Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Sjeverozapadna Bosna u meteo-fotkama, ljeto 2011.  (Pročitano 4351 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Sjeverozapadna Bosna u meteo-fotkama, ljeto 2011.
« poslato: 07. Avgust 2011. u 12:36 »
Krenuo sam na odmor u selo Bravsko kod rodbine 27. jula ujutru, i vratih se juče. Selo se nalazi u sjeverozapadnoj Bosni na pola puta između Bosanskog Petrovca i Ključa u polju koje leži na nadmorskoj visini između 700 i 900mnv. Inače, ti predjeli su vrlo rijetko naseljeni, što doprinosi da priroda (i šume i livade) budu pravi raj na zemlji, a vazduh čist, bez ikakvog zagađenja.
Kao i svake godine kad odem, tamo me makar u par dana obraduju zanimljive meteorološke prilike. Tako je bilo i ove godine, pa ću se u ovoj reportaži fokusirati na meteo-događaje, a vjerujem da ćete uživati i u lijepim predjelima ispod ovih oblaka. :)

Dobro sam pogledao prognoze prije nego što sam krenuo i ništa nije slutilo da može biti kiše usput. Međutim, ovi krajevi su po ko zna koji put dokazali koliko mogu da budu nepredvidivi. Taman sam, srećom, bio preuzeo mjesto suvozača kad sam vidio da se negdje između Livna i Bosanskog Grahova pojavljuju zanimljivi oblaci. Uzimam fotoaparat u ruke. :)
U blizini Bosanskog Grahova se pojavljuju prve kišne zavjese:








Bilo je sve izvjesnije da ulijećemo u pljusak:



Pljusak udario, jadna krava pored puta kisne:  :(



Nisu ovi oblaci bili naročito jaki. Bili su u sklopu predfrontalnih nestabilnosti hladnog fronta koji je već to veče donosio akciju Jadranu:



Vidio sam na kartama da će front preći i preko našeg područja, ali kako je stizao u ranim jutarnjim satima, nisam očekivao da će donijeti išta zanimljivije. Tako je i bilo. Par solidnih pljuskova ujutru oko 9h. Munjobrojač je bilježio i grmljavinu u blizini, ali ja je nisam čuo.

Pljusak:



Tek kad je prošao, dobija izgled Cb-a:



Vidjeli su se i mammatusi:



Ovako je to izgledalo na radaru Bilogora:



Palo je možda 10-ak mm kiše. Do kraja dana još dva-tri lagana pljuska:



Naredni dan je donio pravo jesenje vrijeme. Cjelodnevna kiša promjenljivog intenziteta i temperatura koja je varirala između 13°C i 15°C su me makar na jedan dan podsjetili na novembar.

Nakon jednodnevne stabilizacije, nova akcija već 31. jula.
U ranim popodnevnim satima se bilo zacrnilo ka zapadu. Vidjelo se da se primiče nešto zanimljivo:







Oblak polako dobija formaciju wall-cloud, ali s obzirom na formacije, bilo je iznenađujuće malo grmljavine:



Slabiji dio oblaka ide na nas, pljusak već dosta blizu:



Ovo je izgledalo opasno:  :o



Kišne zavjese polako prekrivaju Srneticu i odlučujem da se polako zaputim prema kući:



Stžem prije pljuska koji je već bio jako blizu:



Sad već kreće:



Nije bio naročito jak pljusak i trajao je oko sat vremena promjenljivim intenzitetom. Palo je 10-15mm kiše. Nešto učestalije grmljavine je bilo tek kad je pljusak prošao. Koliko sam uspio da vidim (ali ne i da sačuvam) refleksija na radaru Bilogora nije bila naročito jaka, tek mjestimično preko 45dbz.

Konačno su upjela da se povežu tri dana stabilnog vremena, tako da je došlo i do porasta temperature. Temperatura je u srijedu, 3. avgusta, dostigla 25°C, što je bilo znatno više nego prethodnih dana.

