Autor Tema: Jul 2022  (Pročitano 32288 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.588
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2022
« Odgovor #40 poslato: 07. Jul 2022. u 21:42 »
Da, kako je vreme odmicalo sve više je izgledalo da ćemo izvući minimum minimuma iz takve situacije, iako sam i pisao ranije kako je bilo mnogo nesuglasica po pitanju pozicije i premeštanja odsečenog visinskog ciklona. Na kraju najgori mogući položaj za neke konkretnije padavine u Srbiji, ovamo na severu praktično ostade još par mm u subotu ujutru, mada će biti konvektivno pa je lokalno moguće i više.
Novih padavina u narednom periodu ni u minimalnim naznakama, ali imaćemo barem nedelju dana jako prijatnih temperatura, sutra čak i previše niska za ovo doba godine i u nižim predelima.


padavine u maju 2024:
Vračar - 111.3mm
Miljakovac 137.9mm
prosek - 70.2mm

padavine u junu 2024:
Vračar - 34.0mm
Miljakovac - 60.5mm
prosek - 95.6mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jul 2022
« Odgovor #41 poslato: 07. Jul 2022. u 23:14 »
Прегледах мало моделе и главни утисак ми да и источни и западни суседи добијају конкретне падавине а ми негде између и јако танко и мршаво делује за сада. Осим југоистока који би могао нешто више да извуче  :)
Немам ништа против тих врућина које се најваљују, нисам обожаваоц али сада је "срце лета" и наравно да ме не изненађује 35+ , али исто тако у неким другим годишњим добима то правило се слабо поштује  :D

Bogami i južni, izgleda će Severna Makedonija dobro proći padavinski...

Na mreži dejca

  • ***
  • Poruke: 2.852
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Jul 2022
« Odgovor #42 poslato: 08. Jul 2022. u 15:27 »
Ma ne samo severna, cela Makedonija će dobiti dobru kišu, tamo je već počelo da zaliva.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jul 2022
« Odgovor #43 poslato: 08. Jul 2022. u 18:55 »
Kad sam rekao Severna, mislio sam na celu zemlju, na republiku Severnu Makedoniju..  :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.570
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2022
« Odgovor #44 poslato: 08. Jul 2022. u 19:05 »
Hahaha  :grin: E sad mi lakse sto nista ne pada ovde jos  ;)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 61.6; Jun 28.2;

Na mreži dejca

  • ***
  • Poruke: 2.852
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Jul 2022
« Odgovor #45 poslato: 08. Jul 2022. u 20:43 »
Kad sam rekao Severna, mislio sam na celu zemlju, na republiku Severnu Makedoniju..  :D
Ma znam na šta si mislio ali eto kako nametnuta zapadno evropska politička imena ne odgovaraju u diskusiji o vremenu.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jul 2022
« Odgovor #46 poslato: 09. Jul 2022. u 09:58 »
@dejco

Ipak se ispostavilo da je na severu S. Makedonije baš palo najviše mm do jutros, u Kumanovu 52 mm..  :grin:  :laugh:

Van mreže Slobapatrola

  • *
  • Poruke: 71
  • Lokacija: Crepaja-dorcol
Odg: Jul 2022
« Odgovor #47 poslato: 09. Jul 2022. u 19:25 »
Stručnjaci,kakve nas temperature očekuju u narednom periodu?

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2022
« Odgovor #48 poslato: 09. Jul 2022. u 19:28 »
Moje mišljenje je da je moguć novi tropski talas posle 15 jula ali videćemo za par dana možda se to ublaži.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.327
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2022
« Odgovor #49 poslato: 10. Jul 2022. u 20:44 »
Po svemu sudeći od toga ipak srećom ništa. Uspeće na rubu anticiklona sa severa da procuri nešto svežijeg vazduha, pa se vrelina sada sa početnog 15-og prebacuje već tamo ka 20-om julu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.059
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2022
« Odgovor #50 poslato: 10. Jul 2022. u 22:15 »
Da da i gfs ohladio, imamo taj pad temperature taman kada krene zalet ka većim vrednistima, petak- subota i pojačan severac, još kada bi se provukle nekako i padavine, pa kakve god bile

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.327
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2022
« Odgovor #51 poslato: 11. Jul 2022. u 11:10 »
Svi su prihvatili i na prosecima svojim, odlično. Jedino je šteta što je sve to padavinski i dalje mršavo da teško da mršavije može biti. Ipak, bar ćemo duže uživati u prijatnim temperaturama.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.327
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2022
« Odgovor #52 poslato: 12. Jul 2022. u 12:23 »
Vrhunac zagrevanja u prvom naletu dakle petak, temperature do 35-36°C. No, već od kasnog podneva ili večeri lakše će se disati kad probije severac.

