Stanica je tu negde, a ako nadjes i neku sliku stanice i okoline mozemo je tacno locirati jer je tu visoka rezolucija  :smartass:

Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #62 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:38 »
Bio sam i ja u NS, iako nisam odatle. Zato ću da oGooglam na vaše prepirke uz mali komentar. Rimski Šančevi jesu tamo gde je obeleženo, a centar NS, pa ne znam. NS nije baš mali i vi najbolje znate šta je to centar.
Bodo, ti si izgleda blizu Dvora u Kamenici, gde je bio nekada Pokrajinski hidrometeorološki zavod, je l' da? I meni je to lepši kraj, ne zbog toplije klime, već naprosto nije ravno k'o tanjir kao leva obala Dunava.
A za stanice imam ovo da dodam: Ja sam svojevremeno skidao podatke sa te automatske stanice, i to u vreme kad su imali na sajtu neku tabelu sa 10min podacima za poslednjih 10 dana. Uh, to je bio materijal! Još to imam. A imam i moju arhivu dekodiranih SYNOPa za celu Srbiju, a bogami i za nekoliko lokacija u CG. Moja zapažanja o toj stanici su upravo potekla iz poređenja tih podataka. I slažem se sa tobom da pri oblačnom (i padavinskom) vremenu ta stanica je pokazivala suvisle rezultate. Ali vedre noći i naročito sunčani dani su katastrofa!
Inače ne znam koliko znate, ali je sinoptička stanica u NS do 1978. bila na Petrovaradinskoj tvrđavi. Tamo, čini mi se, sada nema merenja, i ne znam da li su ukinuta odmah po premeštanju sinoptičke stanice na onu ledinu ili su još neko vremen bila kakva-takva osmatranja. Kao 'stogodišnjak' pamtim da je stanica premeštena u vreme formiranja Pokrajinskog HM zavoda. I čini mi se da je ta livada super za praćenje vremena i klime bez uticaja grada, a koliki je uticaj grada, ko će ga znati.
I ko ti je rekao da su Šančevi AMS? Ubeđen sam da je to manuelna stanica. Pa sam si se žalio do malopre.
I još nešto, Joe, da dopunski objasnim. Za forum sam čuo s jeseni prošle godine, ali ga nisam posećivao uopšte do proleća ove godine. Pošto rođendane pamtim, pozvaću se na ovaj podatak idućeg aprila  ;).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #63 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:39 »
Promasio si centar za kilometar ;D Jos je prema crvenom krugu. A vazdusnomo linijom do Rimskih Sanceva ima tacno 6 km. Na donjem obodu crnog kruga se nalazi stanica na poljoprivrednom fakultetu.

I jos jedna zanimljivost. Ja sam sa desne strane Dunava (kad se nadje sredina izmedju plave i crne kruznice pa u toj visini) i imam topliju klimu nego Joe :first:

Bodo, Bodo... (klima,mikroklima, he, he... eto, to si ti!) Pa i 6 km je previše daleko za validna osmatranja grada formata Novog Sada. Pa, vidite Beograd... Opservatorija "Karadjordjev park", te Košutnjak, pa Weather2Umbrella ima stanicu u centru, takodje, pa "Meteos" u Kumodražu... Malo li je? Novi Sad bi trebalo da ima dobru stanicu u centru (ili bliže centru), mada i Šančevi imaju u nazivu "opservatorija", ali, čini mi se, nedovoljna! Hvala obojici!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #64 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:41 »
E Joe, kad cepidlacimo. Promasio si za 800m  :lmao:

Zakacio sma merac Mileticu za ruku i povukao preko autoputa gde pocinju Sancevi (znaci moze biti i dalje). Stanica je tu negde, a ako nadjes i neku sliku stanice i okoline mozemo je tacno locirati jer je tu visoka rezolucija  :smartass:


