Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1348203 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2000 poslato: 24. Septembar 2016. u 11:02 »
Gledam tako karte odstupanja i druge karte od prosle zime i mogu kazem samo da smo mi juznije imali srece da izvucemo  pravi sneg u januaru, moglo lako i bez toga :) A za sledecu videcemo ali ja mislim da ce biti nekako da kazem srednja zima  :)

Bogami ja nisam se probudio, nikad ne primetim zemljotres ni danju ni nocu... Sta je ovo pocelo sa svake strane da nas opkoljavaju zemljiotresi... Kazu ljudi kad je na velikoj dubini a ovaj valjda na 91km se slabije  osete na povrsini...
http://www.juznasrbija.info/vesti/veoma-jak-zemljotres-u-rumuniji-ostetio-se-i-u-nisu.html

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2001 poslato: 24. Septembar 2016. u 14:44 »
Gaara, izgleda da jesu :)

Gledam karte i ne verujem da je EC izbacio uopšte varijantu sa prosečnim T za zimu, obično je na njegovim zimskim kartama Evropa crvena kao paprika  :grin:

Da se ne ponavljamo 1000puta da su to samo sezonske, koje ne moraju ničemu da vrede, ali reklo bi se  da je ipak veća šansa da ove godine imamo bolji "setup" za zimu u odnosu prošlu  :)







Kad smo već krenuli sa ovim, evo još:





NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2002 poslato: 24. Septembar 2016. u 17:35 »
Bio je između nove godine i Božića sasvim pristojan sneg kod nas, a uz to prvi put posle 10-ak godina nisu čistili ulice.


Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2003 poslato: 24. Septembar 2016. u 17:38 »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2004 poslato: 27. Septembar 2016. u 09:35 »
Jedno malo podsecanje bar za mene na uzasno tesku 2012. godinu tj na leto sto se tice temperatura a bio je jos jedan jak tropski talas krajem septembra i pocetkom oktobra... Naspram ovog ono sto nam sledi u narednim danima je uzivanje  :) Ovo su temperature u Nisu 2012. godine...  :hot:

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2005 poslato: 27. Septembar 2016. u 11:26 »
Te godine je prosečna mesečna maksimalna temperatura bila za bar 4,4 stepena viša od normalne 4 meseca zaredom (jun-septembar),    a u 90 od 92 letnja dana je Tmax bila iznad 25C. Još uz onu ludnicu od februara bila je to baš zanimljiva godina.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2006 poslato: 27. Septembar 2016. u 11:50 »
Bio je i dobar sneg pocetkom decembra te godine a posle topla zima 12/13 odnosno nije bilo nekog znacajnijeg zahladjenja i snega...Isla je ta godina iz ekstrema u ekstrem... Ove godine je bilo svega a leto bar meni prijatno pa skoro idealno narocito u poredjenju sa tim 2012. godine  :)
« Poslednja izmena: 27. Septembar 2016. u 12:08 Bart »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2007 poslato: 06. Oktobar 2016. u 11:06 »
Ne bih za ovo da otvaram temu jer znam da niko ne shvata ozbiljno i cesto nasmeje ljude... E sad aj pozitivno je sto vide hladnocu severoistocno od nas iako u kasnijem delu zime ali to sve moze lako da sklizne i do nas a i da bude ranije ako je tacno i bude tu hladnoce.... :)
http://www.accuweather.com/en/weather-news/europe-winter-forecast-2016-2017-stormy-uk-mild-wet-france-germany/60378723


Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2009 poslato: 11. Oktobar 2016. u 08:35 »
E ljudi treba mi radio senzor 433 mhz, za temperaturu i vlagu, imam jednu kucnu ams kupio sam je pre 5 godine ali nemam senzor i dzaba mi sve....ako neko moze da mi preporuci takvo nesto molim vas hocu da kupim??? :grin: :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2010 poslato: 11. Oktobar 2016. u 23:07 »
Oktobar 2010. pomalo lici na ovaj bar prva polovina za koju znamo kakva je i kakva ce da bude...Bio je hladniji i kisniji  a posle toga je usledila jedna prava i lepa zima bez nekih ekstrema a sa snegom taman koliko treba da bude :)


