Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347605 puta)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2600 poslato: 23. Mart 2017. u 20:49 »
Kod nas je apokalipsa već više od 30 godina. Jedna manje-više neće da napravi neki problem :). Šalu na stranu, naslov prodaje novine. Zamislite da mi na portalu u vremenskoj prognozi napišemo apokalipsa i ostala bratija pa osvanuli bi u svim novinama. Pa i za ovaj topli talas smo napisali kako to nije ništa neuobičaeno i da je u prošlosti bilo i puno toplije pa ni jedan mediji nije preneo našu prognozu. Ali da smo stavili ‚‚STIŽE PAKLENI TALAS!!! bila bi druga priča. Setite se samo 2014. i majskog ciklona ‚‚Tamara'' utrkivali su se ko će pre da objavi svaki naredni ciklon kome smo dali ime.

Ma vole da prepisiju  ;) i kada nema "spektakularnih" komentara, zato sam pre 4 dana i napisao onakvu "prognozu".
Zli jezici bi rekli da se ovde "prepisuju" i mnogo važnije stvari od prognoze vremena...  ;)

na sajtu Blica (15.3.2017.) piše "Česti upadi hladnih frontova izazvani Azorskim anticiklonom doprineće variranju temperatura, pa će nas pravo proleće zaobići do kraja marta."
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/prevrtljiva-baba-marta-evo-sta-nas-sve-ocekuje-do-kraja-meseca/y3htdwc

Kao što je i pisalo u cenjenom "Blicu", od "pravog proleća" u nastavku marta neće biti ništa -posle sutrašnjeg naglog porasta temperature (nakon današnjeg prohladnog i tmurnog vremena) ipak nam predstoji hladan period i od utorka do subote se očekuje veoma sveže vreme sa povremenom kišom kao posledicom "upada hladnih frontova". U nižim krajevima dnevna temp. će biti između 4 i 8C a u predelima iznad 1000m padaće sneg uz formiranje snežnog pokrivača (a na najvišim planinama doći će do povećanja već postojećeg). To što negde može da se pročita da će maks. dnevne temperature u Beogradu u spomenutom periodu (utorak-subota) uglavnom biti od 22 do 24C je posledica nepažljivog tumačenja sinoptičke situacije i možda bi sredstva javnog informisanja ili pojedinci zaposleni u njima (ovo se odnosi SAMO na one koji ne vole ili ne umeju da sami napišu tekst nego samo "kopiraju" nečiji komentar sa ovog foruma) mogli da izdaju blagovremeno upozorenje.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2601 poslato: 23. Mart 2017. u 21:10 »
Srećan nam Svetski meteorološki dan!  :smartass:

Da malo skrenem sa teme koju ste pokrenuli.  :) S obzirom da za nedelju dana kalendarski počinje deo godine koji nazivamo "konvektivna sezona", evo malo zanimljivih sličica na tu temu koje sam našao u okviru jedne prezentacije Nowcast-a. Često se pitamo kako mi po pitanju konvektivnih razvoja stojimo u odnosu na ostatak Evrope.
Evo kako je to izgedalo po sezonama u prethodnih 10 godina (2006-2016). Na slikama je čestina detektovanih munja.
U proleće se može reći da je žarište baš kod nas. Leti se to pomera ka severozapadu (sever Italije i Slovenija), ali i dalje stojimo "dobro" u odnosu na ostatak Evrope. Na jesen se grmljavinska aktivnost seli u mediteranska područja, a zimi je gotovo sva skoncentrisana na istočne obale Jadranskog i Jonskog mora, što i nije neko iznenađenje.









padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2602 poslato: 24. Mart 2017. u 10:28 »
Ja ne znam gde da smestim ovaj komentar, ali hajde posto ima delimicno veze sa "meteorologijom" stavicu ga u meteo chat. Citat jednog komentara sa B92 i to na vesti o dinosaurusima hahahahaha. Stvarno ima svakakvih hajde da kazem ljudi, da ne vredjam. Kakvih sve ideja ima kod ljudi, i to jako cesto na temu klime i nauke, ja sam se zaprepastio, ali ovo je najbolje do sad.


