Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Automatske meteorološke stanice  (Pročitano 332668 puta)

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #80 poslato: 05. Decembar 2007. u 18:34 »
Ok da razjasnimo i ovo RHMZ i Pokrajnski zavod
sada postoji samo RHMZ pokrajnski je ukinut cini mi se 1991 (cini mi se)ali god pre ili kasnije nije tolko bitno
Sto se tice metoda merenja kontinuiteta i sl nista se nije promenilo osim u delu PGZ (vojvodina ga nije imala dok nije vraceno pod RHMZ negde  1992 god pocelo je sa pripremama za formiranje vojvodine)
Nemojte me drzati za god god pre ili kasnije.
Nekada je GMS u N.Sadu bila na tvdjavi zasto je premestena nemam pojma
U Kamenici u onom nekom dvorcu se nekada nalazio pok. zavod a sad deo administracije nesto od laboratorije i nesto od hidrologije
A da dodao bi i ovo
Smatra se da je pokrainski zavod imao dobru prognozu vremena i da je bio dobro opremljen
A ljudstvo je dobrim delom slato na skolovanje ili doskolovanje u Reding(evropski centar za kratkorocnu prognozu)

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #81 poslato: 05. Decembar 2007. u 21:33 »
moja grska nije kratkorocnu nego sredjorocnu prognozu vremena
http://www.ecmwf.int

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #82 poslato: 11. Decembar 2007. u 09:59 »
OK... ali ja imam jedno pitanje... voleo bih da nabavim neku kucnu meteorolosku stanicu. U inostranstvu sam video jednu koja mi se bas svidela. Ima unutrasnju jedinicu sa TFT displejom u boji, merac spoljne temperature (kao neka sonda), i merac unutrasnje temperature. Steta sto nisam zabelezio koji je model. Secam se da je bila nekih 40-tak eur. Ja zivim u zgradi, i tesko da bih mogao ispred zgrade da napravim kucicu (a verovatno bi bila raj za vandale), tako da mi treba nesto drugo. Sondu bih drzao na terasi ili na prozoru, u sustini znam da merenja nece biti bas najpreciznija, ali bar da imam neku orijentaciju.
Tek sam sada utrošio malo vremena da vidim i ove postove. Čuj, Stefano, verovatno takva 'stanica' bi radila kako treba. Ja imam samo digitalni termometar koji memoriše Tmax i Tmin unutra i spolja i zadovoljan sam, uglavnom. Jedino mi je žao što imam žičani prenos, kroz jedan mali kablić dužine nekih 3 metra. Ta stanica koju si video je svakako bolja od ovog što ja imam. Viđao sam te stvari i mogu reći da iako nije profesionalna, sasvim je dobra za merenja u uslovima koje si opisao ('neka orijentacija', kako si sam rekao).
Dakle, moje viđenje šta treba uraditi je sledeće: Nabavi slobodno tu stanicu. Prijemni deo postavi na terasu. Ne znam koliko ti je terasa zaklonjena, niti koliko je visoko iznad tla (koji sprat), ali gledaj da je postaviš da ne sija Sunce ni u kom trenutku. Ne mora da bude baš terasa; ako imaš prozor koji nije osunčan, postavi prijemni deo tu. Naravno, terasa bi bila bolje rešenje, to znaš i sam. Udalji sondu od zida jedno 10-15 cm (napravi neki držač i utipluj ga u zid, pa za njega fiksiraj sondu). To će biti dovoljno da vazduh korektno struji oko sonde a da se uticaj zida znatno smanji.
Ako Sunce može da obasja tu sondu i pored najboljeg rešenja, probaj nekako da je zakloniš od Sunca. Možda da napraviš još neki provizorni zaklon, ali ne u smislu kućice, već paravana koji bi zaklanjao eventualno osunčavanje iz tog pravca. Udaljenje neka bude isto.
Uf, nadam se da bi to bilo izvodljivo. A bilo bi vrlo interesantno porediti tvoja merenja sa zvaničnim i ostalim merenjima. Ako jošp nisi odustao od te ideje, eto mog predloga, pa se baci u akciju.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #83 poslato: 12. Decembar 2007. u 13:36 »

Bodo imaš zadatak kada si tako stručan da odrediš tačnu razdaljinu meteorološke stanice vazdušnom linijom od centra i od moje zgrade. Može? Živo me zanima.


