Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembar 2021  (Pročitano 38078 puta)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Decembar 2021
« poslato: 28. Novembar 2021. u 14:44 »
Prva 3 dana decembra će biti topla preko 10 stepeni , dok se subotu očekuje osetno hladnije vreme ponegde sa susnežicom.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.331
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #1 poslato: 28. Novembar 2021. u 19:18 »
Met office najavljuje sneg i mraz u UK sve do 13 decembra, te meni izgleda da mi zimu još videti nećemo... Nadam se da grešim naravo, ali mrka kapa izgleda...
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže El_Condor

  • *
  • Poruke: 83
  • Lokacija: Padinska Skela
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #2 poslato: 28. Novembar 2021. u 19:53 »
Pocetak meseca ne obecava. A za dalje, nadam se da ce neko od iskusnijih clanova dati neko svoje vidjenje karata i situacije.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #3 poslato: 30. Novembar 2021. u 07:51 »
U petak nam eto novog "tipskog" prodora sa severozapada. U  tom kontekstu deluje da bi opet sa lakoćom tu od Podrinja pa naniže na jugoistok kiša i u nižim predelima brzo, uz dobre padavine prešla u susnežicu i mokar sneg.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #4 poslato: 01. Decembar 2021. u 12:50 »
I dalje je prilično nejasno kako će se odvijati situacija početkom naredne nedelje.
GFS je dugo gurao zimski scenario na duže vreme posle toga ali mišljenja da sam da će se to teško desiti sa trenuitnom postavkom baričkih sistema iznad Evrope. Glavni problem zadržavanju hladnoće nad nama je jak ciklon iznad Britanije koji jača početkom naredne sedmice i najverovatnije nastavlja dalje ka jugu i tera ka nam topliji vazduh. Naravno nije ništa još tu sigurno ali ovo deluje najrealnije trenutno.

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #5 poslato: 01. Decembar 2021. u 19:17 »
I dalje je prilično nejasno kako će se odvijati situacija početkom naredne nedelje.
GFS je dugo gurao zimski scenario na duže vreme posle toga ali mišljenja da sam da će se to teško desiti sa trenuitnom postavkom baričkih sistema iznad Evrope. Glavni problem zadržavanju hladnoće nad nama je jak ciklon iznad Britanije koji jača početkom naredne sedmice i najverovatnije nastavlja dalje ka jugu i tera ka nam topliji vazduh. Naravno nije ništa još tu sigurno ali ovo deluje najrealnije trenutno.

Poslusao te GFS i u najnovijem izlazu promenio pricu. Nastavlja se jesen sa povremenim toplim i prohladnim prodorima...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #6 poslato: 01. Decembar 2021. u 19:41 »
I dalje opšte šarenilo u tome kako vide numerički modeli razvoj situacije za narednu sedmicu. GFS se očekivano ublažio što se tiče hladnoće jer kako sam naveo nije moguće da se održi duže zima kod nas. Ipak moguć je kratkotrajni upad hladnoće u kombinaciji sa padavinama, ali dinamika je izražena i mišljenja sam da će se brzo smenjivati topli i hladni periodi.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #7 poslato: 01. Decembar 2021. u 19:58 »
Јучерашњи ГФС је био баш преамбициозан у излазима.. "Гурао" је идеалан сценарио за зиму на Балкану, снег па АЦ и дуго одржавање такве ситуације али је то било нереално у оваквој поставци баричких система.. Серија циклона на Атлантику и под таквим притиском нешто је морало да заврши у Европи, по новом ЕЦ креће Бискај и пумпање топлоте са југа, а затим и серија циклон акоји неометано из Атлантика упадају на копно  :) Уназад 3 године исто сценарио у Децембру, крене да личи на зиму и онда проради Португал, Шпанија  :grin: НАО иде у +, планине ће повремено профитирати од СЗ упада али нижи предели немају ту шта да траже... Бар из ових тренутних поставки, али ето да оставимо простор да може доћи до заокрета  :)

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #8 poslato: 02. Decembar 2021. u 15:09 »
Sve više deluje da ćemo bar u utorak i sredu dobiti malo snega

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #9 poslato: 02. Decembar 2021. u 19:13 »
Verovatno da ali su veliki izgledi da eventualni snežni pokrivač brzo nestane.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #10 poslato: 04. Decembar 2021. u 09:17 »
GFS se baš raspištoljio sa padavinama, posebno za jugoistok. Nije i da su ostali modeli daleko. Najmanje daju EC i UKMO mada su se oni dobrano obrukali za prethodne, tako da nema smisla da ne verujemo da će se zacrtane količine i ostvariti, posebno zbog temperatura. Uz pad spomenute temperature kiša bi prelazila  sneg od ponedeljka od večernjih časova prvo na zapadu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #11 poslato: 05. Decembar 2021. u 07:19 »
I tako i bi. Svi prihvatiše značajne padavine u dobrom delu zemlje, najviše na jugu i istoku.

