Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jesen 2018  (Pročitano 54606 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.228
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #40 poslato: 02. Novembar 2018. u 17:07 »
Čisto kao zanimljivost, GFS-ova karta tačke rose u prizemlju u dalekim satima, kao posledica prodora hladnijeg vazduha sa severoistoka na rubu  anticiklona:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #41 poslato: 02. Novembar 2018. u 21:11 »
Moglo bi biti svasta tamo posle 15 novembra ukoliko se nasadi Skandi Ac,ogromna kolicina ledare se talozi u Sibiru,a Ec konstantno njusi smirivanje Atlantika

Do tada dobicemo samo pipak Sibirca koji ce vratiti tempe u neku normalu
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Jesen 2018
« Odgovor #42 poslato: 02. Novembar 2018. u 22:03 »
Došlo je do naglog povećanja snježnog pokrivača u tom azijskom dijelu kontinenta. Snijeg u tom području može biti dobar "prognozer" za zimu u Evropi i Americi, jer je više uslova za slab PV. Međutim, ove godine je do zadnje dekade površina snježnog pokrivača bila vrlo mala, a onda je u zadnjoj dekadi dostigao prosječne vrijednosti ili čak i malo veće u zadnjih 10 godina. Za povoljne zimske uslove na oba kontinenta je bolje da imamo dobar  rast snježnog pokrivača za veći dio oktobra, a ne samo zadnju trećinu mjeseca. Ipak, to ne znači loše stanje za zimu po Evropu u nastavku. Zanimljiva su dešavanja u stratosferi za ovaj mjesec.
« Poslednja izmena: 02. Novembar 2018. u 22:38 Pulsar_ »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.489
  • Lokacija: Niš
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #43 poslato: 02. Novembar 2018. u 23:17 »
Kolega diktatore tesko da bi od tog hladnog vazduha bilo kod nas nesto dokle  god zonalni vetrovi imaju zapadni pravac a koliko vidim imace cele zime, bar sam tako neku prognozu ja video... Ali to je prognoza samo... Tako da to kad upadne u Sibir rolja dalje ka   istoku...  :bye:

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #44 poslato: 04. Novembar 2018. u 10:39 »
Zonalno strujanje u "punom sjaju":






Prosek ensembala ECMWF-a je veoma sličan operativnom "run-u" i ako dođe do ovakvog razvoja sinoptičke situacije imaćemo temperaturnu inverziju, te pojavu magle i niske oblačnosti na širem području:




Sa druge strane, GFS, ICON i GEM prognoziraju veoma sličan razvoj sinoptičke situacije "između sebe". U odnosu na EC se "razilaze" posle 10. novembra, kada "očekuju" sporo spuštanje doline preko Zapadne Evrope i formiranje plićeg ciklona u Đenovskom zalivu (kasnije bi se produbio), dok bi se naše područje nalazilo pod grebenom prostranog anticiklona nad Rusijom. Došlo bi do izraženog gradijenta pritiska između ova dva barička sistema i, nakon kraće pauze, ponovo bi počela da duva košava, a temperatura bi bila u porastu (na dnevnom nivou, naravno).

Ono u čemu se "slažu" svi numerički modeli jeste da padavina koje bi prekinule ekstremnu sušu - nema. Volim maglu i hladnije vreme (kao posledica), ali sada više priželjkujem razvoj situacije koji predviđa grupa modela iz razloga tog što bi u tom slučaju mogli da se nadamo nekakvim padavinama na rubu ciklona i što je logično očekivati da se u dalekim satima AC makar malo udalji i "ustupi" prolaz sistemima sa Atlantika (napominjem, postoji samo mogućnost), što prognozira GFS u 250+ satima, a i GEM je na "tragu" tako nečeg.






Nažalost, ako uđemo u šemu zonalnog strujanja, jako teško će se to prekinuti.


Ovo mi je prvi put posle mnogo vremena da gledam daleke sate (240+) kod modela, izuzev proseka ensembala. Vremenske prilike koje imamo, mogu slobodno reći - poslednjih meseci, su osim što su ekstrem, odavno postale izuzetno iritantne. U nedostatku okupacije, nikada nisam sa tolikom pažnjom pratio vremenske prilike u Evropi (temperature, količine padavina, visinu snežnog pokrivača...).