Zakacio sma merac Mileticu za ruku i povukao preko autoputa gde pocinju Sancevi (znaci moze biti i dalje). Stanica je tu negde, a ako nadjes i neku sliku stanice i okoline mozemo je tacno locirati jer je tu visoka rezolucija  :smartass:
Imaš fotku stanice na sajtu RHMZ, ako ti to nešto pomaže. Ja mislim da je stanica na prvoj raskrsnici prema severu od autoputa, vidi se tu nešto tako. Ja ovde nemam GoogleEarth, pa pričam na osnovu priloženih fotki.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #65 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:47 »
Bodo, Bodo... (klima,mikroklima, he, he... eto, to si ti!) Pa i 6 km je previše daleko za validna osmatranja grada formata Novog Sada. Pa, vidite Beograd... Opservatorija "Karadjordjev park", te Košutnjak, pa Weather2Umbrella ima stanicu u centru, takodje, pa "Meteos" u Kumodražu... Malo li je? Novi Sad bi trebalo da ima dobru stanicu u centru (ili bliže centru), mada i Šančevi imaju u nazivu "opservatorija", ali, čini mi se, nedovoljna! Hvala obojici!
Beograd? Uh, to je već moj teren. Tu ima mnogo više stanica, pa ću reći nešto i o AMS u BGDu.
W2U ima stanicu na ulici, i to prikačenu za neki prozor. Braće Jugovića nemaju tu širinu za neka valjana merenja.
Meteos ima Trošarinu. Kumodraž je selo južnije od Beograda, od Troše, ali se maltene lepi na Trošu. A na tom potezu, negde 200-300 m od Troše je zgrada EPSa u čijem dvorištu je stanica.
Košutnjak - Zavod ima i manuelnu i automatsku. Eno, na Google-u vidite RHMZ u visokoj rezoluciji sa sve zaklonima i zgradom u obliku nekog ludačkog slova H, k'o da je bolnica :) Automatika je na sajtu Zavoda očigledna.
Pa u Trsteniku ima AMS. Nije Beograd, ali radi super.  ;D
Moja stanica je poluautomatska. Stisneš me i ja radim!  :lmao:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #66 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:50 »
Bodo, Bodo... (klima,mikroklima, he, he... eto, to si ti!) Pa i 6 km je previše daleko za validna osmatranja grada formata Novog Sada. Pa, vidite Beograd... Opservatorija "Karadjordjev park", te Košutnjak, pa Weather2Umbrella ima stanicu u centru, takodje, pa "Meteos" u Kumodražu... Malo li je? Novi Sad bi trebalo da ima dobru stanicu u centru (ili bliže centru), mada i Šančevi imaju u nazivu "opservatorija", ali, čini mi se, nedovoljna! Hvala obojici!

Ne samo obojici, nego trojici! Hvala i PtPrince! I ja sam merenja u Novom Sadu nešto uvek vezivao za Petrovaradin, ne znajući gde su Rimski Šančevi, otuda je i proisteklo moje pitanje... Hvala!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #67 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:52 »
Evo zbunilo me ovo tvoje merenje. Ovo je tvoja slika. Sada me baš zanima tačna razdaljina vazdušnom linijom.



Ako je ovde neko prepozna nek javi.

I da je 3km previše je. Pa RHMZ na osnovu te stanice može javiti potop, a u centru da ne pada ni kap kiše. Pogotovo kod mene koji sam još dalji Rimskim Šančevima.

Bodo imaš zadatak kada si tako stručan da odrediš tačnu razdaljinu meteorološke stanice vazdušnom linijom od centra i od moje zgrade. Može? Živo me zanima.

Što se tiče stanice na Petrovaradiskoj tvrđavi mislim da sam je video samo joj se kanda ne može prići. E sad to da li se beleže merenja nikada nećemo saznati.

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #68 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:55 »

Pa u Trsteniku ima AMS. Nije Beograd, ali radi super.  ;D
Moja stanica je poluautomatska. Stisneš me i ja radim!  :lmao:

Moram da se nasmejem poredjenju sa Trstenikom.... ha, ha, ha... Pozdrav :D

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #69 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:58 »
Prince, nismo se razumeli. Kad sam rekao po visini mislio sam da se povuce po x osi.

Kad spominjes stanicu na tvrdjavi, penjao sam se na taj bedem pre 7-8 godina, jednog jako ranog jutra, pa na merdevine... Da ne pricam sad :ziveli: Tu je najvisa tacka tvrdjave. Uglavnom, nesto sam se zezao pre godinu dana pa mi ostala fotka na kompu...

Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #70 poslato: 05. Decembar 2007. u 15:05 »
To je to Bodo, mene sramota da kažem ali sam prvi put video tu meteorološku stanicu tek pre nekih godinu ipo dana.  :redface: Ti su lud inače. Šta sve ti nemaš na tim slikama. Šta god spomenem ti mi pokažeš sliku. Samo na maratonu nisi uslikao radarski centar na Fruškoj Gori. Nikada ti neću oprostiti.  ??? Inače ova fotka ti je fenomenalna!!!  :o

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #71 poslato: 05. Decembar 2007. u 15:11 »
Veruj mi Joe, ja se ne bih ni setio te stanice da Prince nije spomenuo. Iako sam tada kada sam se penjao cak i zavirivao u to cudo :lmao:

