Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.  (Pročitano 34318 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« poslato: 12. Maj 2014. u 23:59 »
Novi ciklon nosi ime "Tamara", njen uticaj na vreme počinje tokom sutrašnjeg dana i trajaće sve do vikenda. Očekuju se veoma obilne padavine i jako zahlađenje, pa će sneg padati na višim planinama  i sredinom maja.

Tokom sutrašnjeg dana dolazi do formiranja ciklona oko središnje Italije, koji se zatim premešta dalje na istok prema Bugarskoj, a zatim gore na sever iznad istočnih delova Mađarske, a tokom petka se polako popunjava i premešta svojim centrom preko centralnih delova Balkana.


položaj ciklona u sredu


položaj ciklona u četvrtak


položaj ciklona u petak


Utorak će biti veoma zanimljiv dan što se tiče nestabilnosti, posebno u centralnim predelima gde se očekuje jako smicanje i uz umeren CAPE, postoje velike šanse za superćelije.





Ukupna količina padavine premašiće prosečnu mesečnu sumu padavina za maj mesec, a već su mnogo mesta tu kvotu ispunila prvih dana ovog meseca. Najviše padavina se očekuje u centralnim predelima, gde može pasti i više od 100mm kiše. Nešto manje padavina biće na severu i jugu, ali će i tamo biti od 40 do 70mm.



Treba još spomenuti da će četvrtak biti najhladniji dan kada će maksimalne temperature biti od 8 do 12 stepeni, što je 10-15 stepeni hladnije od proseka za sredinu maja.



Osim hladnog vremena, zbog blizine ciklona, biće i jakog vetra, koji bi u kombinaciji sa jakom kišom mogao doneti dodatne probleme i pričiniti materijalnu štetu.




Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #1 poslato: 17. Maj 2014. u 16:24 »
"Tamara"=Čestereg=107mm! :o

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #2 poslato: 17. Maj 2014. u 19:14 »
Brzi Brod okolina Niša= 78mm!

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #3 poslato: 17. Maj 2014. u 19:19 »
Подлогу за ову ситуацију је поставила Оливера, а Тамара је докрајчила земљу.

Подршка за све потопљене и угрожене да буду јаки и да изађу још јачи из ове ситуације и вечна слава свим жртвама.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #4 poslato: 19. Maj 2014. u 00:59 »
Tamara, Tamara sta nam ovo napravi. :deda:

U Paracinu od cudovista Tamare je palo 110.8mm, u planinskom delu opstine verovatno i vise. :pop:

Van mreže ivanb

  • *
  • Poruke: 186
  • Lokacija: Arilje
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #5 poslato: 19. Maj 2014. u 01:27 »
Može li neko od iskusnih forumaša da pruži tačno objašnjenje uzroka nastanka "Tamare"? Gledah večeras da je CNN na svoj senzacionalistički način izveštavao o poplavama kao "Developing story", pa su prikazivali neke karte. Govorili su u smislu da su bila dva anticiklona, jedan iznad zapadne Evrope, drugi iznad istočne Evrope koji su uzrokovali nastanak jakog ciklona i njegovo dugotrajno zadržavanje na ovim prostorima. Bar sam ja tako razumeo. Pominjali su i neki "cut off", valjda im to znači da je ciklon na neki način bio zarobljen na jednom području.
Inače ovih dana je vrlo stabilno i toplo vreme u ostalim delovima Evrope. Na jugu Rusije je 35C.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #6 poslato: 19. Maj 2014. u 09:17 »
Stvaranje ove sinoptičke situacije je počelo još prošli ponedeljak, kada je jak hladan front prošao preko naših krajeva (vezan za ciklonu na severu), donoseći osetno hladniji vazduh iznad naših predela i sasvim neočekivano, ponegde sasvim solidne padavine

Sinoptička slika Evrope 12. maja 2014.


Količine padavina 12. maja 2014.

1    Kraljevo (Serbia)    10.1 mm
2    Zlatibor (Serbia)    10.0 mm
3    Smederevska Palanka (Serbia)    8.0 mm
4    Kopaonik (Serbia)    7.4 mm
5    Pozega Uzicka (Serbia)    7.0 mm
6    Sjenica (Serbia)    7.0 mm
7    Kragujevac (Serbia)    6.7 mm
8    Cuprija (Serbia)    6.0 mm
9    Valjevo (Serbia)    6.0 mm
10    Krusevac (Serbia)    4.0 mm
11    Leskovac (Serbia)    3.7 mm
12    Veliko Gradiste (Serbia)    3.0 mm
13    Nis (Serbia)    2.3 mm
14    Dimitrovgrad (Serbia)    1.1 mm
15    Negotin (Serbia)    0.7 mm
16    Vrsac (Serbia)    0.3 mm
17    Beograd (Serbia)    0.2 mm
18    Beograd / Surcin (Serbia)    0.2 mm

Upravo je taj hladan front izazvao razvoj više manjih ciklonalnih centara u južnom delu Evrope


Koji su se tokom srede spojili u jedan i polako se premeštao preko Bugarske i Rumunije, donoseći obilne padavine centralnim delovima naše zemlje, pre svega u Sremu, Mačvi i području Beograda.

Tako se 15. maja na tri stanice beleže novi apsolutni rekordi u količini padavina za 24 sata:

Loznica 110.0mm (stari 100.7)
Valjevo 108.2mm (stari 100.0)
Beograd 107.9mm (stari 94.0)

Ciklon je u četvrtak bio najdublji, sa centrom ispod 1000hPa koji se nalazio iznad Rumunije. Ciklon je praktično bez mogućnosti pomeranja jer se snažni anticikloni nalaze iznad Velike Britanije i istoka kontinenta



Ipak tokom petka dolazi do postepenog slabljenja (popunjavanja) ciklona pa su i padavine sve slabije, ali posledice koje je ciklon ostavio za sobom tek će se zbrajati. Svakako nije samo ovaj ciklon uzrok poplavama ovakvih razmera, već ceo prethodni period od mesec dana kada su već zabeležene velike količine padavina (pokušaću kasnije tokom dana da saberem sve te padavine za pojedina mesta).

Na kraju da saberemo ukupne količine padavina od ciklona "Tamara":



Prostorni raspored padavina:

« Poslednja izmena: 19. Maj 2014. u 10:11 Dejo »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #7 poslato: 19. Maj 2014. u 09:29 »
Odlično propraćeno, jednostavno i lako za pregled.
PS Dejo imaš greške u podacima za 18.05. od 18UTC zbog nepostojanja podatka za Požegu pa su ti sve količine pomerene za jedno mesto u tabeli.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #8 poslato: 19. Maj 2014. u 10:01 »
PS Dejo imaš greške u podacima za 18.05. od 18UTC zbog nepostojanja podatka za Požegu pa su ti sve količine pomerene za jedno mesto u tabeli.

Slažem se, biće ispravljeno za par minuta :super:

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #9 poslato: 19. Maj 2014. u 10:37 »
Evo ukupnih padavina od 5 ciklona koje smo ispratili u prethodnih 5 nedelja (35 dana):



Ima tu još nekih sitnih padavina koje tu nisu uračunate, ali to samo povećava ove cifre za par mm.

Prosek za Loznicu u periodu od 1981 do 2010. za april je 62.8mm, a za maj 78.2mm. U prethodnih 5 nedelja palo je 5.6x više padavina od proseka.
Prosek za Valjevo u periodu od 1981 do 2010. za april je 57.9mm, a za maj 59.9mm. U prethodnih 5 nedelja palo je 7x više padavina od proseka.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #10 poslato: 19. Maj 2014. u 12:19 »
Dikiletova poruka iz prognoza, od 10. maja:

Za arhivu  :sos:  Nadam se da se ipak nece obistiniti u ovako brutalnom obliku u suprotnom  :pop:



Ostvarena količina padavina, nevjerovatno podudaranje:



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #11 poslato: 19. Maj 2014. u 17:14 »
Kolosalne padavine u proteklih mesec dana :deda: a "Tamara" ga je zapržila na kraju...

Vrlo teško je prognozirati ovoliku količinu padavina, a gfs je pogodio skoro u dlaku...

možda je trebalo ozbiljnije i ranije upozoriti stanovništvo na ovo, ali sad šta je tu je,

bilo i neponovilo se nikad...


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #12 poslato: 19. Maj 2014. u 22:21 »
Meni je ova Kimijeva poruka ostala urezana i nekako "proročanska"! :o
Kako ne bi bilo poplava aman,svaki potok bi izlio južno od Beograda  a kamoli poplave u slivu malo većih reka....

Situacija je zaista izuzetno ozbiljna.

Po ovome što se nudi Morava ne da bi izlila nego bi haos napravila,a ljudi u mojim krajevima uz Moravu tek što uspeše da posade napokon kukuruz u poljima u ovom kratkom padavinskom predahu...