Četvrtak, 4. avgust, je bio najzanmljiviji dan tokom ovog desetodnevnog boravka u Bosni, a slike će pokazati i zašto.
Noć je bila osjetno toplija od prethodnih, pa samim tim i jutro. Temperatura je već prijepodne dostigla 25°C, što je dosta rano izmamilo prve razvoje, pa se i prva grmljavina začula negdje iznad Grmeča već oko 12h. I ESTOFEX je ulivao nadu da može biti nešto:



Oko 13h se pojavljuju prvi jači oblaci kreće nešto učestalija grmljavina:







Jedan oblak se gomilao baš negdje nad nama:



Ali se "otvorio" tek kad je otišao malo istočnije:



Uskoro kreće prvi laganiji pljusak:







Sve su se ljepši oblaci pojavljivali na nebu:



Pauza je jako kratko trajala, već sa zapada su se primicali novi oblaci i učestala grmljavina:



Ponovo je krenulo kao lagani pljusak i tako skoro pola sata. Ništa nije ni slutilo kakav će monsunski pljusak ubrzo da uslijedi:



Slike sve govore o intenzitetu, ali nije predugo trajalo ovako:



Grad i sugradica obično dolaze na početku nevremena, ali ovoga puta sve djelovalo kao da je oblak išao naopačke, pa nas je tek na kraju nevremena zahvatio svojim najjačim dijelom. Iz ovog dijela bilo je par minuta sugradice:



Na radaru nije bilo naročito jake refleksije u ovom području, rijetko koji oblak je prelazio 50dbz:



Oblak polako odlazi, i dalje učestala grmljavina:



Nije gotovo ni prestajalo da grmi punih sedam sati. Novi Cb-ovi su se bili već primakli sa zapada, ali ovoga puta nije bilo ništa zanimljivo za fotografisanje. Dugotrajna umjerena kiša sa povremenom grmljavinom.

Mnogo je kiše palo toga dana, po mojoj procjeni barem 30mm. Procjena se dobro uklapa sa podatkom od 27mm, koliko je zabilježila meteorološka stanica u Driniću, koja se nalazi na nekih 6-7km vazdušnom linijom.
Laku noć Cb-ovi, vidimo se opet na nekom drugom mjestu, u neko drugo vrijeme:  :-*



padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bura

  • *
  • Poruke: 147
  • Lokacija: Bar, Crna Gora
Odg: Sjeverozapadna Bosna u meteo-fotkama, ljeto 2011.
« Odgovor #1 poslato: 07. Avgust 2011. u 12:46 »
Svaka cast!  :first: Bilo je ovdje dosta posla....  ::)

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Sjeverozapadna Bosna u meteo-fotkama, ljeto 2011.
« Odgovor #2 poslato: 07. Avgust 2011. u 12:58 »
Odlicno Milose, lep kraj, lepi oblaci.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Sjeverozapadna Bosna u meteo-fotkama, ljeto 2011.
« Odgovor #3 poslato: 07. Avgust 2011. u 15:49 »
Prava lepa i zaninmljiva meteo reportaža. Odlično Miloše!

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Sjeverozapadna Bosna u meteo-fotkama, ljeto 2011.
« Odgovor #4 poslato: 07. Avgust 2011. u 17:10 »
Jednostavno receno, supppeeerrrr.  :first:

P.S. nije gorivo u pitanju  ;)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Sjeverozapadna Bosna u meteo-fotkama, ljeto 2011.
« Odgovor #5 poslato: 07. Avgust 2011. u 22:51 »
Predeli kao sa slike u dnevnoj, samo fali malo vedrine :) Super, nije bilo dosadno vidim!

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.396
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Sjeverozapadna Bosna u meteo-fotkama, ljeto 2011.
« Odgovor #6 poslato: 07. Avgust 2011. u 23:35 »
 :first: :first: :first:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Sjeverozapadna Bosna u meteo-fotkama, ljeto 2011.
« Odgovor #7 poslato: 08. Avgust 2011. u 03:47 »
Super,svaka cast Milose...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Sjeverozapadna Bosna u meteo-fotkama, ljeto 2011.
« Odgovor #8 poslato: 08. Avgust 2011. u 12:24 »
Ekstra slike Miloshe,malo Bar,malo Bg pa malo Bravsko :D Uzbudljivo leto za tebe xD

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Sjeverozapadna Bosna u meteo-fotkama, ljeto 2011.
« Odgovor #9 poslato: 08. Avgust 2011. u 13:17 »
Hvala svima, drago mi je da vam se sviđa reportaža! :)

Srbine, to su ti moje relacije po kojima se krećem, ali vjeruj mi da nema toga Bara ili Beograda koji bi mogao da zamijeni Bravsko. Malo ko bi me razumio, ali samo tamo se odmorim, u pravom smislu te riječi. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Sjeverozapadna Bosna u meteo-fotkama, ljeto 2011.
« Odgovor #10 poslato: 08. Avgust 2011. u 13:59 »
Eh, kad bi' ovakvih akcija bilo malo više, kao predhodnih godina.Slike su :super: :first: :first: :first: :first:.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.576
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Sjeverozapadna Bosna u meteo-fotkama, ljeto 2011.
« Odgovor #11 poslato: 11. Avgust 2011. u 09:46 »
Bravo za reportažu!