Autor Tema: Oktobar 2023 - II dekada  (Pročitano 9056 puta)

Van mreže Georgi Zahariev

  • **
  • Poruke: 1.619
  • Starost: 55
  • Lokacija: Bulgaria, Vratsa, 340 m
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #40 poslato: 20. Oktobar 2023. u 05:55 »
To nije ništa, gledam sada za severnu Bugarsku, oko Velikog Trnova, Gornje Orjahovice, Rusea za nedelju očekuju se max temperature i do 34 C!!  :mute:

Така е, Марко.
Ще се сгреем бая.
 :sun:

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.357
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #41 poslato: 20. Oktobar 2023. u 13:29 »
Koje neprijatno feniranje ali ipak se nesto lakše diše  kod mene nego dole.
26.7 stepeni na rimskim sancevima ali kod mene je kudi kao podnosljivije.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.496
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #42 poslato: 20. Oktobar 2023. u 14:26 »
Ne znam da li je po zvaničnim merenjima T.max prešla 30 C, ali do sada dan je vrhunski - sunce "prži", ali ne onako neprijatno kao leti, već je to ono prijatno "prženje" da ne moraš da tražiš hladovinu. U prethodnih sat-sat i po sunca ima dosta više nego ranije tokom dana kada je bilo tmurno. Pretpostavljam da će na jugozapadu maksimalci svakako biti iznad 30 C danas. A siguran sam da će i veče biti vrhunsko za bleju na terasi do sitnih sati ;)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #43 poslato: 20. Oktobar 2023. u 14:44 »
Dan je bukvalno pretežak i ružan, feniranje, vetar topao, više oblaka bilo nego sunca...

Van mreže Georgi Zahariev

  • **
  • Poruke: 1.619
  • Starost: 55
  • Lokacija: Bulgaria, Vratsa, 340 m
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #44 poslato: 20. Oktobar 2023. u 15:09 »
Ето и Т при нас към 15:00 часа:


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #45 poslato: 20. Oktobar 2023. u 16:55 »
Mislim da je Veliko Trnovo u Bugarskoj, pa onda Valjevo u Srbiji i Loveč u Bugarskoj bili najtopliji u čitavoj Evropi danas..
Sutra će Bugarska biti sigurno najtoplija u Evropi..

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #46 poslato: 20. Oktobar 2023. u 18:19 »
Pre dva dana grejanje, sada se kuvamo :D
Bas toplo i tesko vece, kao da je avgust.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.481
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #47 poslato: 20. Oktobar 2023. u 18:21 »
u Zaječaru danas izgleda ipak doguralo do 29°C, nisam očekivao, mislio sam da ćemo ostati u onom klasičnom istočnom jesenjem režimu.. Negotin je ipak bio nešto svežiji

čini mi se da su noćas Zaječar i Požega bili najvežiji izuzimajući planine, a danas su bili među najtoplijima.. sinoć mi uopšte nije delovalo da će uopšte ići iznad 25°C

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.860
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #48 poslato: 20. Oktobar 2023. u 19:31 »
u Zaječaru danas izgleda ipak doguralo do 29°C, nisam očekivao, mislio sam da ćemo ostati u onom klasičnom istočnom jesenjem režimu.. Negotin je ipak bio nešto svežiji

čini mi se da su noćas Zaječar i Požega bili najvežiji izuzimajući planine, a danas su bili među najtoplijima.. sinoć mi uopšte nije delovalo da će uopšte ići iznad 25°C
Zaječar je osetljiviji na južna strujanja od Negotina. Ako nema niske oblačnosti koja bi održavala inverziju onda Zaječar teško može da odoli.
I u Knjaževcu danas doguralo do 29.0°C

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.593
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #49 poslato: 20. Oktobar 2023. u 20:15 »
Neprijatno i neprirodno topao dan. Nije ovo od onih dana kad se kuvaš od vrućine, naprotiv, ali nekako uz svo feniranje i prirodu koja već polako poprima jesenje teksture, nekako se vidi da nije to kako bi trebalo da bude u drugoj polovini klimatološke jeseni. Na kraju i zvanično prvi tropski dan ovog oktobra uz maksimalnih 30.2°C u Beogradu, slično i kod mene po AMS.
Još nekoliko gradova je imalo tropski dan, a najtoplije je bilo u Valjevu uz 32.4°C.

Kao što smo pisali u prognozama, i naredna noć će bez sumnje biti tropska u mnogim delovima zemlje.


padavine u maju 2024:
Vračar - 111.3mm
Miljakovac 137.9mm
prosek - 70.2mm

padavine u junu 2024:
Vračar - 35.0mm
Miljakovac - 61.2mm
prosek - 95.6mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.496
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #50 poslato: 20. Oktobar 2023. u 21:07 »
Kao što smo pisali u prognozama, i naredna noć će bez sumnje biti tropska u mnogim delovima zemlje.
U mom slučaju to znači fina večerica i vino na terasi sa lepšom polovinom ;)

Al' bez zezanja, meni je dan bio vrhuhski, nije mi se ulazilo u stan od ranog popodneva kada je granulo sunce. Malo Ada, malo bleja sa ekipom po gradu, sada letnji vajb na terasi sa lepšom polovinom, posle šta već ide posle lepe večere i vina ;) niko mi se nije žalio danas, sem keve koja ima 70 godina, da su im smetale današnje vremenske prilike :)

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #51 poslato: 20. Oktobar 2023. u 21:39 »
Pa dobro evo ovde ti se žale..


Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.191
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #52 poslato: 20. Oktobar 2023. u 21:49 »
Neprijatno vruće danas uz feniranje. Meni se iskreno nije izlazilo napolje.



Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 761
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #53 poslato: 20. Oktobar 2023. u 22:16 »
10 uvece a temp 21,do malopre bilo 23,neverovatno,mi i jula imamo obicno svezije noci

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.694
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #54 poslato: 20. Oktobar 2023. u 22:19 »
U Paraćinu danas ipak malo niža temperatura od očekivane. Bilo je puno oblaka, ali i na udare jakog jugoistočnog vetra sa udarima do 14 m/s. Tmax 28.0C. I ovo veče je toplo, trenutno je 24.4C. Konačno jedno veče da komarci nisu imali šanse za napad. Meni baš prija ova temperatura večeras, tek sad uđoh u zatvoreno. Osećaj kao da je avgust.

I sutra slično vreme, a i temperatura barem u mom delu Srbije.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.855
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #55 poslato: 20. Oktobar 2023. u 22:35 »
Jugo istok je hladniji, Leskovac već 2 sata se temperatura ustalila na 17c. Danas je bilo toplo oko 26c. i pojaviše se i komarci, nekoliko dana ih nije bilo.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.593
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #56 poslato: 20. Oktobar 2023. u 22:57 »
Što se tiče današnjeg feniranja i uticaja na psihičko i fizičko stanje čoveka, evo jednog zanimljivog pasusa sa vikipedije (https://en.wikipedia.org/wiki/Foehn_wind)

Citat
Anecdotally, residents in areas of frequent Foehn winds have reported experiencing a variety of illnesses ranging from migraines to psychosis. The first clinical review of these effects was published by the Austrian physician Anton Czermak in the 19th century. A study by the Ludwig-Maximilians-Universität München found that suicide and accidents increased by 10 percent during Foehn winds in Central Europe. The causation of Föhnkrankheit (English: Foehn-sickness) is unproven. Labels for preparations of aspirin combined with caffeine, codeine and the like will sometimes include Föhnkrankheit amongst the indications. Evidence for effects from Chinook winds remain anecdotal.

In some regions, Foehn winds are associated with causing circulatory problems, headaches, or similar ailments.Researchers have found, however, the Foehn wind's warm temperature to be beneficial to humans in most situations, and have theorised that the reported negative effects may be a result of secondary factors, such as changes in the electrical field or in the ion state of the atmosphere, the wind's relatively low humidity, or the generally unpleasant sensation of being in an environment with strong and gusty winds.

Bliži se ponoć, temperatura u centru Beograda ne pada ispod 25°C. Kod mene zbog zelenila koji stepen niže, ali svejedno..


padavine u maju 2024:
Vračar - 111.3mm
Miljakovac 137.9mm
prosek - 70.2mm

padavine u junu 2024:
Vračar - 35.0mm
Miljakovac - 61.2mm
prosek - 95.6mm

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.068
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #57 poslato: 20. Oktobar 2023. u 23:03 »
U mom slučaju to znači fina večerica i vino na terasi sa lepšom polovinom ;)

Al' bez zezanja, meni je dan bio vrhuhski, nije mi se ulazilo u stan od ranog popodneva kada je granulo sunce. Malo Ada, malo bleja sa ekipom po gradu, sada letnji vajbi na terasi sa lepšom polovinom, posle šta već ide posle lepe večere i vina ;) niko mi se nije žalio danas, sem keve koja ima 70 godina, da su im smetale današnje vremenske prilike :)



Sent from my SM-S908B using Tapatalk



Ja bih rado zamenio ovu toplinu za neko vreme primerenije kalendaru, ipak je oktobar, ali kad je vec resilo da bude ovako toplo, zasto ne iskoristiti za boravak na otvorenom.

Evo 23h je a bez problema se sedi u šorcu i majici na terasi.

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.331
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #58 poslato: 20. Oktobar 2023. u 23:33 »
Ovde nakon današnjih 30,2°C, ni traga ni glasa od tropske noći. Uz vedrinu, zavetrinska rupa Željina radi svoje pa je trenutno 11,2°C. Zato je u susednom Kraljevu odakle sam upravo došao bio drugi svet, tamo po AMS 21,4°C.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.788
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Oktobar 2023 - II dekada
« Odgovor #59 poslato: 21. Oktobar 2023. u 01:34 »
Tropska noć i u Pančevu sa trenutnom temp. od 20.4°C.
Košava neprijatno fenira i dalje iako udari ne prelaze 8 m/s.
Dan je bio uglavnom sunčan i topao sa Tmax. od 28.1°C
Što se padavina tiče, oktobar je za sada nekih 50 mm ispod proseka i deluje da će biti verovatno najsušniji do sada ako se nešto ne promeni.