Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: 23.06.2013. Veliko nevreme u Nišu i okolini.  (Pročitano 948 puta)

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
23.06.2013. Veliko nevreme u Nišu i okolini.
« poslato: 24. Jun 2013. u 18:37 »

Ovo je jedan od onih dana koje ću dugo pamtiti...

Ova oluja je zaslužila da je svrstam u kategoriju među prvih  top 5 najjačih koje sam doživeo u životu... Sve što me je zaobilazilo u prethodna dva meseca uspelo je da nadoknadi za samo 2 ipo sata :deda:.

Dan počinje sunčanim i vrlo toplim vremenom, bez oblaka i daška vetra. Tmax 35,6C.

Prvi razvoji počinju oko 14h, to je bila mala grupa cb-ova iz kojih se čula povremena grmljavina, uglavom ništa ozbiljno...

Tek nešto posle 18h počinje urnebes :)
Dosta taman oblak nastaje zapadnije od mene često grmi i dejstvuje protivgradna...
Vizuelno mi je izgledalo da počinje da slabi ali se njegova prednja strana bliža meni počela velikom brzinom obnavljati... Ubrzo jak pjusak krupnih kapi uz pojačan vetar a zatim i grad veličine graška, sva sreća nije dugo trajao pa nije bilo štete, ali desetak kilometara jugozapadno od mene u selu Gabrovac grad je pričinio veliku štetu usevima. Taj prvi udar doneo je 14mm kiše...

Taman kada je sistem krenuo dalje prema severoistoku ponovo iz istog pravca zapad/jugozapad nebo su prekrili vrlo tamni oblaci i gotovo preslikano stanje iz prvog udara, jak pljusak i ponovo pojačan vetar ali u ovom talasu nije bilo grada i malo jače i češće je grmelo, od ovog udara 13,5mm.

Nakon ovog drugog talasa usledio je "šlag na tortu"

Gotovo iznad mene je počelo čudovište od oblaka da se rađa...
Zatim direktno sa juga prilazi još jedan vrlo taman oblak... Nastao je mrak, u oblacima je svake sekunde sevalo i tutnjalo ali grmljavina nije bila jaka...
Onda je protivgradna počela da bije po oblacima iz svih raspoloživih sredstava, izgledalo je kao na bojnom polju... Neka čudna jeza me je prošla celim telom.

Zatim je počela lagana krupna kiša koja je postepeno pojačavala... Kada je dunuo pojačan jugozapadni vetar nastao je pravi cirkus... Spustio se strašan pljusak :o ništa se nije videlo , jaki udari vetra kovitlaju kišu i bacaju je na sve strane gotovo za pet minuta bašta i dvorište su mi bile pod vodom... Sve je trajalo možda nešto više od 20min. do pola sata ali je jedno desetak min. možda i manje intenzitet padavina bio strahovit samo u tom periodu je palo skoro 20-ak mm. ukupno od ovog talasa 24,5mm.

Nakon prestanka padavina ljudi su pohrlili na ulice, izbacivala se voda iz podruma, dvorišta...

Sa obližnjeg brda voda se takvom silinom survala da je za 15min napunila suvodolski potok koji prolazi kroz moje naselje, sva sreća nije došlo do izlivanja...

Zanimljiv podatak da je u ovom trećem talasu centar Niša dobio vrlo malo padavina, dok je u prethodna dva, količina padavina bila prilično ujednačena.

Suma: 52mm za 2 ipo sata, kasnije je ponovo bilo kiše koja je donela još 1mm.

Eto kratak i sažet opis onog najbitnijeg što se dešavalo juče kod mene.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: 23.06.2013. Veliko nevreme u Nišu i okolini.
« Odgovor #1 poslato: 25. Jun 2013. u 08:57 »
Jako mi se sviđa način na koji opišeš nevreme, a bez i jedne slike! :super:

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: 23.06.2013. Veliko nevreme u Nišu i okolini.
« Odgovor #2 poslato: 25. Jun 2013. u 17:22 »
Hvala Ljubiša :)

Da dodam samo još da su sela 25km jugoistočno od mene u opštini Gadžin Han dobili vrlo malo padavina, samo je u trećem naletu  tamo uspelo nešto da padne.

Ovog puta je moj kraj bio na savršenom mestu za padavine :)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: 23.06.2013. Veliko nevreme u Nišu i okolini.
« Odgovor #3 poslato: 25. Jun 2013. u 22:18 »
Pa to tako obicno i bude, nema, nema kisa, pa kad se obrusi nadoknadi za sve propusteno.

Lepo opisano nevereme. Gledao sam i neke snimke, bas je bilo gadno.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: 23.06.2013. Veliko nevreme u Nišu i okolini.
« Odgovor #4 poslato: 26. Jun 2013. u 16:51 »
Hvala Sale :)

Inače stariji meštani kažu da ne pamte da je toliko kiše palo za tako kratko vreme
verovatno možda i zbog štete koju je ovo nevreme načinilo...