U Nisu termin merenja 20h
Decembar: 10ak dana sa sneznim pokrivacem max visina 9cm
Januar 2011: 14 dana sa sneznim pokrivacem max visina 18cm
Februar: 18 dana sa sneznim pokrivacem max visina 21cm
Mart: 5 dana sa sneznim pokrivacem max visina 8cm
*Mozda sam negde pogresio u broju dana...  ;)
Ovo ne znaci da ce ova zima biti slicna ovoj 2010/2011 ali eto da vidimo da moze i posle hladnijeg(bar pocetka) oktobra moze da bude jedna ok zima... Doduse novembar je bas bio topao...

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2011 poslato: 12. Oktobar 2016. u 00:06 »
http://www.bournemouthecho.co.uk/news/14792598.WATCH__Rare_hole_punch_clouds_spotted_in_the_sky_this_morning/


Ako se dobro sećam te 2010. je prvi sneg u Prokuplju padao na Svetu Petku 27.10. ali se nije zadržao.
Od 2003. je 4 puta prvi sneg ovde padao u oktobru ( najranije 16. ), a 2014 je bila samo susnežica ( to je bilo onda kad su 6 dana pre tog termina neki modeli davali i ledene dane).


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2012 poslato: 17. Oktobar 2016. u 16:07 »
U Januaru je palo 101.3mm što je nov rekord i prva trocifrena količina od kad se vrše merenja za taj mesec. www.hidmet.gov.rs/podaci/meteorologija/latin/Januar_l.pdf

Tako da smo u ovoj godini već prešli 600mm

Kod mene nova 2mm ukupno u Oktobru 56mm.
^^ Bart je verovatno gledao podatke za kolicinu padavina sa "OGIMET-a", koji se cesto ne podudaraju u potpunosti sa dnevnim biltenima, analizama klimatskih karakteristika za mesec i sezonu i meteoroloskim godisnjakom RHMZ-a (u pitanju je manja razlika). To me navodi na pitanje: Koji je od ova dva izvora merodavniji? Primetio sam da su u dnevnim biltenima veoma cesto zaokruzene kolicine padavina na ceo milimetar.
Cini mi se da se i ranije vodila polemika oko ovog pitanja. :hm:

Edit: Preduhitrio si me Bart. :D

Da ipak napisem ovde da ne zatrpavamo aktuelne...
Prema ogimetu za januar u 97.8mm prema ovom mesecnom pregledu 101.3 a prema operativnim biltenima 103.3...
Nije mi jasno verovatno ima jos ljudi koji ne kontaju...U sustini nije mnogo bitno ali verovatno je konacan broj ono sto ode u m. godisnjak...A prema ovome logicno je da je to 101.3mm... A ne znam odakle taj broj...

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2013 poslato: 18. Oktobar 2016. u 18:02 »
Canada winter forecast: Snowy season to yield best ski conditions in years; Arctic blasts to freeze the Prairies

http://view.s6.exacttarget.com/?qs=3038a77c5929aacb6095aba79ffa300b03c245f41ee08ac061b674524ab65e1b04792a738744080c1d3494b629edfaad262b5561f069e81ff66f3592d8b97c73

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2014 poslato: 19. Oktobar 2016. u 08:16 »
Prošli septembar je oborio temperaturni rekord za NEVEROVATNIH 0.004°C, a zanimljivo je da je jun 2016 pao na treće mesto, iako je prethodno i on proglašen najtoplijim, nakon što su uračunati i podaci sa nekoliko stanica na Antarktiku.

http://earthobservatory.nasa.gov/blogs/earthmatters/2016/10/18/nasa-analysis-finds-warmest-september-on-record-by-narrow-margin/