Izvor prognostičkih karata:
- Meteociel
- Wetterzentrale


P.S. Izvinite zbog postavljanja ovolikog broja slika.
« Poslednja izmena: 04. Novembar 2018. u 10:54 Srđan »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.228
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #45 poslato: 04. Novembar 2018. u 10:54 »
Srđane, najgore je što ni jedan od modela nema ništa da ponudi što bi ličilo na vreme primereno kasnoj jeseni- dakle sa kišom (bar u nižim) i snegom iznad 1000m nv.

A uopšte ni ne sumnjam da će se zonalka ostvariti, čim EC tako nešto prvi nagoveštava. TO je u suštini i bolje, veruj mi, jer od dolaska neke hladnoće sa istoka jasno je da nema ništa, a ovaj vetar (košava) stalno da duva na nekim jedva prosečnim temperaturama je stvarno za poludeti...

Bolje da poklopi anticiklon ako već mora, možda bude inverzija dugotrajnih..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #46 poslato: 04. Novembar 2018. u 11:46 »
 ^^ Kimi, prvo što sam rekao sebi nakon što sam video jutrošnji izlaz EC-a bilo je - da li je moguće? Znam da "skida" gotovo bez greške ovakav razvoj, ali još uvek ne može da mi uđe u glavu da postoji mogućnost da posle svih ovih meseci, najkraće rečeno - "mučenja", dođemo u ovakvu situaciju. Sada, po prvi put, čini mi se da ovo može da traje u nedogled. Potrudiću se da jednog dana napravim klimatološku analizu za jesen (akumulirana količina padavina i temperatura) za stanicu Beograd-Vračar od početka vršenja merenja i uporedim je sa ovom (jeseni), ako Srks to do tada ne učini i ako mi to obaveze "dozvole". :)

Da ne bude potpuno promašena tema, GFS ni u ovom izlazu (6Z) ne odustaje od spuštanja doline. Nešto mi govori da ćemo večeras biti "pametniji", iako izreka ne glasi tako. :D

Kako smo krenuli da pišemo, neki koji nisu pogledali prognostički materijal kada se prijave na forum pomisliće da će sneg, kad ono...

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #47 poslato: 04. Novembar 2018. u 14:17 »
Posle ovakvog oktobra i novembra je krajem ovog meseca ili pocetkom decembra garantovan jedan redovan zimski udar. Ovo je cisto subjektivno ,bez ikakve potpore u prognostickom materijalu, samo na osnovu iskustva i logike

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #48 poslato: 04. Novembar 2018. u 19:31 »
Ja bih se više pouzdao u Prognostički model "Srpski seljak". Izvinjavam se kolegama forumašima koji to sve lepo objasne sa naučne strane ali u praksi se pomenuti model bolje pokazao. Šalu na stranu,mene kao zimoljupca ovo uopšte ne brine. Bolje sad zonalka i suša (mada nije dobro za poljoprivredu) ne može to potrajati u nedogled. Neka potraje zonalka i mesec, mesec ipo pa i dva. Ja se uzdam u to da se ravnozeža mora napraviti i što se tiče sinoptičke situacije, padavina i temperature.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #49 poslato: 04. Novembar 2018. u 19:44 »
Znam da je daleko ali vredi okaciti , ovo bi bile skoro pa zimske temperature 20 novembra:


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #50 poslato: 04. Novembar 2018. u 20:00 »
Gledajuci Ec,ako se ne izvucemo sa nekom maglustinom i inverzijom,ne gine nam rekordno topao novembar,ili bar najtopliji u posslednje vreme

Kisa je misaona imenica naravno,o snegu da ne pricam

Ali strpljenja treba imati bar do decembra,mora da se vrati sva ova toplina i susa,ili se bar svi mi nadamo previse

Mozda  budemo zahvaljivali ovome kad nas zatrpa sneg i led u januaru(verovatno sanjam ali.. :D)
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.228
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #51 poslato: 05. Novembar 2018. u 21:08 »
Evo, citiraću sebe, tj. svoj post od pre 9 dana:

Gledam EC večerašnji, gledam.... i ne mogu da provalim u kakvu smo tačno ovo zonu sumraka mi upali. ::)

Ne samo mi, već i resto istočne Evrope i evropskog dela Rusije.

Čovek posmatra ovu ekstremnu toplu anomaliju iznad spomenutog područja, i ne može a da se ne otrgne utisku da bi ona bukvalno u nedogled mogla da stoji iznad ovih krajeva.
Oke, sam položaj grebena se šetka kao bojagi malo gore dole levo desno, ali suština je ista- ekstremna toplina se ne pomera.