A za radarski centar je trebao dobar fotoaparat, a ne onaj moj krs.
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #72 poslato: 05. Decembar 2007. u 15:12 »
Postojanje zaklona obećava... Samo da ne bude 'obećanje ludom radovanje'. Ne znam ni koga da pitam. Ima li tamo meteorologa na Šančevima koji bi mogli nešto da kažu u vezi tih merenja? Jeste li se vi nešto raspitivali? Uh, pitanja previše, a odgovora još nema.
Hej, Bodo, fotka je superiška. Kad mih samo mogao da se preselim u te krajeve da živim, ali imam celu porodicu da vučem sa sobom, i ženin posao, i sve. Vrtić i škola svuda postoje pa se ne sekiram za decu. Vidi taj lepi plato...
A ja sedim u kraju, čuvam decu i merim!  :lmao:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #73 poslato: 05. Decembar 2007. u 15:33 »
Koji su standardi kod postavljanja meteoroloskih stanica? I na ovoj slici se vidi da su instrumenti odignuti od zemlje pa me zanima da li je to svuda tako? Postoji li standardna visina? Mora li biti iznad trave? Koliko udaljeno od objekta itd...
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #74 poslato: 05. Decembar 2007. u 15:37 »
Temperatura se meri u onoj kućici na 2m visine, vetar na 10m visine. To je sve što znam. Drugi će ti bolje objasniti.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #75 poslato: 05. Decembar 2007. u 15:50 »
Koliko ja znam, teren treba da bude reprezentativan za prirodnu okolinu. Dakle, trava je nužna, rekao bih.
Udaljenje od objekta treba da bude dovoljno da oni ne utiču na merenje. Koliko blizu treba da budu da ne utiču na merenje ne bih znao da kažem. Nisam našao nikakav normativ za to. Mislim da se kod nas sve radi 'odokativno', pa i to.
Joe je tačno rekao za standarde merenja temperature i vetra. Otvor kišomera je kod nas na 1.2 m iznad tla, a na planinama i više. Mislim da je 2m, a možda i malo više. Sve zavisi od maksimalno mogućeg snega.
Imaš i temperaturu na 5 cm iznad tla. Takođe, tu su i temperature zemljišta na raznim dubinama, sve do 1 m dubine.
Ostalo je, bojim se, po slobodnoj proceni, odnosno po metodi 'šacimetrije'. Možda zavisi od mogućnosti lokacije. Sve u svemu, lokacija mora da bude brižljivo birana. Zato se mnoge sinoptičke stanice nalaze u manjim mestima gde god je to bilo moguće, ili malo van grada. Izizetak je Beograd, jer se na toj lokaciji meri još od 1887. godine.
Možda negde postoji WMO dokument o tome. Ovo je ono što sam učio u srednjij HM školi.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #76 poslato: 05. Decembar 2007. u 17:30 »
OK... ali ja imam jedno pitanje... voleo bih da nabavim neku kucnu meteorolosku stanicu. U inostranstvu sam video jednu koja mi se bas svidela. Ima unutrasnju jedinicu sa TFT displejom u boji, merac spoljne temperature (kao neka sonda), i merac unutrasnje temperature. Steta sto nisam zabelezio koji je model. Secam se da je bila nekih 40-tak eur. Ja zivim u zgradi, i tesko da bih mogao ispred zgrade da napravim kucicu (a verovatno bi bila raj za vandale), tako da mi treba nesto drugo. Sondu bih drzao na terasi ili na prozoru, u sustini znam da merenja nece biti bas najpreciznija, ali bar da imam neku orijentaciju.

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #77 poslato: 05. Decembar 2007. u 17:56 »
OK
evo i mene
sto se tice mog objasjenja sto foruma nema na RHMZ rekao sam da je moje misljenje
ali verujem da i jeste tako
jer sam se nesto muvao po toj agenciji za informatku pa znam da su oni imali preporuke kako to treba da izgleda foruma tu nije bilo
Jesu li oni zvanicno od zavoda trazili da ukloni forum to neznam.
Kazem moje misljenje da ovakve organizacije i netrebaju da imaju forum bar ne zvanicno

Meteo stanica Sabac - Vodovod nije vlasnistvo meteosa vec opstine Sabac i to znam zasigurno jer covek koji je kupovao stanicu u ime opstine je moj bivsi sef
 A sad cu polako da procitam ostalo dosta se ovde pisalo
pa da vidimo sta dalje

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #78 poslato: 05. Decembar 2007. u 18:08 »
Ok da potvrdim ovaj deo o meteo stanici
Trava  je neophodna nesme beton nesme betonski putic i sl. samo neke kocke po kojima se hoda
Sisa se 1 nedeljno
Samo postavljanje instrumenata  u krugu stanice je strogo propisano
Bilo bi to jako dugo objasnjenje
ali evo nekih delova
Meteoroloski zaklon(kucica) postavlja se na stubove visine 2m obujene su u belo, sa duplim krovom otvorom ispod i orjentisane tako da se vrata otvaraju prema severu.
Objasnjenje
Bele boje radi refleksije i smanjenja uticaja direktnog suncevog zracenja
Dupli krov opet isto
Otvor dole da bi se merila temperatura vazduha koju uazi odozdo
Otvaranje prem severu da prilikom merenja nebi bilo uticaja direktnog suncevog zracenja dok merimo
Postasvljaju se najmanje dva zaklona
U jednom se nalazi psihrometar( termometar i vlazni termometar)
Tmax i Tmin
U drugom Pisaci Termograf i Higrograf
E sad da neduzim ima li koje konkretno pitanje da nepisem redno

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #79 poslato: 05. Decembar 2007. u 18:23 »
Vidim da ste nesto spominjali i RC F: Gora i slike
Ja ih imam gomilu ali razumite me da jednostavno nesmem da postavim ipak su to kolege a i inace stav zavoda po  tome je da je to nedozvoljeno