Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2014/2015  (Pročitano 237680 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.197
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #160 poslato: 19. Decembar 2014. u 14:21 »
Као што колега Габесз рече,засад се мало сигурније наговештава то да би око 25-ог дуж западних обала Европе постојао леп антициклон,те да би хладноћа са севера "процурела" и на централни део Европе.

Шта ће даље бити велика је енигма...

Или ће блок (односно антициклон) на Атлантику да се успиње даље на север,и тиме приморати ове циклоне с друге стране Атлантика да се крећу на север,уз северноамеричко копно,или ће пак неки од њих наћи "рупу у систему",пробити се до Британије те уништити "сав труд" и вратити нас на старо остаје да се види.

Оно што мене брине је да,иако се антициклон успиње на север на Атлантику,хладноћа на Гренланду и Исланду не јењава..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 259
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #161 poslato: 19. Decembar 2014. u 14:25 »
Koliko vidim,sad su za 10ak dana vec sasvim izvesne celodnevne temperature oko nule i to one ne bi trebale doci iz rusije i sibira vec iz skandinavije pa cak i zapadne evrope,verovatno ce i sneg pasti,opet ukoliko bude i stepen dva iznad nule cak i uz sneg to ce biti bljuzgavica.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #162 poslato: 19. Decembar 2014. u 14:29 »
Оно што мене брине је да,иако се антициклон успиње на север на Атлантику,хладноћа на Гренланду и Исланду не јењава..
Da, i ja sam to primetio, to je ono sto me najvise zbunjuje u vezi cele ove situacije, ne znam, sa crtanjem tog anticiklona ocekivao sam i vise temperature na Grenlandu i Islandu, nadam se da ce se i to promeniti u narednim danima, da bi sto vise sanse bilo za zimu kod nas.

Van mreže ERCI

  • *
  • Poruke: 195
  • Starost: 37
  • Lokacija: Jugozapadna Srbija-Prijepolje
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #163 poslato: 19. Decembar 2014. u 14:41 »
Svi smo slozni u tome da bi trebalo ocekivati hladnije vreme od 25-26 ,ja to zelim i ocekujem ,ne zbog toga sto sam snegoljubac vec sto zima treba da bude zima zbog zdravlja i slicno ,red je da padne neki sneg i procisti malo ovaj vazduh .
 :D
E R C I

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #164 poslato: 19. Decembar 2014. u 15:04 »
Svi smo slozni u tome da bi trebalo ocekivati hladnije vreme od 25-26 ,ja to zelim i ocekujem ,ne zbog toga sto sam snegoljubac vec sto zima treba da bude zima zbog zdravlja i slicno ,red je da padne neki sneg i procisti malo ovaj vazduh .
 :D

Pa i ne bas... Ensemble je u zadnja 2-3 izlaza podigao znatno temperature za taj period, iako samo nagadja i ne vidi bloking situaciju, sve je i dalje neizvesno.
Za sada mi se stvarno cini kao da ponovo prozivljavamo zimu 2011/2012... Kopija potpuna

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.295
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #165 poslato: 19. Decembar 2014. u 15:50 »
Pa i ne bas... Ensemble je u zadnja 2-3 izlaza podigao znatno temperature za taj period, iako samo nagadja i ne vidi bloking situaciju, sve je i dalje neizvesno.
Za sada mi se stvarno cini kao da ponovo prozivljavamo zimu 2011/2012... Kopija potpuna
Pa ne znam bas, ja sam te godine bio na Tari za Novu Godinu i bilo je dosta snega, bilo je 30 - 40 cm i to nije tada padao nego od pre, znaci da je tokom decembra padao sneg, a sada na planinama zapadne Srbiji nema uopste snega..

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.914
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #166 poslato: 19. Decembar 2014. u 17:59 »
Nisam do večeras hteo da pišem, ali sada mislim da je definitivno izvesna promena vremena krajem meseca u korist ove zime. Bilo kakva preciznija prognoza mislim da bi bila ishitrena i treba sačekati još par dana. Sve zavisi od visokog pritiska nad Atlantikom kako će se i koliko zadrzavati !

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.629
  • Lokacija: futog
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #167 poslato: 19. Decembar 2014. u 18:56 »
u slucajevima kada treba da zavlada zimski scenario.,vecina slucajeva kaze da EC se priklanja GFC, e sad....trebalo bi vratiti forum unazad dve godine pred onaj veliki snegopad i uporediti EC i GFC u njihovim najavama sedam do deset dana ranije od date promene vremena... :kafa:... a i ranije, ako je vec neko to otpratio neka da komentar bash me zanima :popcorn:

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.077
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #168 poslato: 20. Decembar 2014. u 00:08 »
Генерално добри модели данас и вечерас,држи се фино и даље блок над Атлантиком,изгледа да ће ипак превагнути ситуација на страну нас зимољубаца,тако да константно расте шанса да у нову 2015 уђемо у зимском амбијенту...

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #169 poslato: 20. Decembar 2014. u 02:38 »
Као што рече Медо, све више и више расту шансе да добијемо зиму крајем ове и почетком следеће године.
 А посебно ми се свиђа овај последњи излаз GFS-а, јер црта прилично обилан снег 30. и 31. децембра, а можда понегде и за новогодишњу ноћ :zima1, што би било стварно бајно, jeр баш дуго није падао снег за новогодишњу ноћ..

Ево и Ensembl-a. Главни и контролни излаз се скоро поклапају, а и Ensembli су добри по питању зиме.



