Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2017  (Pročitano 101425 puta)

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Januar 2017
« Odgovor #220 poslato: 07. Januar 2017. u 01:37 »
Videćemo koliko centimetara može pasti od 1mm pri niskim temperaturama  :whistling: Sviđa mi se što će padavina biti bezmalo u celoj zemlji, ni to se ne dešava tako često...
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Januar 2017
« Odgovor #221 poslato: 07. Januar 2017. u 01:38 »
Jeste. Već me je Bart ispravio u chatu. Ne treba se igrati sa sećanjima.

Van mreže Cedogares

  • *
  • Poruke: 147
  • Starost: 37
  • Lokacija: Sremska Kamenica/Mišeluk, Srbija
Odg: Januar 2017
« Odgovor #222 poslato: 07. Januar 2017. u 01:49 »
 :tu:
Mrzim kosavu.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Januar 2017
« Odgovor #223 poslato: 07. Januar 2017. u 08:54 »
Sta nam se to sprema oko 13-tog.. :whistling:






Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 234
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Januar 2017
« Odgovor #224 poslato: 07. Januar 2017. u 10:15 »
Срећан Божић свима које је природа изабрала да буду њене очи и уши, да посматрају и ослушкују њену душу! Верујем да у то друштво она не бира баш свакога. Поздрав и за колеге осталих вероисповести. И опростите сви што сам вам својом активацијом на Форуму донео практично антарктичку хладноћу. Требало је да се задовољим са Северним полом :facepalm:.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2017
« Odgovor #225 poslato: 07. Januar 2017. u 11:57 »
GFS i dalje drži nešto padavina za ponedeljak, valjda ne presuše i tih 1-2mm. Nego, sve više bodu oči 13. i 14. januar. Petak bi bio jako kritičan, jer po visini imamo izraženu toplu advekciju, a u prizemlju previše slabe vetrove da bi narušili jezero ledenog vazduha. U ovom slučaju, u početku padavina bi moglo da bude svega i svačega, možda i jako nezgodne ledene kiše. Još je daleko da bi se preciziralo, ali ovakav razvoj dešavanja vuče ka tome:



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2017
« Odgovor #226 poslato: 07. Januar 2017. u 12:04 »
Bolje da se ne ostvari...

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2017
« Odgovor #227 poslato: 07. Januar 2017. u 12:57 »
Koliko me sećanje služi iz 2012-te godine. Tada je ciklon povukao topliji vazduh koji je skoro do Save i Dunava probio po visini i doneo kišu na debelom minusu jugu i jugoistoku, a nama severno sneg. Nekako mi ovaj nastupajući period deluje kao mogućnost da se to ponovi. . .

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #228 poslato: 07. Januar 2017. u 13:38 »
Vec sam ranije pomenuo mogucnost ledene kise u Srbiji u petak, po visini ce probiti plus, ako bi se ovakva situacija ostvarila moglo bi da bude problema. Nadajmo se da ce se nesto promeniti. Dosta toga ce zavisiti od termina u kom nam bude probio front, i od termina kad bi ciklon poceo da nam daje padavine, u narednim danima cemo pratiti pa cemo moci nesto vise da kazemo, nema sad sta puno da se kaze o tome za sada.

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #229 poslato: 07. Januar 2017. u 15:48 »
Pa ne mora značiti ni da bi to bila ledena kiša jer daju se temperature od 5-6C ... Ko zna..

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #230 poslato: 07. Januar 2017. u 15:59 »
Jako sam sumnjicav po tom pitanju, ne verujem da bi temperature toliko porasle nakon ovakvih minusa. Jezgro hladnog vazduha bi se zadrzalo u prizemlju bez obzira na porast temperature po visini, ja bih pre tipovao na temperature oko nule ili stepen-dva iznad nule mozda. Podloga ce ostati hladna i u prizemlju bi bilo hladnije nego po visini vrlo verovatno. Jugozapadni vetar ne bi bio jak pa da nas isfenira toliko, Milos je vec pisao o tome. Praticemo, nista nije iskljuceno jos, ni cist sneg od pocetka za Vojvodinu, ni kisa, ali, na zalost, ni ledena kisa na pocetku padavina. Naravno, ako se zaista i formira ovakav ciklon.

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 234
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Januar 2017
« Odgovor #231 poslato: 07. Januar 2017. u 16:06 »
Bolje da se ne ostvari...


Барт, изгледа да је уторак ујутру највећи фаворит за рекордно ниске температуре у овом таласу и да смо врло близу тога што си ти поставио. По Хрватској су јутрос, а наредног јутра ће то још мало бити "поправљено", пообарани неки апсолутни рекорди (додуше нису у питању станице са посебно дугим стажом посматрања).


Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2017
« Odgovor #232 poslato: 07. Januar 2017. u 17:49 »
Po novom izlazu Gfs-a pitanje je dal ćemo uopšte i preći u plus po visini 12 i 13 januara nakon čega se crta novi ciklon i padavine.

