Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2018  (Pročitano 92032 puta)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Februar 2018
« Odgovor #260 poslato: 22. Februar 2018. u 13:45 »
Наравно поново "шарају" модели, мада мање више то смо сви очекивали, стварно не би ваљало да буде проблема у кошавском подручју и да цела земља добије солидан покривач.

По тренутним излазима, север у најизгледнијој позицији за обилније снежне падавине.

За мој крај ствари изгледају тренутно овако :

GFS 06 z - 27 mm.

EC 00 z - 15,2 mm ( просек је на 20,1 mm )

ICOM 06 z - 12,1 mm до понедељка у поноћ.

UKMO 00 z - 11,2 mm до уторка ујутру.

GEM 00 z - 27,2 mm.

Реално је очекивати око 20 cm у мом крају, врло могуће и мало више.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.797
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Februar 2018
« Odgovor #261 poslato: 22. Februar 2018. u 13:49 »
Darko-Surdulica, kod tebe ima uticaj čemernik i biće snega koliko hoćeš, mi u ravnici sigurno duplo manje ćemo dobiti.

Poslato sa jugoistoka.

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2018
« Odgovor #262 poslato: 22. Februar 2018. u 14:03 »
Bude li se ostvarila ovakva jacina, dubina i kretanje ciklona u ponedeljak, kosava ce ovde sve zivo polomiti u gradu, a tek da ne pricam za istocni deo nase opstine.

Pogledajte vi te zgusnute izobare  :O, nadam se da ce se malo ublaziti jer meni je ovo alarmantna situacija:





Nekog znacajnijeg sneznog pokrivca u ovakvoj situaciji kod mene nema sanse da bude. Bila bi tu kako sada stoje stvari dva talasa padavina, jedan u nedelju posle podne i uvece dok se ciklon ne razmase i ne krene kosava, pa potom drugi talas u utorak kada se centar ciklona bude premestio istocnije.


Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.920
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Februar 2018
« Odgovor #263 poslato: 22. Februar 2018. u 14:06 »
Padavina ce biti, e sad me brine košava, ovde je ona problem ogroman, mada zna ona i da izostane i kada je modeli crtaju ... E sad i kada je u prizemlju nema, bude manje padavina od par cm. Pratimo  :)
Vidim Sale detaljnije analizirao, ja iskreno sumnjam u takav scenarijo. ..

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.803
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Februar 2018
« Odgovor #264 poslato: 22. Februar 2018. u 14:18 »
Za ovde toplija košava sa jugoistočnijom komponentom bi trebala praviti probleme a kada duva sa severoistoka nebi trebalo nešto toloko da smeta e sad nisam pametan, bilo je puno situacija  kada košava nije pravila probleme padavinama.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.413
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #265 poslato: 22. Februar 2018. u 14:29 »
Ovo je hladna varijanta košave (skoro čisti istočni pravac) i makar kad je Beograd u pitanju ne znam da je ikada bila problematična. Koliko smo samo padavina imali u ovih par dana uz takvu košavu, a sada se crta slabija, osim nakratko jaka u ponedeljak. Za druge krajeve gde je izražena orografija, pa su u zavetrini, može da stvara problem.

Onom jutrošnjem "bućkurišu" od izlaza dodajem GFS 06Z sa rekordnih 32mm (prosek ensembla 22mm) i ICON 06Z sa 15mm do utorka ujutru (za kasnije ne trči 06Z, pa računam da bi ukupno ponovo bilo 20-ak mm).
Ostali modeli (srećom) ne izlaze u 06Z. Ako bismo pogledali najsvežije izlaze svih dostupnih modela, trenutno je EC jedini "jednocifren" po pitanju padavina za Beograd.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.207
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #266 poslato: 22. Februar 2018. u 14:39 »
Ne bi tu ona pravila problem (košava) u ovakvoj situaciji za veći deo zemlje, izuzetak je jedino standardno dolina Velike Morave i donji deo toka Južne Morave. Problem pravi (za moj kraj i za ostatak južnijih predela) kada jak vetar (smer jug, jugositok) duva na visini preko masiva Kopaonika i dalje ka planinama na jugoistoku Srbije (kao što je juče i preključe) e tada se isušuje sve i ovde.