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #13 poslato: 19. Maj 2014. u 22:58 »
"Istorisjki" maksimum su zbog ovog cikona na teritoriji Srbije premasile reke:

Sava,
Kolubara (preko 8 m)
Tamnava
Ub
Mlava
Zapadna Morava

 :selam:

ne znam za Drinu i Jadar, mislim da nisu..

u BIH znam za:

Bosna
Vrbas
Vrbanja
Sana

Uni je falilo 5, 6 cm, tako nesto, zabelezila je drugi najvisi nivo od kad se meri..

Van mreže Vanja_s_Banja

  • Poruke: 2
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #14 poslato: 25. Maj 2014. u 16:31 »

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #15 poslato: 25. Maj 2014. u 16:45 »
Zasto bas Tamara???

moram da vas podsetim na onu narodnu - "dokoni pop i jariće krsti"...

 ^^ u ovom slučaju, mislim da je u pitanju koincidencija i da nazivi ciklona nisu iz crkvenog kalendara, ali ako nekog zanima nek uporedi imena prethodnih ciklona i mesecoslov -

Van mreže Vanja_s_Banja

  • Poruke: 2
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #16 poslato: 25. Maj 2014. u 17:19 »
Ma znam ja da je u pitanju koincidencija ali mnogo nesto u poslednje vreme ima koincidencija.
Ili ja ludim ili cu morati da uradim jednu studiju, onako statisticki, o svim tim koincidencijama...
Ja bih samo da se nadam da ce Tamara i neko dobro doneti :)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #17 poslato: 25. Maj 2014. u 17:41 »
da ce Tamara i neko dobro doneti :)

pa već jeste: onoliki angažman gomile mladih ljudi - toga odavno nije bilo kod nas...
ja sam pre ovog mislila da naše studente ništa živo na ovom svetu ne zanima i da gledaju samo kako da lako i dobro prođu, da se negde udenu u neku dobru "in" ekipu, da se dobro zabave - sve ostalo je kao bzvz...

ps. ovo je možda off - ali spada u posledice ciklona ;)

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #18 poslato: 25. Maj 2014. u 21:23 »
Mladi ljudi hoce da rade ali problem ove drzave je to sto ti isti ljudi i volonteri bleje na birou među milion nezaposlenih. Sada se pokazalo pravo lice naše omladine.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Ciklon ''Tamara'' 13 - 16. maj 2014.
« Odgovor #19 poslato: 30. Maj 2014. u 18:32 »
Ciklon "Tamara" sam proveo kući u vanrednoj situaciji braneći se od podzemnih voda koje su izbijale iz zemlje u podrum. Padavine je merio moj teča prvi dan i tad mi je on telefonom rekao da je u Valjevu palo 37mm, a tek uveče oko 20h sam na TV-u čuo da je za 12h palo 49mm. Medjutim, drugi dan je i on morao da spašava svoju imovinu u selu Beloševac od nabujale Kolubare, pa ga je menjao kolega. Inače mene teča i njegove kolege često angažuju da zapisujem podatke količine padavina koje potom objavljujemo na internet. Medjutim, iako je meteorološka stanica od moje kuće udaljena nepunih 100m i trebalo mi je samo da predjem Ljubostinju da do nje dodjem, situacija je bila toliko dramatična da ni toliko nisam mogao. Sutradan sam na TV-u saznao da je za 24h tj. od 14-og maja u 06:00h do 15-og maja u 06:00h palo neverovatnih 108.2mm kiše. :oboze: Ljubostinja je upravo tu noć najviše nadošla, a falio joj je tek po koji cm da se izlije. Hvala Bogu, spasila nas je neka luda sreća, a možda i to što su pre dva meseca komunalci očistili celo Ljubostinjino korito, pa se nije izlila. :oboze:

U Valjevu je od ciklona "Tamara" tj. do njenog potpunog kraja 18-og maja palo neverovatnih 196mm, ali je jedan pljusak udario faktički niizčega 19-og maja oko 23h i doneo još 1.5mm, iako taj dan nisu najvljivane nikakve padavine osim ponegde na planinama. I što mi je još čudnije, samo pola sata pre tog pljuščića je bilo potpuno vedro i videle su se zvezde. DaBogDa se nikad više neponovila. :oboze: :pop: :deda: Zbog nje ću omrznuti Bajagu i Borisa Novkovića, iako su sjajni muzičari. ;D