Autor Tema: Maj 2024 - III dekada  (Pročitano 22990 puta)

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 761
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #280 poslato: 24. Maj 2024. u 13:54 »
Izuzetno jak pljusak i grmljavina, upravo se stisava

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 907
  • Starost: 41
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #281 poslato: 24. Maj 2024. u 13:57 »
Napokon i to da dozivim ove godine, buknuse razvoji svuda okolo, grmi, seva, par puta je bas grunulo, oko 20 sekundi pljusak krupnih kapi u par navrata, e onda jedno 45 minuta pravog letnjeg pljuska bez vetra, sada se stisava polako mada i dalje je to solidan intenzitet palo je oko 25 mm, po mojoj proceni, mozda bude i vise ako nastavi da ovako da pada, oblak je dugo ostao iznad nas i bilo je perioda monsunskog intenziteta, ali napokon da vidim munje i cujem grmljavinu u blizini ove godine  to me vise raduje od padavina   :tu:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.860
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #282 poslato: 24. Maj 2024. u 14:07 »
Izuzetno jak pljusak i grmljavina, upravo se stisava


Video se jak sistem ispod Rtnja sa južne strane. Bogami reka pošteno nadošla posle obilnih kiša u Sokobanjskom kraju.
Ovde ništa bitno osim lepog pogleda ka sistemima zapadnije.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.573
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #283 poslato: 24. Maj 2024. u 14:25 »
Kako efektno nas preskoči i posle kao da se opet formira...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 61.6; Jun 28.2;

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 907
  • Starost: 41
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #284 poslato: 24. Maj 2024. u 14:33 »
Drzi se ova puzavica toka Velike Morave i dalje pada umerena kisa, ispada se u zadnjem trenutku, najobilnije padavine ove godine definitivno i preko potrebne ovde, jos ovoliko da je palo sve bi to zemlja popila.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.694
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #285 poslato: 24. Maj 2024. u 14:36 »
Izgrmelo ga za sve para između Morave i Juhora. Do sada Svojnovo 15.2mm, Sinji Vir stao na 7.6mm, nestala je struja. videćemo kasnije koliko je ukupno palo.

U gradu ništa. Ostavio sam kameru da snima, pa verujem da će biti dobar snimak baš u pravcu dešavanja.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.330
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #286 poslato: 24. Maj 2024. u 14:52 »
Raširilo se do blizu mene, ka Trsteniku crnina i grmljavina ali neće to više na zapad.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže subaja

  • *
  • Poruke: 415
  • Lokacija: Bikovo - 8km jugoistočno od Subotice
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #287 poslato: 24. Maj 2024. u 15:40 »
Jutros je ipak palo još 9mm, od ciklona ukupno skromnih 19mm u poređenju sa ostalim mestima, ali i to je dobro.

Trenutno je sunčano, Takt 21.6C.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.694
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #288 poslato: 24. Maj 2024. u 17:23 »
Kod mene na kraju od ostataka samo 1.2mm. Najviše kiše je palo u Svojnovu 17.8 i Sinjem Viru 15 mm. Sada je sunčano.

Ovako je to izgledalo kod mene. Ništa lepše od plesa kumulusa.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=gRIjxMd0Pbg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=gRIjxMd0Pbg</a>

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.592
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #289 poslato: 24. Maj 2024. u 20:46 »
Sa košavskom stabilizacijom koja sledi u ovom delu zemlje u naredna barem 3 dana, došlo vreme da se sumiraju utisci ovog ciklona. Kod mene na kraju količina padavina 33mm (1+0+18+2+6+6). Iako je imalo potencijala za daleko više, ne mogu da budem nezadovoljan kad pogledam koliko je samo stanica koje u prethodnim danima zabeležile ukupno 10-15mm.

Aktivnost ovog ciklona je počela sa onom uvodnom turom u nedelju uveče i noći na ponedeljak. Ta tura je ozbiljno podbacila u Beogradu i kod mene je zabeleženo svega 1mm.

Nakon zatišja u ponedeljak, stigao je utorak koji je bio u konvektivno ubedjljivo najaktivniji dan ove godine na nivou zemlje. Prvo je ludovala košava i nije dozvoljavala da išta priđe ovamo, a onda je uveče sa naglim slabljenjem košave pre nego što su to davali modeli izvučena premija. Jedan lepi potop je zahvatio čitavu teritoriju grada uz impresivna električna pražnjenja i bez vetra. Kod mene je postepeno davalo gas pa je najpre stanica uhvatila nekih 8mm od uvodne kiše i laganog pljuska, dok je u završnici za nekih 10-ak minuta pravog potopa sa sugradicom u kom je intenzitet dostizao 50mm/h dodalo još 10-ak mm, pa je ukupna cifra iznosila 18mm.

Sreda je bila najčudniji dan sa mnogo sporopokretnih potopa sa grmljavinom. Dva su bila u neposrednoj blizini, oba na nekih 3-4km vazdušnom linijom od mene, prvi popodne koji me uhvatio na NBG i Senjaku i drugi koji se uveče sručio negde oko Belog Potoka. Sad dok gledam arhivu radarskih i munja, moj kraj je ostao u nekom sendviču između ta dva razvoja i samo pukom slučajnošću nije pala veća kiša. Na kraju svega 2mm od stratifikovanih ostataka drugog razvoja koji su se razlili uz pomoć visinske jugoistočne struje.