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2015 poslato: 21. Oktobar 2016. u 11:22 »
Jel moze neko ako zna da mi objasni kakav uticaj ima kosava na padavine iz Ns ako je je po visini 850mb i vise jugozapadno strujanje ili juzno...? Kontam na konvektivne ali ovo ne kontam  :)
Edit: Nasao nesto na netu za kosavu i konvektivne oblake, verovatno je isto i za kisu iz Ns, mesa se vazduh i slabi Ns...Evo dole citat iz tog rada
Citat
Košava duva i leti, mada kratkotrajno. Ona tada smanjuje vlagu u sloju ispod nivoa
kondenzacije, a usled jakog mešanja vazduha sprečava razvoj konventivnih oblaka.
« Poslednja izmena: 21. Oktobar 2016. u 12:13 Bart »

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2016 poslato: 21. Oktobar 2016. u 15:24 »


Although it is "early in the game", it is always advisable to monitor snow and ice cover in the Arctic regions as a possible tool in long-distance forecasts for the DJFM time frame. The yearly trends for less icing over the polar regions continue, and locations in Alaska have had their latest dates without snowpack (case in point: Barrow AK). But snowfall is present, and growing in much of Siberia and northern Canada, two very important source regions for Arctic air mass generation. Bottom line: use caution when hearing cries of "winter cancel" over the next four weeks.

Author:
Larry Cosgrove
Chief Meteorologist,WEATHERAmerica

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.280
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2017 poslato: 22. Oktobar 2016. u 18:36 »
http://omsk.monateka.ru/news/skoro_v_omske_vsled_za_snegom_pridut_silnie_morozi/1578038/

Citat
В ближайшие дни в Омске и Омской области оттепели не ожидается и выпавший снег не растает. В регионе уже фактически наступила зима – ожидается до -16 градусов.

Омские синоптики сообщили, что в ближайшие дни ожидаются только отрицательные температуры, а снежный покров сохранится. И если в Омске еще относительно тепло и сыро, то за городом – самая настоящая зима.

Омичей ждут довольно серьезные по октябрьским меркам морозы – до -16 градусов.

В ближайшие дни интенсивность осадков уменьшится, в отдельных районах будет идти небольшой снег. При этом температура воздуха будет понижаться. По 23 октября ночью - 6… -11 градусов, при прояснении – до -16, днем температура воздуха понизится до -1... -6.

В гидрометцентре не стали утверждать, растает выпавший снег совсем или снежный покров сохранится. Но уже можно утверждать совершенно точно: в некоторых районах Омской области зима полностью вступила в свои права.

Добавим, что в прошлом году наступление зимы в Омской области было зафиксировано 21 октября, когда на регион обрушилась сильнейшая снежная буря. , сообщает http://omsk.monateka.ru

Bogami, lepa hladnoca se vec akumulirala u Sibiru ako je suditi po ovom izvestaju iz Omska.
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2018 poslato: 23. Oktobar 2016. u 11:19 »
Ljudi glasajte na cg forumu da bude takmicenje bez obzira iako ne bude neki nagradni fond, vazno je druzenje i zabava, naravno ovo vazi za one koji zele da ucestvuju...
Pozivam i clanove koji nisu do sada ucestvali da se takmice jer nema sta da izgube i ja prosle godine nista nisam znao pa sam se fino snasao, ali i dobro zabavio, zamalo u poslednjem kolu da osvojim max bodova ali vetar omanu za 1m/s  :grin:  ;)  :D

http://195.66.163.19/forumi/index.php?topic=4440.0

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2019 poslato: 23. Oktobar 2016. u 12:18 »
Ja do sada nisam učestvovao, ali bih voleo da probam ove godine ako bude. To što nema nagrada ne bi trebalo da bude neki problem jer sigurno ima dosta ljudi koji bi bez obzira na to rado učestvovali.