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #233 poslato: 07. Januar 2017. u 18:38 »
Da,da odlican GFS 12Z za nas severnije,na pocetku padavina od tog ciklona cak ne bi ni bilo kise ili bi je bilo vrlo malo,a onda crta pristojan sneg ako se ne varam ovde bi bilo oko 20,25 mm snega na negativnim temperaturama(ne znam gde mogu da vidim tacno koliko bi snega bilo u mm pa sam odokativno napisao 20,25mm)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2017
« Odgovor #234 poslato: 07. Januar 2017. u 19:43 »
:rofl:

Obožavam tvoje pesimistične i duhovite komentare.
Ja kako napisem neki komentar u kome predvidjam sneg ili zahladjenje tako se modeli brzo promene i sve krene nizbrdo.
Zato ja za sledeci vikend najavljujem formiranje djenovskog ciklona koji ce doneti obilnu kisu narocito severu zemlje i to je to, ne odstupam od toga...  :whistling:

Nego gledam sad nesto ponedeljak, moglo bi se tu pokupiti par cm snega ali sa ovakvom situacijom se nikad ne zna. Ipak u ovom slucaju mi je favorit za sneg istocna polovina zemlje.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2017
« Odgovor #235 poslato: 07. Januar 2017. u 19:47 »
Ponedeljak lošije izgleda, gotovo da nije ni preživelo tu išta merljivih padavina. Ali ovo što se crta od petka jako lepo izgleda po novom GFS-u, nema tu prodora nulte po 850mb više, čak bi i dosta daleko ostala u toj varijanti.

Mislim da snegoljupci imaju itekako čemu da se nadaju, a i šteta bi bilo da ovo ekstremno zahlađenje ne bude imalo neki "hepi end":

« Poslednja izmena: 07. Januar 2017. u 21:46 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2017
« Odgovor #236 poslato: 07. Januar 2017. u 20:01 »
 ^^
Miloše, slažem se sa ovime  :tu: što si napisao uz jednu napomenu:

postavio si 00z run iako si opisao situaciju koju daje 12z (kod kojeg T850 ostaje ispod nule).

Za ovo što je GFS dodatno smanjio već male padavine za ponedeljak (za BG) možda sam "krivac" ja jer sam juče napisao:

U nekom od prethodnih dana sam napisao da se nadam da će tokom 5-6 ledenih dana čak i u Beogradu pasti makar mali sneg pa mi ostaje da se nadam da će se to ipak desiti iako me retko koji model u tome "podržava" (npr. ponedeljak ujutru možda može nesto slabašno da donese, visinski ciklon koji je u nedelju uveče severoistočno od nas, će da se postepeno popuni i pred sam kraj "života" bi mogao da "baci" malkice padavina i ovde).

i sada i jedini model koji je davao mogućnost za bar 2mm padavina želi da ih "ukine".
To naravno ne znači da je model "loš" ili "kriminalan" kako bi neki možda napisali:
ili sam ja pogrešio u proceni da može da bude makar malo snega u ponedeljak (pod "malo" sam mislio na bar 2-3cm snega a ne "sneg u tragovima") ili poslednja dva GFS run-a malo greše (što naravno ne znači da je model generalno loš -ovo je beznačajno mali uzorak za bilo kakvu procenu)...

Van mreže cikajowa

  • *
  • Poruke: 75
  • Lokacija: Ljubovija
    • DzoPhotography Tim
Januar 2017
« Odgovor #237 poslato: 07. Januar 2017. u 20:23 »
GFS 12z




Sent from my Samsung S7 edge using Tapatalk

Mi dosta razgovaramo, glasno se smejemo, mnogo radimo, malo spavamo, ali zato mnogo sanjamo :-)
Nekada smo kao rogovi u vreći, ali u ovome se slažemo- tri stvari odaju čoveka: njegove oči, njegovi prijatelji i njegove fotografije.
http://www.dzophotography.com

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Januar 2017
« Odgovor #238 poslato: 07. Januar 2017. u 20:26 »
 ^^ Ја се управо због оваквих ситуација више и не надам много за поменути период. Мада, као да модели покушавају да ме убеде у супротно да ипак постоји шанса за макар 1цм снега.
GFS i даље држи око 1мм, јутрошњи EC 0.6мм, (видећемо шта каже вечерашњи) чак је и овај шашави WRF увео нешто падавина око 0.4-05мм, видећемо шта ће рећи вечерашњи излаз, ускоро би требало да изађе.

За даље је ситуација прилично добра, једино што ме плаши је удаљеност термина на тако добре излазе, јер као по неком правилу све што је добро у мало даљем термину се обично "поквари", ћутим.  :mute:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2017
« Odgovor #239 poslato: 07. Januar 2017. u 21:59 »
Profi, hvala na korekciji, ispravio sam.  :tu:

Evo ENS prognoze GFS 12Z izlaza. Vidimo da se prosek ensambala jako dobro slaže sa operativnim izlazom i drži temperaturu na 850mb ispod 0°C. Doduše, od 20 runova, 5 su išli iznad 0:



Što se tiče padavina, tu se jako dobro slažu za preksutra, od petka ide značajno razilaženje i tu je već svaki run pričao svoju priču.



Što se tiče ECMWF-a, on u svakom izlazu drži nekih 0.5mm za Beograd, što i nije cifra koja uliva neku nadu.

18Z vraća tih 1-2mm u ponedeljak. Ne damo ih!  :D

« Poslednja izmena: 07. Januar 2017. u 22:46 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm