Autor Tema: Decembar 2019  (Pročitano 54229 puta)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #60 poslato: 27. Decembar 2019. u 21:41 »
Srdjane, prvi put da pisem na forumu ovako nesto, ali moram da iznesem svoje misljenje...Da se ja pitam ti bi odavno bio u RHMZ! I ti i jos pojedini clanovi ovog foruma ( I Kimija jednostavno moram pomenuti).
Ti si jedan primer kako treba pisati o prognozama i trenutnim informacijama! Precizno, tacno, jednostavno znas to da radis....
Velike pohvale za tebe od mene i samo tako nastavi! Posto sam ja za dane N.G porodicno sa prijateljem na Tari, ja bih te zamolio ukratko koliko tamo snega mogu ocekivati?
Ne trazim nista detaljno, opsirno, samo hoce li biti snega za sankanje, grudvanje...??? Ja mislim da tamo vec ima koji centimetar snega i mislim da ce biti snega tamo nocas i sutra...

Izvinjavam se, neka moderatori prebace u chat...

Svakako da ima..padavinska stanica u selu Razbojiste iznad Ljubovije je merila jutros 10 cm snega..to je na oko 800 mnv..
zasigurno ima 15 - 20 cm na Tari (preko 1000 mnv)..a obzirom da se narednih dana bas u tom podrucju ocekuju mozda i najobilnije padvine, ja cu da budem mozda i preslobodan da kazem da ocekujes oko 50 cm snega za NG..
Ocekujemo slike! :)  8)

To je ugrubo od mene, a sada Srdjan neka ti opsirno i strucno ojasni.. :) odlican je zaista!

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 395
  • Starost: 36
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #61 poslato: 27. Decembar 2019. u 21:48 »
@mareeram, hvala veliko na komentaru...
Jos jednom se izvinjavam za off, i molim da se prebaci ovo u chat...

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.077
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #62 poslato: 27. Decembar 2019. u 22:29 »
 ^^ @Srdjan je optimističan za Bg i okolinu  :tu:  Nadajmo se da bude tako  :) Gledajući globalne modele, najviše daju GEM i ICON dok EC  najmanje.. Neki prosek bi trebalo biti od 3-4 do 7-8 mm u obliku snega po pravcu severni i južni delovi. Druga podela višlji delovi koji će zbog niže T  imati bolju akumulaciju..
Za početak dobro je videti uopšte i padanje,jer kriterijumi su se smanjili  :grin:

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #63 poslato: 27. Decembar 2019. u 22:51 »
 ^^

Veliko hvala na lepim rečima!


Danijele, kada je reč o području Tare, slabije poznajem taj deo Srbije za preciznu prognozu i nemam nikakav početni podatak za visinu snega na samoj planini, ali ću se potruditi da pomognem. Svakako da ima članova na forumu koji se mnogo bolje razumeju u planinski deo zemlje. To je Kimijev fah, pa bih ga zamolio za pomoć prijatelja ukoliko pogrešim.  :tu:

Zasigurno trenutno ima snežnog pokrivača na Tari. Slažem se sa Maretovim mišljenjem, neka moja pretpostavka je isto od 15-20cm. Od večeras do ponedeljka ujutru će padati sneg slabijeg intenziteta sa kraćim prekidima i rekao bih da će pasti do 30cm novog snega, tako da bi ukupna visina uz neminovno sleganje “starog” po ovoj računici po prestanku padavina trebalo da dostigne 40cm, vrlo moguće celih 45cm u višim delovima. U prvoj polovini sledeće nedelje hladno vreme (u većini dana sa celodnevnim “minusom”) i uglavnom suvo (u nekim danima moguće je provejavanje snega), u ponedeljak tmurno i maglovito, a u nastavku sa sunčanim intervalima, tako da te za Novu godinu očekuje “pravi” zimski ambijent. Prema trenutnim izgledima, u drugoj polovini sedmice se zadržava uglavnom "lepo" vreme uz još više sunca i trebalo bi da dođe do otopljenja, ali ne u značajnoj meri da bi došlo do naglog otapanja snežnog pokrivača.

Želim ti lep provod uz molbu da kada budeš imao vremena javiš utiske i okvirnu visinu snega. Lep pozdrav i unapred srećni praznici!  :snowball:  :D
« Poslednja izmena: 27. Decembar 2019. u 23:40 Srđan »

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 395
  • Starost: 36
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #64 poslato: 27. Decembar 2019. u 23:18 »
Hvala ti Srdjane za izdvojeno vreme na odgovoru!
Naravno, javljam se i prenosim utiske, a bice i fotkanja ;-)
Takodje, unapred i tebi srecni nadolazeci praznici!
Jos jednom veliko hvala!

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 138
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #65 poslato: 28. Decembar 2019. u 09:05 »
Mislim da bi za Taru bolja bila stanica Šljivovica u Čajetini. Očekujemo slike u svakom slučaju sa moje omiljene planine
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.574
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #66 poslato: 28. Decembar 2019. u 09:10 »
 :cheer:

Izvor:RHMZ

Jos da je pouzdan i visina manja za skoro 90 metra, ko mu stavi 289m da mi je znati...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 61.6; Jun 28.2;