Noć između srede i četvrtka i četvrtak su obećavali jako puno padavina u Beogradu sa okolinom, ali nekako je sve ono konkretnije mašilo. Na kraju svega 6mm mirne natapače uglavnom u ranim jutarnjim satima. Kasno se razvedrilo, pa je popodne donelo konvektivne razvoje i pljusak sa grmljavinom u Batajnici, ali u Beogradu nije bilo više ništa.

I na kraju današnji dan koji je doneo neočekivano lepu turu natapače u uskoj zoni konvergencije i 6mm u prepodnevnim satima.

Količine padavina na nivou grada po sinopričkim, klimatološkim, padavinskim i pouzdanim AMS stanicama su uglavnom varirale od 30-ak do 50-ak mm, a tu razliku od 20-ak mm su uglavnom napravili konvektivni razvoji od srede popodne i uveče.

Kod mene ukupno u ovom mesecu 134mm što je približno duplo više od mesečnog proseka za Beograd, ali opet treba da podsetim da je gotovo polovina tih padavina zabeležena od potopa bez grmljavine u noći između 2. i 3. maja dok sam bio na odmoru.
Nije ovaj maj doneo bogzna kakva konvektivna dešavanja, ali je bio prvi mesec u ovoj godini sa padavinama iznad proseka i prekinuo je višemesečnu sušu. Ostaje da vidimo može li biti još neka tura od srede iako modeli nisu naročito optimistični.


padavine u maju 2024:
Vračar - 111.3mm
Miljakovac 137.9mm
prosek - 70.2mm

padavine u junu 2024:
Vračar - 34.0mm
Miljakovac - 60.5mm
prosek - 95.6mm

Van mreže Georgi Zahariev

  • **
  • Poruke: 1.618
  • Starost: 55
  • Lokacija: Bulgaria, Vratsa, 340 m
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #290 poslato: 25. Maj 2024. u 06:51 »
Здравейте,
Свежо, ясно и много приятно е времето във Враца тази сутрин. Подухва леко от ЮИ
Т е 13С.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.330
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #291 poslato: 25. Maj 2024. u 08:29 »
Tmurno i maglovito jutro, pogotovo u dolini Morava, ali po satelitu kreće od Velike da piri istok i razbija istu.

Ovde konvektivni utisci baš tanki, jedino eto u sredu onaj popodnevni nagli prelaz iz vedrine u pljusak i grmljavinu je vredan pažnje, ostalo tanko.

Evo od juče lepog oblaka ka istoku, bilo je i dugotrajnijeg sitnog grada u samom Trsteniku:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.694
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #292 poslato: 25. Maj 2024. u 08:58 »
U Paraćinu posle kratkotrajne magle sada sunčano.

Ovo su zabeležene količine padavina na paraćinskim stanicama. Baš šareno, nekome potop, nekome mrvice.


Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.788
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #293 poslato: 25. Maj 2024. u 12:00 »
I eto nam košave ponovo. Nije da je nedostajala.
Prijatno i sunč̣ano jutro u Pančevu. Takt.=25.1°C
Košava za sada dostiže udare od 11 m/s

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.860
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #294 poslato: 25. Maj 2024. u 12:48 »
Ovde i danas zabaležena kiša ali naravno nemerljiva količina.
T=26°C



Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka


Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.385
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #295 poslato: 25. Maj 2024. u 16:05 »
Kaakav udar groma... pisacu kasnije iz prve ruke... munjolovci nemaju pojma... pet u samom geadu nisu ni registrovali...
protivgradna iznad krnjeva rafalna paljba.. ovo je gadnije u stvarnosti nego na radaru
...

Juce je bila bas jaka grmljavina ovde i uspeo sa da dozivim i svoj treci bliski susret sa ovom pojavom... doduse, bio sam u autu, dakle zasticen i verovatno je samo krak bio u pitanju... uglavnom, bljesak ali kao u samom autu... momentalna detonacija i posle kao blaga osamucenost... crkao mi je radio i daljinski kljuc ili nesto vezano za to... sve to kod trikotaze Olga Milosevic u Palanci... nijedan munjolovac nije zabelezio udar na toj lokaciji u centru niti jos tri praznjenja u siroj okolini...
Interesantno da je kise bilo tek sat dva kasnije kada se grmljavina smirila...
Ukupno palo 2.4mm ali je grmljavina bila za medalju...

Danas suncano, vedro i vetrovito... takt 26C.
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 617
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #296 poslato: 25. Maj 2024. u 17:58 »
Dal' će preživeti ovi razvoji iz Bosne preko Drine do mene?

Van mreže astrogodra

  • **
  • Poruke: 586
  • Lokacija: Kragujevac-Loznica
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #297 poslato: 25. Maj 2024. u 18:14 »
Evo ga taj razvoj preko Drine..to je sad prilično blizu. Slikano upravo iz Loznice. Će vidimo dal će preskoči ovamo :D

Astronomsko društvo Aristarh - Kragujevac

http://aristarh.rs/

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.064
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #298 poslato: 25. Maj 2024. u 19:48 »
Iako je košava dosadila ovog proleća, meni je danas prijala, bez nje bi verovatno bilo sparno posle kiše prethodnih dana. Dosta sunčanih perioda danas, Tmax 29C.

Nakon serije znatno toplijih meseci od normale, konačno jedan mesec s temperaturom u domenu proseka, grafik za maj 2024. u Beogradu:


Na mreži ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.481
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Maj 2024 - III dekada
« Odgovor #299 poslato: 26. Maj 2024. u 03:02 »
vrlo prijatno vreme danas u Zaječaru, a pogotovu uveče kada se smirio vetar