Autor Tema: April 2021  (Pročitano 29074 puta)

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.856
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2021
« Odgovor #20 poslato: 05. April 2021. u 23:25 »
EC najavljuje najviše snega, svi drugi modeli za duplo i više prikazuju manje snega. Ovo je sreda u 6h. to je neki maximum posle kog ide otapanje. Za Leskovac iako ga ima u najavi neće biti ništa, jer kod ovakvih siuacija to uvek bude tako. Dobro je što po sadašnjem pravcu i vremenu kretanja oblaka razvedravanje za Leskovac očekujem u četvrtak ujutro kada je i najveća opasnost od jutarnjeg mraza.
EC


ICON
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: April 2021
« Odgovor #21 poslato: 06. April 2021. u 00:40 »
ЕC дефинитивно најекстремнији, поготово са јутарњим мразевима, по њему би у четвртак ујутру код мене било и јаког мраза (-10 C)...

Неки просек је око 5 cm, значајно је и то што би температура била у благој негативи током већег дела падавина.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.332
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2021
« Odgovor #22 poslato: 08. April 2021. u 17:26 »
Kad je bal nek je  bal, jel tako Dejco. :grin:
 
Nešto se opet šuška sa severozapada, naravno ne tako ekstremno kao ovaj zadnji prodor ali..

Valja ispratiti kuda će ovaj visinski ciklon iz centralne Evrope, podrška uz  anticiklon na okeanu je tu.
Hladnoće ima itekako iza Alpa, ne bi me začudilo da i ovo završi bar sa padanjem snega u nizijama:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.856
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2021
« Odgovor #23 poslato: 08. April 2021. u 17:51 »
Kao što rekoh u temi proleće da ovo nije i poslednji prodor, etoga naredni je već u utorak na sredu i sneg je siguran iznad 800 m.n.v. Za u nizije ne verijem da će biti ali mrazeva hoće. Ovaj ritam se možemo nadati da će se prekinuti tek krajem aprila kada se sunce podigne dovoljno visoko da malo brže gasi pv. Uh što bi voleo da pogrešim i proradi severna Afrika.


Послато са Mi A3 помоћу Тапатока
« Poslednja izmena: 08. April 2021. u 18:24 dejca »
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: April 2021
« Odgovor #24 poslato: 08. April 2021. u 23:36 »
Brdsko-planinski predeli izgleda nisu zavrsili sa snegom ni u Srbiji ni u regionu, a ko zna, možda i neki niži delovi, tako da ne zakljucavajte mi temu sa visinama snega 2020/21, haha..

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.856
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2021
« Odgovor #25 poslato: 09. April 2021. u 07:17 »
EC četvrtak ujutro, ali samo on to vidi, neću ja skoro na vlasinu po vodu, izgleda tek jun ili jul  :ranting:

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: April 2021
« Odgovor #26 poslato: 09. April 2021. u 13:00 »
Јесте да овакав излаз још увек није постao тренд код модела, већ појединачан, али ваљало би да окачим ГФС метеограм за Сомбор, барем за архиву.



Као што већ рекох, ово је први овакав излаз са обилним падавинама и снегом до низија у северној половини Војводине.

Свакако, јако захлађење је извесно од уторка/среде. У просеку и даље постоји добра шанса макар за краткотрајан снег и до низија, пре свега на северу и западу земље.

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 396
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: April 2021
« Odgovor #27 poslato: 14. April 2021. u 15:36 »
EC od subote do srede daje prilično obilne padavine. Beograd može preko 50mm kiše da dogura bogami... Treba pratiti i obratiti pažnju na taj period.

Poslato sa MRD-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.332
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2021
« Odgovor #28 poslato: 14. April 2021. u 20:57 »
Ono što se najsigurnije može tvrditi, a direktna je posledica vremena iza i ispred nas je totalno mrtvilo konvektivne sezone. Ne zaboravimo da od sutra počinje sezona odbrane od grada, a mi smo kilometrima daleko od bilo kakve  konvektivne situacije, one početničke a kamoli neke ozbiljne.

Taj početak iste poslednjih godina je skroz traljav. Ne zaboravimo da smo u prošlosti znali da imamo (posebno u martu) dane sa zanimljivim grmljavinskim razvojima a da odmah malo iza rokne sneg ili obrnuto.

Ovako, jedino što ne gine je svežina i kišurina. Neki čak daju opet mogućnost snega do nizija usled izotermije, bliže planinskom terenu (ICON).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 907
  • Starost: 41
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: April 2021
« Odgovor #29 poslato: 15. April 2021. u 09:07 »
Ipak te obilne padavine što su najavljivali modeli početkom sledeće nedelje pomeraju istočno tako da   posle ove kiše za vikend izgleda da neće biti nekih značajnijih padavina, ali ostaje prohladno vreme barem do prve polovine sledeće nedelje....

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.332
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2021
« Odgovor #30 poslato: 15. April 2021. u 14:54 »
Da, te baš obilne padavine se pomeraju istočno ka Crnom Moru, ali biće finih padavina čini se za vikend. Doduše, modeli su jako neusaglašeni po rasporedu i količini, ali bar deo zemlje bi mogao pobrati 20-30mm.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: April 2021
« Odgovor #31 poslato: 16. April 2021. u 10:14 »
Vrlo interesantan period za prognozu sto se tice praznika oko prvog maja. Nakon obilnih padavina ovog vikenda, mozda ce biti malo jasnije kakva nas situacija ceka do kraja meseca.
GFS prakticno isti kakav je bio od pocetka meseca, svakih nekoliko dana jaki prodori, niske temperature i obilne kise...


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: April 2021
« Odgovor #32 poslato: 16. April 2021. u 11:58 »
Ec početkom treće dekade daje povratak proleća i temperature preko 20 stepeni.

Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 103
  • Starost: 61
  • Lokacija: Beograd
Odg: April 2021
« Odgovor #33 poslato: 17. April 2021. u 11:56 »
Isti taj ec ga već i ukinuo.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 396
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: April 2021
« Odgovor #34 poslato: 17. April 2021. u 22:44 »
Upravo pogledah EC... Ako ovako nastavi od 26.04. možemo imati prave letnje temperature. Možda čak i veoma blizu 30°C

Poslato sa MRD-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.332
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2021
« Odgovor #35 poslato: 18. April 2021. u 12:35 »
Tek sada se usaglasiše modeli i prihvatiše talas padavina na jugu i istoku sutra. Muke žive sa visincem u Jadranu. Na planinama i dalje sneg..

Nakon toga, biće 2-3 dana uslova za pojavu slabijih pljuskova iz razvoja dnevne oblačnosti.

Za dalje, recimo da se naginje ka toplijem vremenu pred sam kraj meseca, ali sve je to pod znakom pitanja. Hoće li prevladati ciklon koji se spušta ka Pirinejima i njegov topli sektor ka nama, ili ipak ovaj oko Balktika ostaje da vidimo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.856
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2021
« Odgovor #36 poslato: 18. April 2021. u 13:45 »


Ovaj ritam se možemo nadati da će se prekinuti tek krajem aprila.....


Послато са Mi A3 помоћу Тапатока

I redno je, skoro dva ipo meseca imamo promene na 5 dana, konačno će se sinoptika početi menjati, sobzirom na datum to je i za očekivati.





Послато са Mi A3 помоћу Тапатока

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.332
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2021
« Odgovor #37 poslato: 22. April 2021. u 10:22 »
Tamo nakon početka sledeće sedmice, eto već ozbiljnije topline samo tik južnije i istočnije od nas. Mi smo već dovoljno blizu da nas oblačni i frontalni sistemi ipak potkačinju rubno.
Zato se kod nas i ne daju baš neke previsoke temperature, mada će u odnosu na ono što smo dosad imali biti itekako toplo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.332
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2021
« Odgovor #38 poslato: 23. April 2021. u 12:37 »
Naredna 2-3 dana uslovi za pojavu (bar) prizemnog mraza u većini krajeva.

GFS prihvata EC-ovu verziju hladnijeg utorka sa kišom.

E za dalje..čudi me da nema ljubitelja konvektivnih razvoja. :)
Idealna situacija reklo bi se, dolina ide zapadnije, uspinje se afrički greben (ta prva ozbiljna toplina o kojoj sam pisao) a mi smo taman tu negde između te ozbiljnije topline i svežine uz Alpe. Još ako ne bude nekog izobarskog gradijenta, razvoji su garantovani.


NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 396
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: April 2021
« Odgovor #39 poslato: 23. April 2021. u 13:28 »
Da, jedva čekam narednu nedelju. Zaista deluje dobro sa konvektivnim razvojima. Biće zanimljivo :)

Poslato sa MRD-LX1 pomoću Tapatoka