 Citat nekog lika:

Odete na sajt hidrometeoroloskog zavoda Srbije, idete na aktuelni podaci, pa na Automatske meteoroloske stanice, izaberete Kosutnjak i dobijete grafikone, jedan grafikon prikazuje intenzitet Suncevog zracenja u W/m^2, to su vati po metru kvadratnom.Izaberite da se prikazu vrednosti za prethodnih sedam dana.Videcete da je poslednjih dana ta vrednost dostizala maksimum oko 700, svaki dan, OSIM ponedeljka.Na taj dan 20. Mart, intenzitet je dostigao vrtoglavih 942 W/m^2.To je vrednost za Jun/Jul.Ni pod razno se ne sme desiti 20.og Marta!
Ja mislim da Sunce nije ono sto nam govore, ja mislim da je Zemlja ravna.
Ja ovu anomaliju sa Suncem, koju mozete proveriti, objasnjavam tako sto je u ponedeljak umro Dejvid Rokfeler.Sada se vi nasmejete.Nasmejte se, ali mi onda kroz fiziku i matematiku objasnite kako se desilo 942 W/m^2 na 20. Mart?
Instrument je zabagovao?
Cisto sumnjam.
(Marko, 23. mart 2017 11:46)

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2603 poslato: 24. Mart 2017. u 13:26 »
 ^^Neka žešća trolčina  :grin: Svašta ljudi pišu na tom sajtu.

@Gaara, bravo za muzicki ukus!  :tu:

Hvala Mile  ;)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2604 poslato: 24. Mart 2017. u 13:29 »
 ^^ ^^ Realan covek ako je taj Rokfeler mogao 6 puta da menja srce sto ne bi mogao i Sunce  :grin:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2605 poslato: 25. Mart 2017. u 19:32 »
Global Temperature Trends From 2500 B.C. To 2040 A.D.

http://principia-scientific.org/global-temperature-trends-2500-b-c-2040-d/


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2606 poslato: 26. Mart 2017. u 10:43 »
Met Office officially recognizes 11 new types of clouds but courts controversy by including plane vapour trails

http://www.dailymail.co.uk/news/article-4340614/Met-Office-officially-recognises-11-new-types-clouds.html

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2607 poslato: 27. Mart 2017. u 21:10 »
Ne znam kako vama, ali meni ovo sve mirise na ozbiljniju prolecnu susu. Nikakvih padavina nema ni u narednom periodu, minimum jos desetak dana lepog i suvog vremena mozemo da ocekujemo. Nadovezace se mesec dana bez prave kise u nekim mestima kako sada stoje stvari. Padavine su od kako je pocela godina ispod proseka.

Tako to obicno bude, placamo ceh za kisovitu jesen i uopste celu predhodnu godinu koja je u nekim mestima bila ekstremno kisovita poput 2014. godine.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2608 poslato: 27. Mart 2017. u 22:28 »
Baš sam o tome i ja razmišljao danas. Nakon ekstremno sušnog decembra, usledili sušan januar i februar, pa evo i mart sa podjednakim negativnim odstupanjima u odnosu na prosek. Ako sam dobro izračunao, u prethodna 4 meseca je palo jedva 30% padavina od prosečne količine za taj period, makar kad je Beograd u pitanju.
Slično vreme se produžava u nedogled i uopšte nema naznaka da bi nešto moglo da se promeni. Ne pamtim kad je poslednji put vezalo par dana ciklonske aktivnosti sa padavinama. Ipak, ne može tako doveka.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2609 poslato: 27. Mart 2017. u 23:04 »
REMEMBER TO NOMINATE A CANDIDATE FOR AMS AWARDS

https://www.ametsoc.org/ams/index.cfm/about-ams/ams-awards-honors/awards/additional-award-nomination-information/?utm_source=Subscribers&utm_medium=Email&utm_campaign=Newsletter&_zs=Exkhc1&_zl=Aq4j3


Ako članovi foruma znaju nekoga ko zaslužuje (nekim svojim dostignućem iz oblasti koje "pokriva" AMS) da bude nominovan za nagradu AMS-a (u ovom slučaju AMS svakako nije skraćenica za  "automatska meteo stanica"  ;) a ni "Auto-moto savez"  ;)) mogu da iznesu svoje predloge i da pošalju nominaciju (nije neophodno biti član AMS) tako što će sve da "sroče" u 25 reči i pošalju ili ja to mogu da prosledim kolegama iz AMS. Nije neophodno da to bude osoba sa npr. 30 godina iskustva u radu, nagradu mogu da dobiju i studenti ili početnici u svojoj struci koji su se nečim posebno istakli (a da to bude makar malo interesantno ljudima iz AMSa). Mi smo uvek imali mlade, talentovane ljude (npr. takmičenja iz matematike i fizike tj. naši đaci, uglavnom iz Matematičke gimnazije u Beogradu (ali ne samo oni) su odličan primer) i lepo je da se za njih "čuje" u svetu.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2610 poslato: 02. April 2017. u 17:47 »
"Wet bulb" pojasnjenje pojma?
Uprosceno za laike ukoliko je moguce.
Hvala ;)

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2611 poslato: 02. April 2017. u 18:25 »
"Wet bulb" pojasnjenje pojma?
Uprosceno za laike ukoliko je moguce.
Hvala ;)

Mislim da se odnosi na mokri termometar ( običan termometar čiji je rezervoar žive umotan u vlažnu krpicu ).
Temperatura mokrog termometra je temperatura koju bi delić vazduha imao kada bi isparavanjem vode došlo do zasićenja ( relativna vlažnost=100% ), a toplota potrebna za isparavanje oduzela od delića.

Voda sa krpice isparava dok vazduh u njenoj neposrednoj okolini ne postane zasićen vodenom parom, a toplota potrebna za to se oduzima od rezervoara živinog termometra, tako da će mokri termometar pokazivati nižu temperaturu od suvog. Što je niža relativna vlažnost više će vode morati da ispari da bi došlo do zasićenja pa je zbog toga potrebno oduzeti više toplote od termometra. Ukoliko je rel. vlažnost 100% temperature mokrog i suvog termometra će biti iste.





Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2612 poslato: 03. April 2017. u 16:40 »
Hvala Garo  :tu:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2613 poslato: 07. April 2017. u 13:53 »
Meteorological Technology World Expo Conference  (10-12 Oct,2017 Amsterdam) -Call for papers

http://www.meteorologicaltechnologyworldexpo.com/call_for_papers.php

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2614 poslato: 08. April 2017. u 17:11 »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2615 poslato: 13. April 2017. u 00:22 »
Ko to jos prati forum i naucio nesto :) Evo vec nekoliko puta isti termin kao karte sa foruma budu i u vestima na telegrafu i gde bas m pade na pamet kao u januaru...Slucajnost, ne bih rekao  ;)
http://www.telegraf.rs/vesti/2722391-srbiji-preti-temperaturna-bomba-ako-se-ovo-ostvari-ocekuje-nas-vreme-kao-u-januaru-foto

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2616 poslato: 13. April 2017. u 08:28 »
 ^^ I ja sam video ovo u Telegrafu i upravo hteo da postavim ovde jer bode oči to da svaki put postavljaju identične slike, a neretko i cele postove sa ovog foruma. Pitanje za administratore foruma: postoji li mogućnost da se na svaku postavljenu sliku na ovom forumu direktno generiše watermark "serbianmeteo"? Tako bi najlakše zaštitili sve što je postavljeno na ovom forumu. Mislim da to stvarno nije problem da se odradi.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2617 poslato: 13. April 2017. u 08:58 »
 ^^ Naucio je ovaj ili naucila gde su karte, cim ima i sa yr.no-a... Dobar je predlog tvoj ako moze sto da ne...  :tu:

Greece - April 11, 2017
Awesome LP Supercell over Argostoli, Kefalonia island !!!!
WOOOW

Source - Severe Weather Greece


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2618 poslato: 13. April 2017. u 10:27 »
Hajde da ovde nastavimo (ili zavrsimo) onu temu iz prognoza o nastupajucem mogucem zahladjenju, njegovim posledicama, kao i njegovom (eventualnom) uticaju na vreme kasnije (posto neki clanovi imaju i takve teorije, sto, eto, bar podrzavam ako se vec ne slazem :) ). Ovde cu citirati neke poruke ili delove poruka iz teme "Prolece 2017" a te iste komentare cu da izbrisem iz vec pomenute teme, pa ovde moze da se nastavi prica o tome, ukoliko neko ima potrebu za tim.
Jedino sto mogu da kazem u vezi ove teme je da se 100% slazem sa Bartom, i da razumem i zanimljivost ovakve pojave sa meteoroloskog aspekta, i sa te strane je to zanimljivo pratiti, ali svakako da ne bi bilo korisno da bude mraza, ni onima sto zive u gradu. Svaka steta u proizvodnji voca i povrca na selu se odrazi i u gradu u vidu visih cena proizvoda.

Pa da pocnem sa citiranjem  :)

Ovo ne mirise na dobro. Kada god je usledilo dugotrajno i jako zahladjenje sredinom aprila i potrajalo dugo, sledio ga je prvo kisan i hladan maj, a onda i kisno i hladno leto. Ovi zadnji izlazi me podsecaju na 1996-u, 1997-u, 1999-u, 2001-u, 2004-u, 2005-u i 2014-u godinu. Pocetkom i u prvoj dekadi aprila i nije neka steta pojava mraza i jakih zahladjenja i ostatak aprila bide ovakav i onakav, kao i nastupajuci meseci. Uglavnom bude toplo. Ali sredinom aprila nije nikako dobro pogotovo sto ce po ovim izlazima dugo da potraje. Daj Boze da se ne ostvari Jos ako se nadovezu i obilne padavine, o maju necu ni da trosim reci. Mile je rekao da ovu moju "tezu" prebacim u pricaonicu. Sa osobitim zadovoljstvom. :D

Ma sneg je ok samo je problem mraz a da je prerano vegetacija u aprilu to vec pada u vodu... Ali svako ima svoje misljenje i  verujem da je dalja diskusija nepotrebna narocito jer je forum, internet itd... Ako se desi priroda je to i nije bitno  nema nikakvog znacaja i uticaja dal neko to zeli ili ne i ja cu analizirati i gledati kao zanimljivost sa meteoroloskog aspekta ali ipak ne zelim da se desi... Kao sto rekoh da zavrsimo diskusiju i bacimo se gledanju i analiziranju karata i prognozi  :D
April 1997 je bio stvarno zeznut meseca 1996 se lepo bar Nis izvuko od nekog mraza bitnijeg a ne vidim sto je 1999. bio temperaturno los a znamo sto je bio los... April 2003 je vec bio nesto drugo...eee -5.6C u Nisu..Sve ovo je za meteo chat  :)

To nisu hladna ljeta nego ugodno topla i najbolja moguca ljeta.
Nakon onog horor vruceg ljeta 2015. ta bi mi ljeta bas fino sjela.
Sve je bolje od ljeta 2015., 2012. ili 2007. Tko to moze voljeti?!
Nije li sredinom 4.mj 2003. bilo jace zahlađenje a iza toga najtoplije ljeto?
Tu 2003. pogotovo nikada ne bih pozelio. :(


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2619 poslato: 14. April 2017. u 16:13 »
Brutalan april 1997. godine...







Poznato?




Naissus...T5cm nekoliko puta oko -10C...




Imam jedno pitanje ako neko zna i zeli da odg. i uopste ako vidi...
Zasto su blokovi na Atlantiku najcesci u aprilu?
« Poslednja izmena: 14. April 2017. u 16:33 Bart »