Za samu subotu se malo usporava dotok svežijeg vazduha, pa će na jugistoku i istoku i tada biti vruće uz temperature blizu 35°C. Drugde ipak uglavnom oko 30°C. U nedelju i ponedeljak (bar) isto tako uz prijatnije temperature svuda.

E sad, šta je tu stvar. Nakon onog "mučenja" sa vlagom, velikim tačkama rose i sparinom, atmosfera definitivno kao da je rešila da totalno "zamre". Ako ništa drugo biće još lakše podneti temperature subjektivno, ali opet bi valjalo da se pojave bilo kakve padavine. U poslednjim izlazima nešto se kao mota tu za subotu veče i ka nedelji, ali sve je jako klimavo i tanko.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.327
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2022
« Odgovor #53 poslato: 13. Jul 2022. u 10:30 »
I jutros manje više nepromenjene pozicije. Stoje i dalje neke sitne padavine između subote i nedelje.

U prilogu karta akumuliranih padavina narednih 10-ak dana, sušno svuda sem na severu i istoku:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Dragan11

  • *
  • Poruke: 202
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2022
« Odgovor #54 poslato: 14. Jul 2022. u 19:20 »
Očekuuje nas vreli talas od 20. jula sličan onom iz jula 2007. prognozira se čak 30 stepeni na 850 hPa

Na mreži dejca

  • ***
  • Poruke: 2.852
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Jul 2022
« Odgovor #55 poslato: 14. Jul 2022. u 22:27 »
Da proklete vrućinštine opet prete iza 20.7. Ovo će biti gore nego prošlo leto. Sličan je i ec, za utehu JMA je malo svežiji.

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.059
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2022
« Odgovor #56 poslato: 15. Jul 2022. u 11:00 »
Prvo ovo sto nam sledi blago zahlađenje, ako pitamo EC on preko Vojvodine vidi liniju nestabilnosti u sklopu zahlađenja, koja bi se formirala u toku noći i rano ujuru dogurala do glavnog grada posle čega bi se polako sve pogasilo. Sa druge strane GFS vidi tu i tamo neki moguć razvoj u okolini i možda kod nas, ali verovatno ništa bitno. Vetar već posle ponoći u pojačanji  pa mi je sve to klimavo po ECu. Samo da ne bude kao ranije ove godine kada je slična situacija bila da će razvoji u toku noći ponovo da se pokrenu na krajnjem severu,a na kraju nije bilo ni kumulusa  :D Ja sam ipak optimističan, i 5mm sada znači. A na dalje, pa teško ćemo izbeći neke visoke temperature,ali koliko mi se čini verovatno ćemo ih izbeći na neke duže staze, dva dana će se nekako i preživeti, opet smo mi tu negde na rubu, pa imamo šanse za neko zahlađenje. Trenutno mi tako izgleda  :confused:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.327
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2022
« Odgovor #57 poslato: 15. Jul 2022. u 12:50 »
Valja će se nešto početi pojavljivati stvarno, nadam se da su glavni izlazi dva globalna modela jutros na tragu nečega, jer mislim ensembli su im koma, bukvalno su zakucani tu na oko 20-ak stepeni na visini sve do kraja i ne mrdaju. Tako se i ovo osveženje od sutra do utorka u vrloj masi odjednom pojavilo i ubrzo se prihvatilo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.327
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2022
« Odgovor #58 poslato: 17. Jul 2022. u 12:56 »
Nažalost, ipak ovoga puta nam izgleda nema beganja od prave vreline. Do srede okej, ali od četvrtka nikako...

Samo možemo da se nadamo da neki od ovih frontova sa druge strane Alpa što pre bar donesu vetar u prizemlju i kakvo-takvo osveženje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.570
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2022
« Odgovor #59 poslato: 17. Jul 2022. u 15:19 »
Sledece nedelje ni govora o kisi a verovatno i duze...Jos nismo presli 200mm  :facepalm:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 61.6; Jun 28.2;