Mada, kažem, ovo je prilično esktreman scenario glavnog izlaza, te će se sigurno doći do ublažavanja.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.413
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #267 poslato: 22. Februar 2018. u 14:44 »
 ^^ Da, sve ovo što pričamo se jasno vidi na karti ukupnih padavina poslednjeg GFS-a. Tačno se vidi ta "isfenirana" oblast dolina Velike i Južne Morave. Ostatak zemlje nema brige zbog tog vetra.
To da u Beogradu ne bi imao nekog uticaja najbolje govori podatak da najmanje padavina daje EC koji samo nakratko u ponedeljak daje probijanje tog istočnog vetra sa preko 5m/s.



padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.920
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Februar 2018
« Odgovor #268 poslato: 22. Februar 2018. u 14:55 »
Ehhhh što lepo izgleda ta žuta boja na karti, još kada bi se ostvarilooo ihhh  ^^  :D

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #269 poslato: 22. Februar 2018. u 14:58 »
Darko-Surdulica, kod tebe ima uticaj čemernik i biće snega koliko hoćeš, mi u ravnici sigurno duplo manje ćemo dobiti.

Poslato sa jugoistoka.

Pa znas kako, nece ovde mnogo da utice istocni vetar , bas se lepo to vidi na karti koju je Milosh postavio, oko juzne Morave ima uticaja, a od Vl.Hana pa prema granici sa Bugarskom stvari su drugacije :D ipak ima i uticaja Vardenik i Cemernik...
Necu da licitiram ali oko 30cm je izvesno ovde, da napomenem ja sam vec ima pokrivac ove zime 33cm, barem 1 cm vise sad da bude rekord da oborim :worthy:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.207
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #270 poslato: 22. Februar 2018. u 14:59 »
U ovoj meri svakako neće, ali ostanu li za većinu zemlje  razne nijanse zelene biće super (s obzirom na temperature), maltene da "potpišeš" odmah. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 32
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Februar 2018
« Odgovor #271 poslato: 22. Februar 2018. u 15:06 »
GFS po toj karti daje između 20 do 30 mm snijega. To je gotovo pola metra. Biće, al' malo sutra.
Ludi GFS.   :morning:
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.413
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #272 poslato: 22. Februar 2018. u 17:30 »
Evo kako za Beograd stoje stvari na osnovu jutrošnjih izlaza modela koji su dostupni za narednih 180h.
Ukupne padavine od nedelje do srede ujutru:

ECMWF - 8mm (prosek ensembla 13mm)
GFS - 7mm (prosek ensembla 20mm)
GEM - 22mm
ICON 25mm

Evo 12Z:

GFS 17mm
GEM ~16mm
ICON ~ 14mm

U ovom izlazu značajno manja razilaženja po pitanju ukupne količine padavina, ali ima i dalje razlika po pitanju razvoja situacije. GFS npr. vidi skoro sve padavine u ponedeljak, GEM ujednačene slabe do umerene padavine od nedelje do srede, ICON daje slabe padavine u ponedeljak, pa prolazni talas jakih padavina u utorak.

Čekamo EC 12Z. Na osnovu svega što daju drugi modeli, i na osnovu njegovog proseka ensembla, ne verujem da će ponoviti tako padavinama škrt izlaz kao jutrošnji, i trebalo bi da se tu nađe između 10 i 15mm.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.803
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Februar 2018
« Odgovor #273 poslato: 22. Februar 2018. u 21:44 »
Usaglasili su se modeli večeras, ima tu preko 20mm suvog snega što bi značilo preko 30cm i verovatno 5 vezahih ledenih dana, počevši od nedelje, to je već ušlo unutar 72h i nebi trebalo nešto drastično da se menja e sad je samo pitanje u kojoj će meri uticati košava na padavine u ponedeljak.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.469
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2018
« Odgovor #274 poslato: 22. Februar 2018. u 22:35 »
Iznervira me ova rupa na karti snega  :)
A pogledajte maksimalce u ponedljak za Nis -9C :viannen: :zima :snowball: :skiing:



Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.413
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #275 poslato: 22. Februar 2018. u 23:48 »
Veoma konstantni modeli večeras, sa minimalnim razlikama. Evo sve dostupno od 12Z i 18Z, od nedelje u 12UTC do srede u 12UTC za Beograd:

GFS 12Z - 17mm (prosek ensembla 16mm)
GFS 18Z - 14mm (prosek ensembla 13mm)
ECMWF 12Z - 13mm (prosek ensembla 13mm)
ICON 12Z - 14mm
ICON 18Z - 14mm
GEM 12Z - 16mm

Kada se ovako modeli slože, stvarno nema razloga za neku sumnju više. Još će to šetati, ali ja ne očekujem da će više ići ispod 10mm u proseku. Sutra to ulazi u 72h i biće izvesnije, ali nekog većeg šetanja po pitanju položaja ciklona i ukupnih padavina teško da će biti.
Smeši se lep sneg celoj Srbiji, slobodno mogu da kažem.
« Poslednja izmena: 23. Februar 2018. u 00:22 Milosh »


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Februar 2018
« Odgovor #276 poslato: 22. Februar 2018. u 23:50 »
Ih ta košava kada je spominjete a ja isto je vidim na kartama, onda me muka uhvati. Pojedine kolege kažu da Vojvodina ima već sada sneg, pa će vezati lepih nekoliko ledenih dana za redom, to nije slučaj sa jugom Banata!
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Februar 2018
« Odgovor #277 poslato: 22. Februar 2018. u 23:57 »
Iznervira me ova rupa na karti snega  :)


U jednom od prethodnih postova sam spomenuo da "karte" (modela) sa procenjenom visinom snega u cm nisu baš precizne a slikica koju je priložio Bart to potvrđuje:

na slici je dato 8cm snega za Beograd a do tog termina (27.2. u 19h) sam model daje 11mm padavina na "sigurnom minusu" (i potom još 2mm padavina do srede ujutru) -od 11mm padavina uz niske temp. "neće da može"  ;) da bude samo 8cm snega (tamo gde istočni vetar ne "odnese"). Ovo naravno ne znači da će sigurno pasti 11mm do ut. uveče ili 13mm do srede ujutru -poenta je da modeli imaju neobičnu "računicu" za visinu snega (možda uzimaju previsoku temp. zemljišta ili bez razloga previše "sležu" sneg u nekim regionima) i za procenu visine snega najbolje je gledati očekivane količine padavina u mm i temp. pri tlu i na 2m.

U odnosu na moj komentar od pre par dana:

Nisam gledao GFS 12z koji upravo "izlazi, neću da "čekam" ni da gledam EC12z -ono što sam video u 00z modelima ukazuje na značajnu verovatnoću da poslednja 4 dana februara (to ne znači da npr. 1 mart neće biti vrlo hladan) "donesu" veoma hladno vreme ali i sneg povremeno tako da mislim da su male šanse da u tim danima ne bude finos snežnog pokrivača (suv sneg, a ne kaljuga kao par puta ove zime). Napomenuo bih da +14C koliko daje 00z GFS za Beograd za 1. mart nije realno

ne bih imao ništa bitno da promenim. Bilo bi veliko iznenađenje (makar za mene) ako u Beogradu ne bude finog snega a pod tim ne podrazumevam 5cm  ;)
Neću da pišem detaljne procene očekivane visine snega da ne bih, eventualno, uticao na članove koji će učestvovati na takmičenju ali evo podatka iz automatske prognoze koja nije "javno" dostupna: za Beograd se "daje" 21cm snega kao maks. visina do kraja februara. To ne znači da će tako biti, u pitanju je automatska prognoza bazirana na samo dve godine podataka -vidimo da iskusni prognostičari RHMZa daju 5-10cm snega za Beograd (i taj raspon je neobičan jer je gornja granica duplo veća nego donja).

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.413
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #278 poslato: 23. Februar 2018. u 00:21 »
10-20cm je realnost na osnovu današnjih izlaza (da ne kažem 15cm plus/minus 5cm :D, ali treba se još strpiti za konačne procene. Ono što mene raduje je da po prvi put u ensemblima EC-a i GFS-a nema nijedne varijacije bez padavina, a minimum je oko 5mm.
Naravno da će biti još smanjivanja količine padavina, i na kraju uvek bude makar malo manje vodenog taloga nego što daju modeli, ali sveukupno ne očekujem ispod 7-8mm.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Februar 2018
« Odgovor #279 poslato: 23. Februar 2018. u 00:35 »
Ма ја свакако очекујем 20-ак центиметара белог покривача, најрасположенији падавински за мој крај су енси EC-а чији је просек и даље изнад 20 mm.

Свакако ће много значити ниске температуре, сећам да је Профи једном ако не грешим објавио информацију да је од 7 mm на Врачару мерено 21 cm, наравно после је дошло до слегања, али суштина је да ће цела земља добити снежни покривач што није често случај, напротив.