Evo Boda mi je konačno javio da je izračunao tačnu udaljenost meteorološke stanice Rimski Šančevi i iznosi tačno 8.08km vazdušnom linijom od centra Novog Sada.



Očigledno se stidi da ovde okači sliku, a kada mi je protivrečio je bio veoma glasan (tipa promašio si centar, nije toliko daleko meteorološka stanica i ostalo).  ;)  ;D  Bodo kada ti postavim pitanje odgovori ovde, a ne preko MSN-a, a ne da ja moram umesto tebe da pišem poruku jer hoću na forumu da imam tačnu udaljenost meteorološke stanice od centra. To barem od administratora foruma ne očekujem.  :-\

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #84 poslato: 12. Decembar 2007. u 13:50 »
Lol, mene je mrzelo da kacim sliku pa sam ti je samo copy-paste u msn, a i dalje stojim iza svega sto sam rekao samo ti ne citas sa paznjom. Cak ti ni tu nisam rekao da je stanica tacno tu nego da je po koordinatama u tom pravougaoniku, a moguce tamo gde sam naznacio.
:smartass:
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #85 poslato: 12. Decembar 2007. u 15:18 »
Hm eto sada i dalje nismo sigurni.  ;D

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #86 poslato: 12. Decembar 2007. u 15:22 »
Sad nas vise nije ni briga kad svakako ne meri temperaturu u NS  :zima2
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #87 poslato: 12. Decembar 2007. u 15:32 »
Pa naravno da meri. Često je temperatura skoro identična u celoj Vojvodini kao sada recimo, a kamoli 8km dalje od centra. Vrednosti su se ako si pažljivo čitao šta sam sve pisao u decimalu poklapale sa meteorološkom stanicom na Poljoprivrednom faksu. Jedino vedro vreme i tiho bez vetra može da donese odstupanja.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #88 poslato: 18. Decembar 2007. u 08:57 »
OK... ali ja imam jedno pitanje... voleo bih da nabavim neku kucnu meteorolosku stanicu. U inostranstvu sam video jednu koja mi se bas svidela. Ima unutrasnju jedinicu sa TFT displejom u boji, merac spoljne temperature (kao neka sonda), i merac unutrasnje temperature. Steta sto nisam zabelezio koji je model. Secam se da je bila nekih 40-tak eur. Ja zivim u zgradi, i tesko da bih mogao ispred zgrade da napravim kucicu (a verovatno bi bila raj za vandale), tako da mi treba nesto drugo. Sondu bih drzao na terasi ili na prozoru, u sustini znam da merenja nece biti bas najpreciznija, ali bar da imam neku orijentaciju.

Stefano evo ti jedan link http://www1.at.conrad.com/scripts/wgate/zcop_at/~flN0YXRlPTI1NTQyNTkyNTY=?direkt_aufriss_area=SHOP_AREA_17192&~template=PCAT_AREA_S_browse&p_page_to_display=&catalogs_sub_id=sub7&aktiv=7&navi=oben_2
Ja sam tu kupio stanicu  Moja stanica je WS2307

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #89 poslato: 18. Decembar 2007. u 10:06 »
Stefano evo ti jedan link http://www1.at.conrad.com/scripts/wgate/zcop_at/~flN0YXRlPTI1NTQyNTkyNTY=?direkt_aufriss_area=SHOP_AREA_17192&~template=PCAT_AREA_S_browse&p_page_to_display=&catalogs_sub_id=sub7&aktiv=7&navi=oben_2
Ja sam tu kupio stanicu  Moja stanica je WS2307
Ja kliknuo na link, ali ne radi. Kaže 'Fehler', što će reći 'greška' ili na čistom anglosrpskom 'error'. Molim te, proveri link.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #90 poslato: 18. Decembar 2007. u 10:19 »
Ja kliknuo na link, ali ne radi. Kaže 'Fehler', što će reći 'greška' ili na čistom anglosrpskom 'error'. Molim te, proveri link.

Gle stvarno feler Samo da nije Rudi Feler
Idi onda na http://www1.at.conrad.com pa meni Haustechnik i Wetterstationen

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #91 poslato: 18. Decembar 2007. u 10:32 »
Gle stvarno feler Samo da nije Rudi Feler
Feler ili ne, tek dao ti je gol iz ofsajda. :fball:
Idi onda na http://www1.at.conrad.com pa meni Haustechnik i Wetterstationen
Uh, moram da idem na nečiju mašinu, jer ovde kod mene na Win98 i IE5 neće da se otvara tako lako. Stalno mi iskaču debug meniji. Pogledaću svakako.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #92 poslato: 07. Jun 2008. u 18:28 »
pa ja bih da "ozivim" ovu temu.....
Jeste da nema prave teme za diskusiju,tj. sve ste vec ovde otkrili al ajde.
Ja bih isto kupio AMS,vec ove godine.I imam uslove(pare,gde cu da je postavim) ali nikog nemam u inostranstvu.Da li se u Srbiji moze naci AMS,a da je dobra i ne skupa??
evo vam par sajtova pa proverite to u americi,ievropi...ja bih je tamo nabavio ali nemam nikog u inostranstvu.Imate li vi,i gde??
http://www.ambientweather.com/products.html

http://www.lacrossetechnology.com/

http://www.cresta.nl/

http://www.weatherconnection.com/

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #93 poslato: 07. Jun 2008. u 19:03 »
Može, ako si voljan da nabaviš, postaviću informacije koje znam. Možeš nabaviti sve, od proste, do profi opreme. Ako si zainteresovan, javi, pa ću staviti slike, kontakt itd.
Firma radi već jako dugo. Ja od njih poručujem elektronske komponente iz inostranstva povremeno.

Dakle: poručiš, uplatiš na žiro račun i stigne za oko 30 dana...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #94 poslato: 07. Jun 2008. u 20:40 »
Citat
ja bih je tamo nabavio ali nemam nikog u inostranstvu.Imate li vi,i gde??
Nije to nuznost. Sto se tice kupovine preko interenta radi preko pouzdanih sajtova, platices karticom (ako ti nemas, imaju tvoji roditelji verovatno), samo pre toga vidi da li rade isporuku za Srbiju, ili jos bolje posalji im upit na mail. Medjutim treba i da proveris kolika ce ti carina biti za to, za robu do 100 eur se ne placa carina.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #95 poslato: 07. Jun 2008. u 21:28 »
znaci ja bih platio carinu.....ok hvala vam
Nele ajmo na saradnju.....ja bih kupio ovu stanicu WMR968 Oregon Scientific Wireless Solar Powered Weather Station
kosta oko 200$ postavi mi inf. tj. zamolio bih te da se raspitas kod njih u firmi!
Citat
Nije to nuznost. Sto se tice kupovine preko interenta radi preko pouzdanih sajtova, platices karticom (ako ti nemas, imaju tvoji roditelji verovatno), samo pre toga vidi da li rade isporuku za Srbiju, ili jos bolje posalji im upit na mail. Medjutim treba i da proveris kolika ce ti carina biti za to, za robu do 100 eur se ne placa carina.
Imaju moji.Rekao sam im da moze tako,a ja cu njima dati pare koje sakupim eto otkrio sam porodicni dogovor  ???

Van mreže damil

  • Poruke: 5
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #96 poslato: 07. Jun 2008. u 21:35 »
petar_pan pokušava da bude duhovit. I ja sam u RHMZ pa neznam za Kineske AMS (možda je mislio na Slovačke) . ne zaboravite da Kinezi idu u Svemir.Imao sam priliku da pročitam flajer za qMETOS AMS namenjenu za rad kao agrometeorološka stanica , ali nisam mogao da dođem do cene. Proizvođač je "Pessl insruments Ltd". Na www.epraktikum.co.yu imate ponudu za merenje temperature i vlažnosti sa vrlo lepim softverom. :smartass:

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #97 poslato: 07. Jun 2008. u 21:47 »
ti radis u RHMZ?mozda se znamo damile....

Van mreže damil

  • Poruke: 5
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #98 poslato: 07. Jun 2008. u 21:57 »
možda jocozr,možda. Znam ptprinca ali ne i petra_pana

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #99 poslato: 07. Jun 2008. u 22:11 »
na kom sektoru radis/ili radite??
poznajem dosta njih sa prognoze,upozorenja i najava,bg lawr-a i bioloske prognoze!