Надамо се да ће се овакви излази наставити. :pop:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #170 poslato: 20. Decembar 2014. u 09:24 »
Nastavljaju se dobri izlazi za zimu u Srbiji, i dalje se crtaju padavine, tj. sneg oko 30-og i 31-og, i u odnosu na prethodni izlaz ovaj poslednji od GFS-a crta jos nize temperature od 1-5. Januara, samo neka se nastavi tako.

GFS takodje crta i ciklon iznad Crnog mora oko 5. Januara koji bi se kretao od istoka ka zapadu, naravno, to je jos daleko i potpuno su otvorene sve mogucnosti, kako da se to ne desi, tako i da se to desi. Ali kad bi se desilo onda bi smo konacno dobili pravi sneg na vrlo niskim temperaturama, slicno kao u februaru 2012., od ovog ciklona bi i Vojvodina imala dosta snega, sto bi bilo odlicno, jer od onih mediteranskih ciklona obicno lose prodjemo ovde u Vojvodini, uvek smo tu negde na granici padavina pa dobijemo znatno manje kolicine snega od nekih drugih krajeva zemlje :)
« Poslednja izmena: 20. Decembar 2014. u 09:42 Kimi »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.197
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #171 poslato: 20. Decembar 2014. u 09:32 »
Sada je već sasvim sigurno zahlađenje 26-og,ali mi je žao što se (bar zasad) ne daju gotovo nikakve padavine.Ima tu i više nego dovoljno hladnoće za snegopad i do nizija.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #172 poslato: 20. Decembar 2014. u 11:07 »
 ^^ NIje tu jos nista kristalizovano, padavine modeli svakako uvek crtaju sa delimicnom preciznoscu ( sto je i normalno..) Evo recimo-mada ne volim da gledam onu drugu stranicu +198h..- ENS-i uopste nisu nesto poseno ubedjeni u to zahladjenje nakon NG, a njihov prosek daje neki kilav, nestandardan i vrlo kratkotrajan "blok" na Atlantiku, pa bi nakon 5.jan. opet bilo jovo nanovo.. Dakle sve je to jos neodredjeno,i neubedljivo-sto je i normalno obzirom na daljinu perioda. Ono sto ipak daje nadu je veliko i znacajno razilazenje ENS-a za taj period. ( +12 do -15C na 850hPa) pa ostaje da se prati hoce li ipak sinoptika doneti zimoljupcima dugo cekani pun pogodak. Dakle, dosta stvari jos treba da se slozi da bi do toga doslo.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #173 poslato: 20. Decembar 2014. u 13:17 »
GFS ensemble crta od 26 ciklon oko, Crnog mora sto bi znacilo, da ce za, Vojvodinu biti snega dosta al vec oko 1 crtaju se cikloni nad Grckom sto znaci sneg ce dobiti cela Srbija ,samo  da ovako ostane i ovaj gfs vidi sve do petog januvara priliv debelog minusa, i  jos samo da EC se poklopi imali bi sanse za zimu i to pravu, od 31 do 5 januvara 2015. Samo da se za nas zimoljubce ostvari. :kafa:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže ERCI

  • *
  • Poruke: 195
  • Starost: 37
  • Lokacija: Jugozapadna Srbija-Prijepolje
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #174 poslato: 20. Decembar 2014. u 14:45 »
Jedno je samo izvesno,od ponedeljka lepo i toplo vreme . . .  A za sneg cemo morati jos malo da sacekamo,nista jos nije izvesno .
E R C I

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.914
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #175 poslato: 20. Decembar 2014. u 20:17 »
Sve je daleko, ali i GFS i EC vide zimski scenario za kraj godine. Samo mi se čini da Ec vidi mnogo jači i prostraniji blok, dok GFS vidi dosta nesiguran blok koji bi bio brzo i narušen. Vreme će pokazati ko je upravu...

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #176 poslato: 21. Decembar 2014. u 01:44 »
GFS 18z za razliku od GFS-a 12z napravio je korak unazad sto se tice zime u nasim krajevima. EC nekao mi se cini  daje bar za sad stabilniji blok na Atlantiku. Ostaje da pratimo dalji razvoj dogadjaja i da se nadamo da cemo konacno imati pravi zimski docek nove godine.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #177 poslato: 21. Decembar 2014. u 06:03 »
 ^^ А овај излаз GFS-a, оде корак унапред што се тиче зиме. Имали би добру порцију снега од 29. децембра, а снега би било и почетком године. Модели су још увек доста не одлучни око тог захлађења од 26.

Падавине ће доста зависити од циклона код Британије, тј. од јачине фронта који он пошаље, јер у овом излазу је циклон много јачи тј. дубљи, па би и фронт био јачи, и Ђеновка би одмах реаговала формирањем циклона, који би нама донео снег када би зашли у његов хладни сектор.

Јачина циклона у претходном излазу:



И сада



И од овог фронта добијамо једну Ђеновку





А ево како је то било код претходног излаза:



Питање је како ће се на крају поставити барички системи, и да ли ће се овакави излаз уопште и остварити ( ја се надам да хоће).

Ето, то је нека моја анализа и мишљење. :D Ако сам нешто погрешио, ви исправите и додајте шта има.

Van mreže Deni

  • *
  • Poruke: 141
  • Lokacija: Skopje-Kozle
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #178 poslato: 21. Decembar 2014. u 21:26 »
Znam da je vrlo rano al ne svidja mi se trend zadnjih izlaza EC&GFS-a za period iza 29-og... osobeno za moj kraj

Nadam se samo da che planine konachno dobiti svoju porciju snega.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #179 poslato: 22. Decembar 2014. u 03:11 »
 :bang:




То је најбољи могући опис зиме према последњем излазу GFS-a, а и остали модели нису далеко од тога..