Glavni “run” jutrošnjeg (00Z) izlaza ECMWF globalnog numeričkog modela se neće svideti “zimoljupcima”, a pod tim naravno da ne mislim na kvalitet prognoze. Naime, AC se kao i u poslednjih nekoliko izlaza krajem druge dekade uspinje severnije i “blok” biva pozicioniran na prilično dobrom mestu (bilo bi poželjno samo malo zapadnije, mada svakako da je veoma dobro da se nađe negde nad Skandinavijom). Ali, ono što se na prvi pogled može zapaziti upoređujući dva poslednja izlaza jeste da je sinoć AC bio stabilniji, izraženiji i severnije pozicioniran, kao i da je polje visokog vazdušnog pritiska zauzimalo malo veću površinu (bilo prostranije), te da za razliku od prethodnog izlaza sada jako brzo (ili znatno brže) počinje da se izmešta ka istoku i jugoistoku, prema Istočnoj Evropi i Rusiji. U ovakvoj postavci imali bismo stabilno i hladno vreme, a AC bi bio “nama” previše blizu, pa ne bi mogao da “uleti” neki (visinski) ciklon, dok C nad Kiprom / krajnjim istokom Mediterana zbog velike udaljenosti ne bi imao uticaj na naše krajeve. Usled izraženog gradijenta pritiska, kada se AC malo udalji, imali bismo hladnu košavu.
Glavni “run” jutrošnjeg (00Z) izlaza GFS modela je mnogo prijemčiviji za nas. Iako slabije “skida” ovakve situacije i zna da “crta bajke”, neretko ume da prvi “našnjuši” promenu, pa se nadam da će tako biti i ovoga puta. Pretpostavljate, on nasuprot EC-u AC postavlja po sred Skandinavije, prostraniji je i stabilan, te AC u dalekim satima dodatno jača i dostiže 1050hPa nad Norveškom na kraju perioda prognoziranja, za 16 dana. S obzirom na severniju poziciju AC, otvara se mogućnost za ciklogenezu u Sredozemlju, a “ovaj” to vidi kod Otrantskih vrata. Kao zanimljivost (s obzirom na veoma daleke sate) po prvi put se ove sezone daje obilan sneg na negativnoj temperaturi oko 23-24. novembra.
U ovom postu sam analizirao samo glavni “run” oba vodeća globalna numerička modela, a svi znamo da se kod dalekih termina znatno više daje na važnosti ensemblima modela. Ukratko ću napisati da ensembli “prate” glavni “run” GFS-a i da je prosek posle 21. u konstantnoj negativi kada je reč o T850hPa, kao i da je tokom celog perioda prisutan “blok”. No, kod EC modela to nije slučaj (ne poklapa se u velikoj meri) i prosek ensembala “postavlja” AC na povoljno mesto i što je najvažnije - stabilan je. Gledajući pojedinačne preturbacije, može se zaključiti da dosta njih ima “ucrtan” snežni pokrivač u većem delu zemlje na kraju perioda prognoziranja (23.11.), a uglavnom imaju makar u planinskim predelima. Za kraj ću dodati da pod uslovom da bude ciklonske aktivnosti da će (s obzirom na prognoziranu sinoptičku situaciju) gotovo izvesno putanja ciklona imati južniju putanju i proći Sredozemljem.
Zaključak celokupne analize jeste da nije značajan jedan izlaz jednog “run-a” modela, već da je potrebno pratiti u kontinuitetu izlaze više modela, tražiti trend i sagledavati širu sliku, kao što već znamo. Moje subjektivno mišljenje je da sada treba obratiti posebnu pažnju i da su veoma velike šanse (uzimajući u obzir period o kome govorim) za prvi snežni pokrivač u nižim krajevima ove sezone u III dekadi novembra.
Evo i "sličica" da jednog dana bude jasnije o čemu sam pisao:
Izvor — Meteociel