Ovo do sada što je bilo, i što se crta ubuduće ne zaslužuje uopšte da se nazove jesen, jer se ovo pretvara u svojevrsnu kolektivnu sprdnju ogromnih razmera....



Možete li uopšte da pogodite da se bilo šta na kartama promenilo ?

Naravno da nije. Apsolutno ništa.

Nastavlja se dakle prava zona sumraka, matrix, deja vu...

I to takva da se svetlo ne nazire ni na kraju tunela, u fantazijskim 300 plus časovima.

Izbirsao sam taj deo prethodnog posta, u kojem sam rekao da se ovo pretvara u kolektivnu sprdnju od vremena (čitaj jeseni). E pa više nema šta da se pretvara ili ne pretvara- prisustvujemo jednog pravoj kolektivnoj sprdnji godišnjeg nam aktuelnog doba.

Godišnje doba koje nikakve veze sa svojim nazivom nema, a da nema ovog lišća koje opada prirodnim mehanizom (i plus pomeranja sata) prilično sam siguran da niko uopšte ne bi ni pomislio da smo u jeseni.


Što se daljih sati tiče, dakle jedina sigurna stvar su anticiklon i vetar. Možemo samo da biramo hoće li biti fenjak sa juga i jugoistoka kao što vidi GFS, uz tople dane (opet preko 20) i tople noći, ili nešto blaža varijanta sa istočnijom komponentom vetra i nekih 15-ak stepeni (EC). Eto to.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 236
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #52 poslato: 06. Novembar 2018. u 12:59 »
...
Godišnje doba koje nikakve veze sa svojim nazivom nema, a da nema ovog lišća koje opada prirodnim mehanizom (i plus pomeranja sata) prilično sam siguran da niko uopšte ne bi ni pomislio da smo u jeseni.
...
Лишће је опало (чак и у већој мери него у просечној години за овај датум) првенствено због врло раних мразева крајем септембра и веома дугог сушног периода. Да је до суме температуре током досадашњег дела јесени, још бисмо били прилично зелени а можда би и процветали... :facepalm: Остаје нам стрпљење и вера у статистику и вероватноћу.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #53 poslato: 06. Novembar 2018. u 13:24 »
Остаје нам стрпљење и вера у статистику и вероватноћу.

Х.

Буквално то нам је последњи адут.  :)

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #54 poslato: 06. Novembar 2018. u 18:34 »
GFS  kolicina padavina 384 sat od sada

Svi ce imati bar  nesto padavina ,Srbija nista


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.228
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #55 poslato: 07. Novembar 2018. u 12:30 »
Aman aman aman aman aman aman aman aman aman više napokon !

EC:



GFS:



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.489
  • Lokacija: Niš
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #56 poslato: 07. Novembar 2018. u 12:53 »
Tako je bre! Idemo!
Evo da ubacim i temperature na 850mb... U sustini Nedeljko je i rekao oko 20-og zahaldjenje sa makismalcima oko ili do 10C...U sustini ovo ne garantuje padavine za to videcemo ustvari i za zahladjenje videcemo...



Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.228
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #57 poslato: 07. Novembar 2018. u 13:14 »
Ni GEM nije uopšte daleko od takve ideje, dakle prilično velika složnost za tako daleke sate.

Samo da modeli istraju u ovoj novonastaloj tendenciji "dizanja" anticiklona centrom dalje od nas ka severu.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #58 poslato: 07. Novembar 2018. u 16:01 »
Eto cemu se mi radujemo vracanju tempa u prosek :rotf:,smejurija od klime :rofl:

Elem, taj Sibirski pipak hladnoce ce se izgleda usled izdizanja aca malo vise uspeti dogegati do Balkana u ublazenoj varijanti i spustiti max tempe oko 10c tj prosek jeee :comeon:

Naravno suma padavina je 0.0000mm
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.228
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2018
« Odgovor #59 poslato: 07. Novembar 2018. u 16:30 »
Vala, nakon svega ovoga do sada, veruj mi da je i ovo uspeh. Valjda od nečega mora uvek da se krene.

Neće to doneti Bog zna kakve niske temperature u početku, ali ako se ovakav setup zadrži kakav se nudi u dalekim satima itekako hoće. No, složićeš se, besmisleno je uopšte i pričati o nečemu takvom sada.

Ovo je čisto neko svetlo na samom kraju tunela, jer do sada nismo imali ni to.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*