Možda mi je najviše po meri EC jutros koji daje ono pravo kada je već blizu i dovoljna hladnoća za sneg u niziji. GFS više ima potop kroz prvi deo ponedeljka kada je pretoplo za bilo šta.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže koleZmn

  • *
  • Poruke: 144
  • Lokacija: Zemun
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #12 poslato: 07. Decembar 2021. u 13:09 »
Cao ljudi meni je hobi malo ovo pracenje vremenskih desavanja i pratim ovaj gfs i vidim sada da najavljuje lep sneg u nedelju i ponedeljak, al takodje znam da ume da u roku od pola dana ozbiljno izmeni dogadjaj koji je najavljivao, sta vi mislite oce li biti ista od toga, bas mu ga je dao na pokrivac od oko 30 cm.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #13 poslato: 07. Decembar 2021. u 23:22 »
GFS 18z nije preporučljiv osobama sa slabim srcem. Kakava putanja ciklona :). Pratimo dalji razvoj situacije.

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #14 poslato: 07. Decembar 2021. u 23:33 »
Ne znam koji model koriste norvezani yr. No... Ali snegopad u Nedelju izgleda.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #15 poslato: 07. Decembar 2021. u 23:43 »
GFS 18z nije preporučljiv osobama sa slabim srcem. Kakava putanja ciklona :). Pratimo dalji razvoj situacije.
Boga mi ja sam slabog srca. Ako se ostvari ova putanja, a EC ide isto ka tom scenariju i snegu? Onda imamo šta i da dobijemo za sve pitome godine do sada. A vidite još nešto na modelima za dalje sate? Svi modeli vide blok nad Skandinavijom, posle 18, a i dotok hladnoće sa istoka je dobar, ne ekstreman nego dobar. AC iznad Skandinavije bi se prostirao do naših predela, i uz dotok hladnoće inverzija i niska vlažnost bi mogla obezbediti lep početak zime. Ako dobijemo sneg obilan, 10, 11,12, 13, 14... onda bi se sa ovim AC-om obezbedila stabilnost i održivost pokrivača. Sada modeli kao CFS vide od 19, upad hladne košave, jak minus i košava, tako  da bi to bilo sibirski dobro. CFS je 28 novebra ja mislim, video ovo što crta GFS. Inače CFS je sezonski model ali posle abdejta, je malo približan postao GFS-u, a sezonski deo CFS-a je nestao,a ostao je mesečni. Za devet i mesec ipo dana! Videćemo šta će biti?
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #16 poslato: 07. Decembar 2021. u 23:46 »
Po EC-u temperatura pravi problem za BG i okolinu,bila bi bas,bas granicna situacija.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #17 poslato: 07. Decembar 2021. u 23:47 »
Ne znam koji model koriste norvezani yr. No... Ali snegopad u Nedelju izgleda.
Mislim da je baziran na EC-u :confused:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #18 poslato: 08. Decembar 2021. u 06:28 »
  ^^ Може и бруталније од 18з, 00з видим за мој крај даје скоро 80мм за један дан, немогуће... :O

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #19 poslato: 08. Decembar 2021. u 08:34 »
Moram da priznam da nisam siguran da li sam ikada u životu video da se toliko padavina u obliku snega daje za tako kratko vreme. I to ne govorimo u nekoj dalekoj budućnosti, 300 i neki sat, već o prognozi koja polako ulazi u 72h i sa svakim narednim izlazom izgleda sve brutalnije. Može li uopšte neko da zamisli kako bi izgledalo 70-80mm snega za 24h u nizijama?
Naravno, rano je još uvek licitirati sa količinama i pominjati eventualne rekorde, ali i da padne trećina od te najavljene količine bi bio obilan sneg. Tu još treba uzeti u obzir da bi deo padavina u subotu bio u obliku kiše, da bi sneg u početku padao na plusu na natopljeno i toplo tlo, pa bi bilo barem u startu problema sa akumulacijom, ali ako se ostvari ovaj intenzitet, ne mogu ni da zamislim kakvo bi to zatrpavanje bilo.

Obratite pažnju na složnost u rasporedu i količini akumuliranih padavina kod GFS i ECMWF modela. Drugi modeli su za sada blaži, naročito umeren je ICON. Videćemo, u naredna tri dana će biti jako zanimljivo pratiti izlaze modela. Vrlo je verovatno da će se sve to ublažiti, ali pitanje je koliko. Jer mora baš dosta da se ublaži da ne bude ekstremni događaj.


meteologix.com


meteologix.com


wetterzentrale.de


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm